Araba Nasıl Temizlenir?

Araba Nasıl Temizlenir?
 • Araba temizliği sırasında eldiven kullanmak cildinizi kimyasal maddelerden korur
 • Araba dış temizliği sırasında fırça gibi malzemeler kullanmak araba boyasına zarar verir
 • Arabanızı düzenli olarak temizlemek sağlığınız için faydalıdır.

Arabımıza ne kadar özen göstersek de kirlenmesine ve tozlanmasına engel olamayız. Düzenli yapılmayan araba temizliği sürüş kalitesini düşürdüğü gibi sağlık açısından da zararlıdır. Araba temizliğinde genel olarak tercih edilen araba yıkama servisleridir. Arabasıyla ilgilenmeyi sevenler bu temizlik rutinini kendileri de uygulayabilirler. Öncelikler dikkat edilmesi gereken husus, her temizlik malzemesinin araba temizliğinde kullanılmaması gerektiğidir:

 • Ev için üretilen temizlik malzemeleri, fayans ve mermer gibi yüzeyler içindir ve arabanın iç yüzeyinde kullanıldığında zarar verir
 • Araba temizliği genel olarak su kullanılmadan yapılır fakat ev temizlik malzemelerinin su ile durulanması gerekmektedir
 • Ev temizliği için üretilen maddelerin solunması zararlıdır ve araba gibi havalandırması kısıtlı yerlerde kullanımı sağlığa zarar verir

Araba bakımı için özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerini kullanarak şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Paspas temizliği: Araba paspasları en çok kirlenen kısımlardır. Araba paspası iki şekilde olabilir: kauçuk paspas ve halı paspası. Kauçuk paspasların temizliği halılara göre daha kolaydır. Paspası önce dışarı çıkarıp silkeyelin. Daha sonra sabun veya paspas temizliği için üretilmiş bir üründen yararlanarak paspası fırçalayarak yıkayın ve kuruması için serin. Halı paspasların temizliği kauçuk paspasa göre daha farklıdır. Paspası çıkarık silkeledikten sonra şarjlı el süpürgesiyle süpürün. Bu sayede içinde birikmiş tozlardan arınmış olacaktır. Daha sonra, halı için üretilmiş sprey kullanarak ya da sabunla yıkayıp halıyı fırçalayabilirsiniz. Halı paspasın kuruması zaman alacaktır. Halının nemli kalıp küflenmesini engellemek için iyice kuruduğundan emin olmadan sermemelisiniz.
 • Araba içi temizliği: Paspas temizliğinden sonra sıra araba içi temizliğine gelir. Bu işlem için şarjlı el süpürgesi kullanmak idealdir. Daha sonra koltuk üstlerinden başlayarak, koltuk araları, oturma yerleri, oturma yerlerinin araları ve zemin döşemesini iyice süpürün. Koltuk aralarını süpürürken ince süpürge uçlarını kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. 
 • Koltukların temizliği: Koltuk temizliğinde dikkat edilmesi gereken husus, koltuk kumaşının hangi cins olduğudur. Deri ve kumaş koltukların temizliği için ayrı işlem uygulanması gerekir. Bu işlem sırasında araba koltuğu temizliği için özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerinden yararlanılması gerekir. Kumaş koltukların temizliği için yapmanız gereken, kumaş koltuk için üretilmiş spreyi püskürtüp biraz bekletmek. Beklettiğiniz süre boyunca kirler koltuktan ayrılacaktır. Daha sonra, sünger veya temizlik beziyle koltukları silin. Çıkmayan lekeler için araba koltuklarına özel üretilmiş ürünlerden faydalanabilirsiniz. Bu lekelerin temizliğinde temizlik bezi yerine fırça kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Deri koltukların temizliği daha hassas olduğundan dolayı, deri kumaşa zarar vermeyen temizlik spreyi kullanmalısınız. Ardından yumuşak bir temizlik beziyle silin. İsteğe göre, temizlik sonrası deri koltuk bakımı uygulanabilir. Bunun için, deri bakımı ürünlerinden yararlanabilirsiniz.
 • Kapı içleri ve direksiyon temizliği: Araba içi temizliğinin son kısmı kapı içleri, ön konsol ve direksiyon temizliğidir. Tercihe göre parlak veya mat görünüm sağlayan sprey kullanabilirsiniz. Havalandırma temizliğinde ise ince uçlu fırça, havalandırma deliklerini temizlemede etkili olacaktır.

 • Arabanın dış yüzeyini elle yıkamak arabanın boyası için daha yararlıdır. Bunun için ihtiyacınız olan araba şampuanı, araba süngeri ve kurulama bezidir. Arabanızı yıkadıktan sonra kurulamak, araba boyasının ömrünü uzatacaktır.
Captcha işaretlenmemiş.