ABD'yi Vuran Irma Kasırgası Nedir?

ABD'yi Vuran Irma Kasırgası Nedir?

Irma Kasırgası alarmı ABD ve Güney Amerika'nın bir kısmında devam ediyor. Kasırga F5 kategorisinde değerlendirdi ve 300 km hızla Florida ana karasına ulaşmış durumda.

5 sınıfından Irma Kasırgası, hafta itibariyle Jameika'dan, Truks ve Caicos adalarından sonra Bahamalara doğru ilerleyerek Florida'nın yolunu tutarak Kuzey Amerika ve Güney Amerika'da kırmızı alarma geçilmesini sağladı. F5 olarak adlandırılsa da, Irma Kasırgası ABD'ye ulaşıncaya dek hız yönünden güç kaybetti fakat uzmanlar hala Irma Kasırgası'nı F5 sınıfından derecelendiriyorlar. Peki, Irma Kasırgası nedir, Türkiye'de kasırga olur mu?

'Superstorm' olarak adlandırılan Irma Kasırgası, Hurricane Katrina'dan sonra en fazla yıkım yaratması beklenen kasırgalardan bir tanesi. İlk bölgelerine yaklaşık 350 km hızla vurdu ve F5 sınıfının en kuvvetli kasırgası olarak adlandırıldı. 500 bin kişi etkilendi, binlerce kişi kayıp durumda ve milyonlarca dolarlık zarar açıklanıyor.

Saat 19.20 civarında Florida valisi, kalan ABD'lilerin bölgeden uzaklaştırılması için tekrar çalışmalar başlattığını duyurdu ve böylece 6.3 milyon Floridalı başka bölgelere sevk edilecek. Şehir, boşaltılmaya çalışılıyor. Ayrıca Florida valisi, çevre kentlerde kasırgadan kaçan ABD'liler için 'mobil ev' düzenlemesinin başladığını belirtti.

Captcha işaretlenmemiş.