Antep Fıstığı Reçeli Nasıl Yapılır?

Antep Fıstığı Reçeli Nasıl Yapılır?

Bir tadanın bir daha isteyeceği, tatmayanın ise bin pişman olacağı Antep fıstığı reçeli, tahmin edebileceğiniz gibi çok özel bir lezzete sahip... 

MALZEMELER:

  • Yarım kilo Antep fıstığı
  • Yarım kilo toz şeker
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • Yeteri miktar su

TARİFİ :

1. Satın almış olduğunuz Antep fıstıklarını öncelikle kabuklarından ayırın.

2. Kabuklarından çıkarılan Antep fıstıklarını derin bir tencere içerisine koyun. Antep fıstıklarının üzerini geçecek miktarda su ilave edin ve orta ateşte kaynamaya bırakın.

3. Yaklaşık 5-10 dakika süre ile su içerisinde kaynayarak yumuşayan Antep fıstıklarını süzgece alın ve suyunun süzülmesini bekleyin.

4. Antep fıstıklarını reçel tenceresi içerisine alın ve üzerine toz şekeri ilave edin. Şekere yatırılan Antep fıstıklarını bir gün süre ile buzdolabında bekletin.

5. Antep fıstıklarını ertesi gün buzdolabından çıkardığınızda, suyunu az da olsa salmış olacaktır. Antep fıstıklarının daha da sulanmasını istiyorsanız, iki gün şekere yatırılmış halde buzdolabında tutabilirsiniz.

6. Reçel tenceresini ocağa koyun ve üzerine yarım bardak kadar su ilave ettikten sonra orta ateşte arada bir karıştırarak kaynamasını bekleyin.

7. Kaynamaya başlayan Antep fıstığı reçelinizi kısık ateşte pişirmeye bırakın. Yüzeyde köpükler oluştukça sıyırın.

8. Güzelce pişen ve kıvamını alan reçelinizi ocaktan almadan önce içerisine 2 yemek kaşığı taze limon suyunu ilave edin.

9. Bir taşım da limon suyu ile kaynayan reçeliniz artık kavanoza doldurmaya hazırdır.

10. Daha önceden kaynamış suda bekleyen ve ardından kurulanan sıcak kavanozun içerisine reçeli kepçe ile dökün.

11. Kavanozun üst kısmında bir miktar boşluk bırakın ve kaynamış suda bekletilen kavanoz kapağını güzelce kuruladıktan sonra reçelin ağzını sıkıca kapatın. Bu sayede kavanoz kapağı hava geçirmez ve aylarca muhafaza edilebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Captcha işaretlenmemiş.