Zaman Gazetesi Google’dan Banlandı Mı ?

Zaman Gazetesi Google’dan Banlandı Mı ?

Geçtiğimiz haftalarda Zaman Gazetesi'ne Kayyum atamasından sonra çalkalanmaların başladığı belirtildiği gibi, bugün zaman.com.tr web sitesi de Wordpress alt yapısına geçiş yaptığı görüldü. Ancak şuanda Google üzerinde Zaman araması yapıldığında web siteyi ilk sırada göremiyorsunuz. Peki bu ne anlama geliyor ?

Zaman Gazetesi Google'dan Banlandı Mı ?

Web sitelerinden Arama motorlarından trafik çekebilmeleri için özgün haberler, videolar veya resimler girerek Google botlarının dikkatini çekmektedirler. Özellikle bu duruma kaliteli backlinkler ve yıllanmış siteler girdiğinde özellikle haber siteleri bir çok arama sonucunda ilk sayfa ve sıralarda çıkabilmektedir.

59 Dolara Tema Kurulmuş

Dün zaman.com.tr web adresi üzerinde değişiklikler yapıldığı görüldü. Bu değişikliklerde Wordpress alt yapıya geçiş yapıldığı gibi, 59 dolar değerindeki SmartMag Wordpress Teması kurulduğuna şahit olduk. Tamam, buraya kadar her şey normal olabilir.

Her web sitesi zaman içerisinde temasını değiştirmek isteyebilir. Bu durumun Kayyum ile bir alakası da olmayabilir. Ancak Google.com.tr'yi açtığımızda "Zaman" aramasını yapınca önceden ilk sırada alt bağlantıları ile birlikte açılan Zaman Gazetesi web sitesi, şimdi arama sonuçlarında görülemiyor.

Zaman Sandbox'a Mı Girdi ?

Eğer bir web sitesi kendi kelimesinde çıkmıyorsa Google'ın cezalandırma politikalarına dahil edilmiş anlamına gelebilir. Bir web sitesi yeni olup kendi aramalarında çıkmıyorsa bu konuda bir ceza durumu düşünülemez. Ancak Zaman.com.tr 21 yıllık geçmişinin bir anda silinmiş olması akıllara Sandbox cezasıalmış olabileceğini getiriyor.

Ayrıca eski temalarındaki tüm linklerin de 404'e düştüğü görülüyor. Eğer zaman bu konuda gerekli düzenlemeleri yapmazsa, Google arama motorlarından ciddi trafik düşüşleri ve cezalar ile karşı karşıya kalacaktır. Toplamda 9 milyon sayfanın indeks aldığı sitede şuanda 512 bine düştüğü görülebiliyor. Yani şuan için Zaman'ın web sitesi Google tarafında cezalandırılmış olarak görünüyor.

1995 yılında kurulan Zaman.com.tr web sitesinin şimdiye kadar 21 yıllık internet geçmişi bulunuyor. Girilen milyonlarca haberin şuanda açılamıyor olması akıllarda soru işareti bırakırken, Kayyum atanmasının bu durum ile ilgisinin olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Captcha işaretlenmemiş.