Dünyada yaşayan milyonlarca küçük organizma vardır ve bu organizmaların sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Bunların içinde kendine geniş bir yer tutan küf mantarları ekmeklerimizin, peynirlerimizin, nemli kıyafetlerimizin ve daha pek çok eşyamızın küflenmesine sebep olmaktadır. 

Küf oluşumunun en önemli sebebi mantarların kendi besinlerini kendilerinin üretememesi ve bu ihtiyaçlarını karşılamak için buldukları tüm besin maddelerine ve nemli eşyalara saldırmasıdır. Dolaplarımızdaki birbirinden ilginç tüm besinlerin bir müddet sonra küflendiğini ve ilginç bir koku salgıladığını görürüz. Bunun sebebi mantarların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için besin maddesini içten dışa doğru yemesidir.

Küf oluşmasının ikinci sebebi mantarların sporla çoğalması ve bunun çok hızlı bir şekilde olmasıdır. Bir ekmeği fırından sıcak sıcak almışsınızdır ve poşetin içinde terlemeye bırakmışsınızdır. Aslında sizin amacınız onun bayatlamasını engellemek ve tazeliğini korumaktır. Aslında mantarlar sıcak ortamlarda daha hızlı çoğalırlar ve bu da ekmeğinizin daha kısa bir sürede bayatlamasına ve ardından küflenmesine neden olur. 

Emeklerinizin bir an önce küflenmesini istemiyorsanız bazı tedbirler almakta fayda vardır. Gün içinde yiyebileceğiniz kadar ekmek alın. Artık her market ve bakkalda ekmek rahatça bulunmaktadır. Ancak depolama yapmanız gerekiyorsa ekmeklerinizi buzluğa koyabilirsiniz. Yemeden 45 dk önce çıkarıp ısıtarak tüketebilirsiniz. Göreceksiniz, ilk günkü kadar taze olacaklar. 

Eğer ekmeğiniz bayatlamışsa ve artık taze olması mümkün değilse değerlendirin ki kısa sürede küflenmesin. Köftelerde ya da çeşitli tatlılarda kullanarak bayatlamış ekmeğinizden faydalanabilirsiniz.

 

Bu bilgi de ilginizi çekebilir

Küflü Ekmek Tüketirsek Ne Olur?

Küflü Ekmek Tüketirsek Ne Olur?


 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.