Balık Yemenin 24 Faydası

Balık Yemenin 24 Faydası

Sağlıklı bir yaşam için balık tüketiminin şart olduğunu belirten uzmanlar, balık zengini bir ülke olmamıza rağmen dünya genelinin yarısı kadar balık tükettiğimizi söylüyor. Peki balık yemek neden bu kadar önemli? Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, balığın sağlık açısından en önemli faydalarını sıraladı.

Türkiye'de 8 kilogram seviyesinde olan kişi başı yıllık balık tüketiminin dünya genelinde 16 kilogram, Avrupa'da ise ortalama 22 kilogram olduğuna işaret eden Sinan Kızıltan, “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, balık çeşitliliğimiz çok fazla. Balık hem protein içeriği ve hem de omega-3 yağ içermesi nedeniyle önemlidir. Omega-3 yağının damar sertliği, tansiyon, kalp, damar ve felç gibi hastalıkları önlediği araştırmalarla ortaya konulmuş durumda. Vücut direncini artırıyor. Daha sağlıklı bir yaşam için ‘Haftada iki öğün balık, yaşam boyu sağlık’ sloganımızı uygulamaya davet ediyoruz” dedi.

ÇOCUKLAR DA YEMELİ

“Balık demek omega-3 demek. Omega-3 demek sağlıklı beyin gelişimi demek. Yetişkinlerde olduğu gibi çocukların da haftada iki kere balık yemelerini tavsiye ediyoruz” diyen Kızıltan, Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun okullarda düzenlediği balık-ekmek şenlikleri ile çocuk yaşta balık tüketiminin artırılması için çaba gösterdiğini dile getirdi.

BALIĞIN FAYDALARI

Haftada iki kez balık yenmesi bebeklerde; otizm, hiperaktivite, dikkat eksikliği gibi rahatsızlıkların etkilerini azaltabileceğinin kanıtlandığını anlatan Kızıltan, balık tüketiminin diğer faydalarını ise şöyle maddeledi:

1- ALS Hastalığı’nda bağışıklığı güçlendirecek besinlerin tüketilmesi ve gün içinde yeterli besin alınması sağlanmalıdır.
2- Vücut direncinizi artırmak için, haftada 2 defa omega-3'ten zengin, sağlıklı protein kaynağı balık tüketin.
3- Hep o özendiğiniz kaymak gibi cilde ve sırma gibi saçlara sahip olmak istiyorsanız, balık yiyin. Balık; içerdiği değerli protein, vitamin ve mineraller sayesinde cildinizin rengini düzenler ve saçlarınızı canlandırır.
4- Yoğun iş ortamı ve günlük hayatın koşuşturmacasında sorunlar üst üste gelebiliyor. Yapılan çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin depresyona karşı korunmada büyük fayda sağladığını ortaya koyuyor.
5- Japonya'da yapılan bilimsel çalışmalarda, palamutun içerisinde yer alan bir protein yapısının yüksek tansiyonu düşürdüğü belirlendi.
6- Omega-3 retina, beyin ve sperm hücrelerinin tam olarak çalışmalarını sağlar. İyi kolesterolü (HDL) arttırır. Yetersizliğinde; görme bozuklukları, depresyon; konsantrasyon, dikkat ve davranış bozukluklarına neden olabiliyor.
7- Birçok araştırma, çok balık yiyenlerin kalp krizi riskinin yarı yarıya azaldığını göstermiştir. Enfarktüs geçirdikten sonra, balık yemeye başlayan erkeklerdeki ölüm oranı ise yüzde 29 azalıyor. Haftada 2 kez balık kalbinizi korur.
8- 12 ay boyunca tüketilebilen karidesin faydaları say say bitmiyor. Kanserden, kemiklere dişlere, beyin fonksiyonlarından, kan yapımına kadar faydalı olduğu birçok konu var.
9- Yenilebildiği takdirde balığın kılçıkları, kafası ve kuyruğu kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Özellikle hamilelikte ve kemik erimesinde çok faydalıdır.
10- Tırnaklarınız çabuk mu kırılıyor? Balık, içerisinde yüksek oranda bulunan A vitamini güçlü tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olur.
11- Izgarada pişirilmiş 1 orta boy levreğin sadece 300 kalori olduğunu biliyor musunuz?
Sinir sisteminizin ve bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu pek çok vitamini tek bir besinden almak için sofranızdan balığı eksik etmeyin.
12- Balığın pullarının yüksek oranda kalsiyum ve fosfat içerdiğini belirten Japon bilim adamı Kohei Kihara, eklem ağrıları ve cilt yumuşaklığı için balık pullarının bulunmaz bir ilaç olduğunu belirtiyor.
13- Diyet yaparken kas kaybının önüne geçmek için beslenmenizde balığa yer verin.
14- Düzenli balık tüketiminin depresyon riskini yüksek oranda azalttığı öne sürülmektedir. Mutluluk için haftada iki öğün balık tüketin.
15- Mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak için beslenmenize özen göstermelisiniz. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme için sofranızdan balığı eksik etmeyin.
16- Düzenli balık yiyen büyüme çağındaki çocukların boyları çok daha hızlı ve sağlıklı uzar.
17- Omega-3 yağ asitleri sinirleri koruyarak migren ataklarını azaltmaya yardımcı olur.
18- Omega-3 bakımından zengin balık, metabolizmanızı hızlandırarak, dengeli bir beslenme düzeninde tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olur.
19- 200 gramlık ızgara çipurada 240 kalori bulunurken 1 tabak patates kızartmasında 430 kalori olduğunu biliyor musunuz?
Soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için beslenmenize daha çok önem vermelisiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi için sofranızdan balığı eksik etmeyin.
20- Beslenme alışkanlığı küçük yaşta şekillenir. Çocuklarınızın beslenmesinde bol bol balığa yer vererek, onlara sağlıklı bir gelecek hazırlayın.
21- Güçlü zihinler için haftada en az 2 öğün balık tüketin.
22- Yapılan araştırmalarda göre düzenli balık tüketimin depresyona yakalanma ihtimalini yüzde 17'ye kadar azalttığı öne sürülmektedir. Daha mutlu ve daha sağlıklı bir hayat için haftada en az iki öğün balık tüketin.
23- Soğuk havalarla birlikte vücut metabolizmasının ve hareketinin azalması kilo almanıza neden olabilir. Kışın da kilonuzu korumak ve vücut direncinizi yüksek tutmak için sofranızdan balığı eksik etmeyin.
24- Yapılan çalışmalar sonucunda haftada en az iki öğün balık tüketen çocukların akranlarına oranla yüzde 27 daha zeki olabileceği sonucu ortaya konmuştur.

Captcha işaretlenmemiş.