Zeytinin yağını bile yemeklerimize koymaktan çekinmemelisiniz.

Zeytinin çekirdeği yapısı bol selüloz içerdiği için serttir, çiğneyerek yenmez. Ancak bu selülözik madde, sindirim enzimleri ve mide asidini kolaylıkla eriterek içerdiği değerli ve zeytin ağacının gücünü barındıran özünü ortaya çıkarabilir.

Çekirdekte olan bu öz, mide yanması olan kişilerde mide iç yüzeyini güçlendirerek yanmaları azaltır.

Bağırsağın güçlenmesini sağlayarak, kabızlık problemine yardımcı olur. Birçok araştırmalarda zeytin çekirdeğinin sindirim sistemi konulu birçok rahatsızlığı giderdiği tespit edilmiş.

Sabah kahvaltı sırasında yutulan 1-2 adet zeytin çekirdeği, selülozu eriten enzim aktivasyonunu sağlayarak sindirim sistemini güçlendirecek.

Böylece selüloz içeren birçok yiyeceğin de sindirimi kolaylaşacak.

Zeytin çekirdeğinin selülozik yapısını tamamıyla eriten enzimlerimiz ve mide asidimiz sayesinde zeytin çekirdeğini yuttuğunuz da korkmayın.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uyarı: 1MilyarBilgi.com'da yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirmeye yönelik olup, hiçbir şekilde kişinin doktorundan bağımsız teşhis ve tedaviye yönlendirilmesi anlamına gelmemektedir. Burada yer alan bilgi ve değerlendirmelerin uygulanması sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan www.1MilyarBilgi.com ve ilgili uzman, yazar ve editörler sorumlu olmayacaktır.