Ahmet Ümit Kimdir ?

Ahmet Ümit Kimdir ?

Ahmet Ümit 1960 yılında Gaziantep’te doğdu.1983 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi.1985-86 yıllarında Moskova’da Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde eğitim gördü. Türkiye’nin en önemli polisiye ve suç yazarlarından biridir.

İlk öyküsünü 1982 yılında kaleme aldı. Bu öykü 40 dilde yayınlanan bir dergide basıldı. İlk kitabı Sokağın Zulası (Şiir) 1989 yılında yayınlanmıştır. Bu kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece (Öykü) Masal Masal İçinde (Masal) Bir Ses Böler Geceyim (Roman) Sis ve Gece (Roman) Kar Kokusu (Roman) Agatha’nın Anahtarı (Roman) Patasana (Roman) Kukla (Roman) Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (Roman) Beyoğlu Rapsodisi (Roman) Aşk Köpekliktir (Roman) Kavim (Roman) Ninatta’nın Bileziği (Destan) İnsan Ruhunun Haritası (Deneme) Olmayan Ülke (Masal) Bab-ı Esrar (Roman) İstanbul Hatırası (Roman) Sultanı Öldürmek (Roman) Beyoğlu’nun En Güzel Abisi (Roman) adlı eserleri izlemiştir.

Hikayelerinden Başkomser Nevzat Çiçekçinin Ölümü Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri ve Başkomser Nevzat Davulcu Davutu Kim Öldürdü? adlı üç çizgi roman yapılmıştır.

Kitapları yirmiden fazla dile çevrilen Ahmet Ümit’in masalları ve bazı romanları okullarda yardımcı ders kitabı olarak okutulmaktadır.

Ahmet Ümit’in romanları sağlam bir polisiye kurgunun yanında derin sosyolojikve psikolojik çözümlemeler içerir. Ülkenin tarihsel mirası olan Hititİmparatorluğu Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’na dair ilginç bilgiler metinlerinin içine ustaca yerleştirilmiştir. Ama bu çarpıcı tarih notları okurun ilgisini diri tutmaktan çok insan ruhunu tartışmak için kullanılır. Çünkü yazar edebiyatının bir amacı varsa eğer bunun insan ruhunu açıklamak olduğuna inanmaktadır. Onun romanları Anadolu’nun zengin tarihi üzerinde Poe’nun kurgusuyla Dostoyevski’nin ruhsal çözümlemelerinin bir birleşimi gibidir. Yazdıklarının en önemli özelliği hızlı okunabilir olmasına yanında güçlü bir dile sağlam bir edebiyat estetiğine sahip olmasıdır. Sis ve Gece adlı romanı Turgut Yasalar tarafından Bir Ses Böler Geceyi adlı romanı ise Ersan Arsever tarafından uzun metrajlı filme uyarlanmıştır. Öykülerinden Uğur Yücel tarafından Karanlıkta Koşanlar Cevdet Mercan tarafından Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı iki ayrı dizi film yapılmıştır.

Aşk Köpekliktir adlı hikayesi oyunlaştırmış ve Akla Kara Tiyatrosu tarafından sahneye konulmuştur.Şehirlilik bilincini uyandırmak tarihi kentlere duyarlılığı artırmak ve çok kültürlülüğü geliştirmek için Yaşadığın Şehir adlı bir TV programı yapmıştır.

İstanbul’daki Okan Üniversitesi’nin Danışma Kurulu Üyesi’dir.

Captcha işaretlenmemiş.