Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru, dünyadaki hemen hemen tüm websitelerinin listelendiği, kategorilere ayrılmış, aradığımız bilgilere en kısa yoldan ve hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlayan web siteleridir.

İnternet üzerinde yüzlerce hatta binlerce arama motoru bulunmaktadır. Bunların bir kısmı kendi alanlarındaki web sitelerini listelemekte, bir kısmı yerel alanlarda hizmet vermektedir. Bir kısmı da dünya üzerindeki hertürlü web sitesini listelemektedir. Arama kriterlerini en aza indirmek arama motorlarındaki komut satırına herhangi bir terim yazdığımızda, bu arama motoru bu terimin geçtiği tüm dökümanları listeler.

Oysa bu dökümanların içinde işimize yaramayan öyle çok döküman listelenir ki, işimize yarayanı bulmakta zorlanmaya başlarız. Mesela bu arama motorlarından bir tanesine web yazıp aramasını istediğiniz zaman, karşımıza yüzbinlerce sayfa çıkar. Diğer taraftan web sayfası yazıp aradığımızda ise hem içinde web geçen hemde sayfası geçen tüm dökümanları listeleyeceğinden çok daha fazla sonuç listeleyecektir. Oysa bunun için, internetin heryerinde olduğu gibi, büyük bir kolaylık sağlayan arama parametreleri vardır. Bu parametreleri kullanarak aradığımız dökümanlara doğrudan ulaşabiliriz.

Arama motorları temel olarak 3 kısımdan meydana gelir

1. Spider: Spider,bot,ant gibi isimlere sahip olan programlar. Bu programlar interneti dolaşıp sayfaları tespit edip veritabanlarına kaydederler.

2. Veritabanı: Spider tarafından ziyaret edilen, her sayfanın kopyası burada saklanır. Sayfanızda yaptığınız değişiklikler, spider tekrar uğrayıncaya kadar arama motorlarında yer almaz. Arama yapıldığında, sayfanız veritabanındaki son haline göre değerlendirilip, sıralanır. Bu yüzden kullanıcılar, ölü linkler yada çok farklı içeriklerle karşılaşabilmektedir. Google.com'da "Önbellekten oku" komutuyla kayıtlı sayfanın Google'un veritabanındaki halini görebilirsiniz.

3. Sıralama mekanizması: Üçüncü parçada sıralama mekanizmasıdır. Kullanıcın yaptığı aramaya göre, en uygun şekilde sayfaları sıralamaya çalışır. Her arama motorunda bu parçalar farklı çalışır. Bazılarında, sayfanızda frame, image map kullanmanız sorun yaratabilir. Bazıları, veritabanına alt tag larını kaydetmez. Herbiri kendi yöntemini geliştirerek, ziyaretçilerine en iyi sonuçları getirmeye çalışır. Arama motorları, siteniz için önemliyse, kodlarınızı arama motorlarına uyumlu hale getirmeli, ve üst sıralarda yer alabilmek için, optimize etmeniz gerekmektedir.

Arama motorlarında sıralama nasıl yapılır?

Arama motorları, sayfanızı inceleyip kelimelerin kullanılma oranlarını, yerlerini ve şekillerini ölçer. Bir kelime diğerlerine göre, çok sık olarak, hem başlıkta, hem yazılarda, hem resimlerin açıklamalarında kullanılmışsa, o sayfanın o kelimeye yönelik içeriğe sahip olduğu kanısına varılır. O kelimeyle arama yapıldığında, o sayfa, kelimeyi daha az kullanan yada başlığında o kelimeye yer vermeyen sitelere göre daha üst sırada yer alır.

Arama parametreleri nelerdir?

Arama parametreleri, arama motorlarına göre zaman zaman değişkenlik içerse de, tüm arama motorlarında geçerli olan bir kaç parametre vardır. İşte bunlardan bazıları şunlardır:

+ parametresi: Bir terim aradığımıza ek olarak içinde bir başka kelime de geçen kayıtlar gelmesini istiyorsak kullanırız. Örnek olarak Beşiktaş + futbol yazdığımızda Beşiktaş semti ile ilgili sonuçları değil Beşiktaş spor klübü hakıındaki sonuçları listelemiş oluruz.

" parametresi: Bu parametre en yararlı parametrelerden biridir. Aradığımız kelimelerin sadece yan yana olduğu sonuçlar listelenir. Örnek olarak arama motoru nedir diye aradığımızda içinde arama, motoru, ve bilgi kelimesi geçen sonuçlar listelenir ama "arama motoru bilgi" şeklinde tırnak içinde yazarsak sadece arama motoru bilgi kelimelerinin yanyana olduğu sonuçlar gelir.

- parametresi: arama motorunun arama satırına "web sayfası" - eğitim yazarak aramasını istediğimiz zaman, arama motoru, içinde web ve sayfası yanyana bulunan ama eğitim kelimesi içermeyen tüm dökümanları listeleyecektir.

Bazı Arama Motorları

http://www.google.com
http://www.yahoo.com
http://www.bing.com
http://www.altavista.com
http://www.aol.com

 

Captcha işaretlenmemiş.