2018 BMW 6 Serisi GT'nin Özellikleri Nelerdir?

2018 BMW 6 Serisi GT'nin Özellikleri Nelerdir?

BMW, 5 Serisi Gran Turismo modelini tamamen farklı bir isimde tekrar çıkartıyor. Yerini 6 GT'ye bırakan 5 GT'ler daha hafif ve güçlü yapıda geliyor. Şimdi, 6 GT hakkında daha fazla bilgi almak için  detaylara geçelim.

BMW, geçtiğimiz yıllarda 5 Serilerinin Gran Turismo(GT) modeli çıkarmış ve nedense piyasada tutunamamıştı. Biraz strateji değişikliğine giden BMW, bunun yerine 6 Serileri ile yola devam etme kararı almış. Gördüğümüz gibi 5 Serisi tabanında 6 GT üretimlerini yapacağını açıklamış oldu. Aslında genel anlamda BMW, orta ve üst segment GT’lerinden yeterli verimi alamamıştır. Yapmak istediği, sedan-wagon-SUV üçlüsünü aynı anda sunabilmekti. Ancak üretim bantlarında olan SUV modelleri zaten bunu karşılıyor.

2013 yılında üretilen 3 Serisi GT veya 2009 yılında üretilen 5 Serisi GT‘yi acaba kaç kere yollarda görüldü! En mantıklısı bunu 6 Serilerinin GT‘si olarak çıkartıp, en azından biraz daha segment farkı ile satışlarını iyi derecede gerçekleştirebilecekleri kanısındayım. Bakalım 6 GT hangi özelliklerle ile çıkıyor.

Aldığımız bilgilere göre BMW, daha hafif yapıda üretim mantığını verdiği Clar Platformuna geçiş yapıyor. Bu üretim yeri BMW 7 Serilerine de ev sahipliği yapıyor. Temeli karbon fiber olan bu platform sayesinde 6 GT yaklaşık 150-200 kg arası daha hafif olması bekleniyor. Alt yapısı 5 Serisi doğrultusunda düşünülse de baktığımız zaman 7 Serileri ile ortak çalışma içinde oldukları anlaşılıyor.

Boyutları belli olan 6 GT’nin uzunluk olarak 5.09 metre, genişlik olarak 1.9 metre ve yüksekliği 1.538 olarak belirlenmiş. Yani 6 GT’nin, BMW 5 GT’den yaklaşık 87 mm daha uzun olduğunu görüyoruz.

BMW 6 GT’ye hayret edilecek cinsten bir karoser yapısı yok. Çünkü dış tasarım anlayışını yenilenen 5 Serisinden tanıyoruz. Özellikle iç mekan yapısına bakıldığında yine 7 Serisi hissiyatları geliyor. 6 GT’nin büyük ihtimal ile çıkışı, diğer modellerin yenilenme süreçlerine denk getirilmiştir. Sonuçta 5 GT’nin iptalinden sonra eski 5’lerin yenilenmesi beklenecekti!

Düşük hacim motor uygulamasını 5 Serilerinde kullanan BMW, 7.30‘lar da kullanılan 2.0 litre hacimli turbo destekli benzinli motorun 6 GT modeli içinde düşündüklerini bildirdi. Bu bilgilerden yola çıktığımız zaman bu model 6.30 GT oluyor. Yüksek değerler üretmesi ile ünlü bu motor 258 beygir güç üretiyor. Diğer seçenekler arasında 3.0 litrelik 6 silindirli 340 hp‘lik bir motorda görev almış. 6.40i GT 4×4özelliğinide ayrıca sahip olacağı söylendi.

BMW’nin GT‘lerde yapmış olduğu değişim ile 5 GT’ler artık 6 GT‘ler ile hayat bulacak. Yapılan bu gelişim süreçleri de BMW X7‘nin yavaş bir şekilde nasıl olacağı hakkında bilgi veriyor. 6 Gran Turismo belkide BMW’nin bu alandaki son çıkarışı olabilir. 6 Serisi Coupe‘nin üretimden alınması ile kalan boşluk GT ile doldurulmuş. 2018 yılı ile 6 GT hakkında daha detaylı bilgiler sunacağız.

Captcha işaretlenmemiş.