Cinsel terapi, cinsel problemleri olan birey veya çiftlere uygulanan bir tür kognitif davranış terapisidir. Cinsel terapi konusunda eğitim almış uzmanlar tarafından uygulanır. Cinsel terapi seansları sırasında danışanlara cinsel bilgilendirme ve danışmanlık yapılır.

Cinsel problemlerin önemli bir kısmının altında yetersiz veya yanlış cinsel bilgiler yer aldığından cinsel bilgilendirme cinsel terapinin çok önemli bir parçasıdır. Cinsel problemlerin kaynağında eksik cinsel bilgilerin yanı sıra tecrübe eksikliği, stres anksiyete ve evlilik problemleri olabilir. Cinsel terapide amaç daha sağlıklı bir çift ilişkisi inşa etmek olduğundan seanslarda cinsel sorunlar çift ilişkisi temel alınarak gözden geçirilir.

Çiftlere doğru bir cinsel eğitim sağlanarak cinselliğe daha uygun bir şekilde yaklaşmaları sağlanır. Evlilik ilişkisindeki gerginlik azaltılarak daha sağlıklı bir cinsel yaşama temel hazırlanır. Cinsellik oldukça mahrem bir konu olduğu için cinsel terapi sırasında danışan ile cinsel terapist arasında bir güven bağı oluşturmak son derece önemlidir. Danışan, terapistine güvenir ve onun verdiği ev ödevleri ve egzersizleri doğru bir şekilde yerine getirirse birçok cinsel sorunun cinsel terapi ile tedavisi mümkündür.

Cinsel Terapi Size Neler Kazandırır?

Mutlu bir evlilik ilişkisi için kaliteli bir cinsel yaşam çok önemlidir. Çiftin cinsel yaşantısı ne kadar iyiyse ilişkileri de o ölçüde sağlıklı olur. Bu yüzden cinsel problemlerin çözümü ilişkinin kalitesi için çok önemlidir. Cinsel terapi, çiftlerin bütün çabalarına rağmen çözemediği cinsel problemlere uzman bir cinsel terapist görüşüyle çözüm bulunmasını sağlar. Cinsel terapi sayesinde cinsel ilişkilerinizi güçlendirebilir, aranızdaki duygusal bağın derinliğini arttırabilir ve çift ilişkinizin kötüye gitmesine engel olabilirsiniz. Vajinismus, cinsel isteksizlik, orgazm olamama gibi pek çok problem deneyimli bir cinsel terapist rehberliğinde kesin başarıyla çözüme kavuşturulabilir. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.