ABS Fren Sistemi Nedir? ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır

ABS Fren Sistemi Nedir? ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır

ABS fren sistemi,  kötü hava veya kötü yol şartlarında çeşitli hızlarda ani frenlemeyi stabil bir şekilde yapabilmek için tasarlanmış bir fren sistemidir. ABS olmayan araçlarda ani frenlerde tekerlekler kilitlenebilir, direksiyon hakimiyeti kaybedilebilir. Bu nedenle ABS fren sistemi araçlar için çok önemli bir güvenlikli fren sistemidir.

İngilizce Antilock Braking System ifadesinin baş harfleridir. İngilizce’de kilitlenmeyen sistem anlamındadır. Genelde sistem, her tekerlekte oluşan devir sayısının kontrol ünitesi ile denetlenmesidir. Kontrol ünitesi bilgisayarlı bir çip yardımı ile çalışır. Zor şartlarda sürücü fren yaptığında sistem devreye girer ve otomatik duruş sağlanır.

ABS fren sistemi nasıl çalışır ?

Sistem tekerleklerin kızaklamaya veya kaymaya başladığını fark eder ve fren gücünü keser. Genelde ABS olmayan araçlarda ani frenlerde klasik bir fizik yasası devreye girer. Aniden frene basıldığında ağırlık merkezi tamamen aracın ön kısmında birikmeye başlar. Bir süre sonra tekerlekler kilitlenir ve kaymaya başlar. Direksiyon kontrolünü kaybeden sürücü kazaya açık bir hale gelmiştir. ABS olan araçlarda, tekerlekler kaymaya başlamadan fren gücü kesilir, hidrolik boşaltılır ve hemen sonra pompa yardımıyla hidrolik tekrar frene yüklenir. Kısa zaman aralıklarında bu işlem 15 kez tekrar edilir. Böylece araç hiçbir sorun yaşamadan rahatlıkla durur.

ABS fren sistemi, arabanın 4 tekerleğine bağlı olan sensörler sayesinde çalışmaya başlar. Bu sensörler, tekerleğin kilitleneceğini ve kayacağını hissettiğinde veri gönderir. Bu noktadan valflere emir gider bu emir ile hidrolik boşalır daha sonra pistona hidroliğin gitmesi sağlanır. Hidrolik sıvısı tekrar geriye basılır. Böylece araç durur. ABS için kullanılan kontrol mekanizması olağanüstü bir durum olmadıkça normal fren olarak çalışmaya devam eder.

Captcha işaretlenmemiş.