Mesir macunu, 41 çeşit baharat ve şifalı ottan oluşan bir macun çeşididir. İlk olarak Yavuz Sultan Selim'in eşi Ayşe Hafsa Sultan hastalanınca dönemin ünlü ve başarılı hekimi Merkez Efendi tarafından kullanılmıştır. Daha sonra halk tarafından ilgi görünce halka da dağıtılmaya başlanmış ve dilden dile dolaşan mesir macununun tarifi öğrenilmiş ve insanlar tarafından yapılmıştır.

Mesir macununun genel özelliği, hoş lezzeti ve kokusudur. Vücuda kuvvet, kalbe ferahlık verir, dimağı (zihin) kuvvetlendirir, dikkati arttirir, siniri yatıştırır, nefes darlığı, başdönmesi, sırt ağrısı, bel ağrısı, siyatik ve romatizmaya iyi gelir, kanı temizler, göğsü yumuşatır, idrar zorluğunu giderir ve iştah açar.

Manisa'da her yıl Mesir Macunu Festivali düzenlenir. Merkez Efendi'nin Ayşe Hafsa Sultan'ı mesir macunuyla iyileştirmesi canlandırılır, halk oyunları oynanır ve halka mesir macunu dağıtılır.

Mesir macunu içindeki malzemeler ve her birinin faydaları.

ANASON: İştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı olup, mide ve bağırsak gazlarını giderir. Ayrıca kusmaları önler, kadınların sütünü arttırır.

BİBERİYE: Safra kesesi salgısını çoğaltır, iştah arttırır, krampları giderir. Aynca mide ve bağırsak uyarıcı, idrar söktürücü ve ağrı dindiricidir.

ÇÖREK OTU: Az miktarda bile vücuda kuvvet ve zindelik verir. Erkek ve kadınlarda cinsel duyguları uyandırır. Hazmı kolaylaştırır, böbrek ve mesanedeki kumları eritir. Tıpta gaz söktürücü olarak kullanılır.

ÇÖPÜ ÇİNİ: Kanın zehirli maddelerini temizler. Dalak ve karaciğer hastalıklarında, siyatik ve romatizmada faydalıdır. Her türlü yorgunluğu ve gerginliği giderir.

ÇİVİT: Halk arasında kabakulak ve zatürrede kullanılır. Bebeklerin ağız mukozasındaki ağrılı yaraları tedavi eder.

DARİ FÜLFÜL: Vücudu ısıtıcı ve öksürük kesici etkisi vardır. Ayrıca idrar söktürücü ve cinsi gücü artırıcıdır.

HİNDİSTAN CEVIZİ: Yaşlılıktan ileri gelen bir çok hastalıkları tedavi eder. Genel olarak vücut sağlığını düzenler.

HAVLİCAN: öksürük kesici ve ağız kokusunu giderici olarak kullanılır. Hazmı kolaylaştırır, gazı dağıtır, balgamı giderir. Ayrıca ağrı dindirici olup, çocukların yatağa işemelerini önler.

HIYAR ŞEMBE: Bağırsak faaliyetlerinin normale dönmesini sağlar. Safra kesesi salgısını artırır. Karaciğer fonksiyonlarını düzenler.

HARDAL: Romatizmada, siyatik ve adale ağrılarında, nefes borusu hastalıklarında, eklem yerleri iltihapları ve cilt hastalıklarında etkilidir. Aynca iştah açıcı, mideyi yatıştırıcıdır.

KİŞNİŞ: İştah açar. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Baş dönmesi, kalp çarpıntıları ve sinirlilik hallerine iyi gelir. Cinsel duyguları uyarır.

KARABİBER: iştahsızlığa karşı fevkalade etkilidir. Hazımsızlığı, mide ve bağırsak gazlarını giderir, öksürük kesici olarak kullanılır. Felç ve tenasül hastalıklarını tedavi eder.

KARANFİL: Ağız kokusunu giderir. Diş çürüklerine ve diş ağrılarına iyi gelir. Hazımsızlığı tedavi eder, iştahı açar, zihni faaliyetleri, hafıza ve dikkati arttırır.

KAKULE: Lezzet verici, gaz söktürücü, iştah açıcıdır. Ağız kokularını giderir. Safra kesesi salgısını arttırır. Kandaki zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

KEBABİYE: idrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır. Safra salgısını arttırır. Karaciğerin fonksiyonlarını düzenler.

KİMYON: idrar soktürücü, mesane kumlarını eritici, sinirleri teskin edici özelliği vardır. Ayrıca karın ağrısına, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, hazımsızlığa ve iştahsızlığa iyi gelir. Vücudu terleterek kanın zehirini dışarı atar.

KREM TARTAR: idrar söktürücü, bağırsak yumuşatıcı etkisi vardır. Ayrıca basura karşı etkilidir.

MERZENGUŞ (MERCANKÖŞK): Ağrı dindirici, balgam ve ter söktürücüdür. idrar yollarına canlılık kazandırır. Kandaki zehirli maddeleri dışarı atar.

PORTAKAL KABUĞU: Mideyi kuvvetlendirir, ferahlatıcı etkisi vardır.

RAZÎYANE (REZENE): Gözleri kuvvetlendirir. Balgam ve idrar söktürür. Mide ve bağırsak gazlarını, kalp çarpıntısını, asabi hallen giderir. Kadınların sütünü arttırır.

RAVENT: Kanı temizler. Kabızlığı ön ler, iştah açıcı, mideyi kuvvetlendiricidir.

SAFRAN: Ortaçağdan beri cinsi kudretsizliği giderici ilaç olarak kullanılır. Ayrıca ağır giderici ve teskin edicidir. Böbrek ve mesanedeki kumların dökülmesinde faydalıdır.

ZULUNBA: Kanda biriken zehiri maddeleri ter ve idrarla dışarı atar. Orincr sistemde meydana gelen hastalıklara faydalıdır.

SAKE: Çocuk ishallerinde ve mide ülserlerinde faydalıdır.

SARI HELİLE: Vücudun dinç kalmasını ve yaşlılığın geç gelmesini sağlar. Dimağı kuvvetlendirir.

TARÇIN: Hazmı kolaylaştırır. Ağrıları giderir, vücuda kuvvet ve kalbe ferahlık verir. Vücudu Bitir, akciğerleri kuvvetlendirir. Tarçın yağı başlangıç halindeki bronşit ve zatürreye iyi gelir.

UDUL KAHRİ: Ağız kokularını giderir, cinsi arzuları uyandırır.

VANİLYA: Erkeklerde ve kadınlarda meydana gelen cinsi kudretsizliği giderir. Ayrıca ateşli sinir hastalıklarına çok iyi gelir. Hazımsızlıktan olan ağız kokularını giderir.

ZENCEFİL: Cinsel gücü arttırır. Zihni faaliyetleri, hafıza ve dikkati arttırır. Sırt, bel ve romatizma ağrılarını giderir. Gargara olarak konuşma güçlüklerinde ve ses yitiminde faydalıdır.

MEYAN BALİ: öksürük ve gribe iyi gelir. Göğsü yumuşatır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserlerine karşı kullanılır. Böbrek ve idrar yollarındaki taşlan düşürür.

ZERDEÇAL: Vücutta ve kanda biriken zehirli maddeleri ter ve idrar vasıtasıyla dışarı atar. Vücuda dinçlik ve dirilik kazandırır, idrar zorluklarına iyi gelir, çocukların yatağa işlemelerini önler.

YENİ BAHAR: Mide ve bağırsak gazlarını giderir, hazmı kolaylaştırır.

Mesir Macunu

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.