Ağlamak Zayıflatır mı?

Ağlamak Zayıflatır mı?

Hayatının mutlaka bir döneminde ya da bir gününde, saatinde her insan ağlamıştır. Ağlamak sadece üzüntüden değil mutluluktan kaynaklı da olabilmektedir. Peki, ağlamak vücuda zararlı mıdır yoksa yararları var mıdır?

Ağlayınca Zayıflanır mı?

Ağlama ile kilo kaybetme arasında aslında sıkı bir ilişki vardır. Mutsuz olunca kendini yemeye veren istisna kişilerin dışında bu bir gerçek sayılmaktadır ki ağlayan insanın iştahı kapanır ve böylece rahatlıkla kilo kaybeder. Canınızın sıkıldığı, sıkıntılı hissettiğiniz günlerde yemek yemek mümkün olabildiğince aklınıza gelmez.

Ağlamanın verdiği stres hormonları ile kişi açlık hissini unutur. Yemek yemeden uyur, dolaşır, üzüntülü günlerin sonunda tartıya çıkıp tartıldığında kilo kaybı yaşadığını görür. Tabi ki kilo vermek için ağlamanız gereklidir sonucu çıkmamalıdır. Ağlamak iyi ve yararlı olsa da negatif duygulardan kaynaklı olduğu zaman özellikle de vücudun bağışıklık sistemini çökertmektedir. Bu durum da birçok hastalığın sizi bulmasına davetiye çıkarmaktadır.

Ağlamanın Vücuda Yararı Var mı?

Ağlamak dışarıdan kötü gibi görünse de aslında insan vücuduna olan sayısız bilinmeyen yararı vardır. Kişi üzüldüğü zaman kalp damarları ister istemez sıkışmaktadır, gözyaşı dökmek tıkanan kalp damarlarının açılmasına yardımcı olur. Dolayısıyla bu noktada tam bir hayat kurtarıcıdır diyebiliriz. Günümüzün en büyük problemi olan stres ise insanın daha az yaşamasına sebep olmaktadır.

Streslendiğimiz anlarda ağlayabiliyorsak bu mutluluk hormonlarını harekete geçirir ve böylelikle negatiflikten pozitifliğe geçerek yaşam süreniz de uzamış olur. Gözyaşı döken kişilerin çok daha rahat uyku uyuduğu ispatlanmıştır. Ağladığınızda sevdiklerinizin sizinle ilgilenmesi de güven duygusunu arttırmaktadır. Bu da ağlamanın artılarındandır. Gözyaşı dökerken gözlerimizden süzülen sularla gözde biriken bakteriler de dışarı atılır bu da göz sağlımız açısından da oldukça yararlıdır.

Captcha işaretlenmemiş.