Basur Nedir? Basur Tedavisi Nasıl Olur?

Basur Nedir? Basur Tedavisi Nasıl Olur?

Kalun barsak ve anüsteki toplardamarların genişlemesidir. Daha çok 40 yaşından sonra görülür. Şişen damarlar anüsün dışına meme gibi sarkarlar.

Sebepleri çeşitlidir. En başta fazla ayakta durmak, fazla idman yapmak, fazla oturmak, karaciğer rahatsızlıkları ve devamlı kabızlık gelir. Hastalık erkeklerde daha çok görülür, ilk belirtisi anüste bir ağırlık hissidir. İlerlemiş vakalar çok sancı çektirir. Genel olarak tehlikesiz bir hastalıktır. Ancak bazı önemli hastalıklara yol açabilir.

Başlıca tedavisi şişen damarların ameliyatla alınması veya «elektrokoagülasyon» usulüyle yakılmasıdır. Hemoroid olarakta bilinen basur, genişleyen toplardamarlar varisler meydana getirerek dışkının vücudu terk ettiği yer olan anüsten çıkabilirler. Bu, basurun ileri devrelerinde olur. Rektum ve anüsün mukoza zarı altında ince mavimsi görünüşlü toplardamarlar, başlangıçta ufak kabartılar teşkil ederler.

Bunlara "hemoroidal düğüm" denir. Bu kabartıların büyüklüğü giderek bir kiraz iriliğine erişebilir. Hemoroidler (basur memeleri), yerleştikleri yerlere bakarak iç ve dış hemoroidler diye adlandırılırlar. anüs büzücü kasının altındakilere (dışarı yanındakilere) "dış hemoroid"; üstündekilere de "iç hemoroid" denilir. Aşağıdaki resimde iç ve dış hemoroid gösterilmektedir.

Basur memelerinin ortaya çıkmasında birçok sebepler vardır. Bu rahatsızlıklar genellikle günün çoğunu oturarak geçiren kişilerde meydana gelir. Fazla kilolu olmak, posası az gıdalarla beslenmek, sürekli kabızlık, aşırı hayvani gıda almak, gebelik de hemoroidin diğer sebepleridir. Gebelik esnasında karın alt kısmındaki toplardamarların kan dolaşımının karın içi basıncın artmasıyla güçleşmesinden dolayı, basur memeleri meydana gelmektedir. Gebelikte olanların bir kısmı geçicidir.

Toplardamar duvarının zayıflığı ve hemoroidin meydana geliş sebepi insandan insana değişmektedir. Basur memeleri genellikle önemli şikayetlere sebep olmazlar. Büyümüş hemoroidler iltihaplandığı takdirde dışkılama esnasında çok ağrı yaparlar. İlerlemiş vak’alarda, sert bir sandalyeye oturma ile anüste yanma, gıdıklanma, kaşınma, yabancı cisim hissi ve gerginlik hissi ortaya çıkar. Anüste çok ağrılı yarıklar meydana gelebilir. bazen da bir hemoroid keseciği patlar ve müzmin kanamaya sebep olabilir.

Hemoroitlerin sebep olduğu kanamalarda kan, kırmızı ve dışkıyla karışmamış haldedir. Fakat uzun süren kanamalar hastada kansızlığa (anemiye) sebep olur. bazen da büyük iç hemoroidler dışarı sarkar ve boyun kısmından sıkışabilirler. Bu durumda cerrahi müdahale gereklidir. Ameliyata kadar hemoroid keseciğini içine itmek gerekir; bu iş, merhemli bir bezle ve çok dikkatli yapılır. Taze kırmızı kanamalarda akla ilk gelen sebep, basur kanamalarıdır. Ancak kalınbarsak kanserlerinden mutlaka ayrılması gerekir.

Çünkü birincisine ekseriya fazla önem verilmez ve mecbur kalınmadıkça doktora bile gidilmemektedir fakat tedavisinin gecikmesi de hayati önem taşımayabilir. Halbuki ikincisi çok mühim olup erken teşhis edilebildiği nispette hastaya faydalı olunabilir. Bunun için ilk kanamasında, hasta bunu daha iyiye yormadan önce hemen hekime gitmeli, hekim de kısa zamanda rektoskopik (aletli muayene ile) tetkik yapmalıdır.

Basur rahatsızlığı neden olur?

 • Barsak alışkanlığında değişiklikler (kabızlık, ishal),
 • Gebelik ve zor doğum,
 • Hareketsiz yaşam biçimi ,
 • Ata binmek, bisiklet sürmek ,
 • Uzun süre oturan meslek grupları (şoförler, pilotlar),
 • Alkol alışkanlığı,
 • Pelvik bölgede yerleşen tümörler, 
 • Ağır yük kaldırma.

Basur Belirtileri Nelerdir?

 • Rektal kanama,
 • Ağrı,
 • Anal bölgede  ele gelen şişlik,
 • Makatta Akıntı, 
 • Makatta ıslaklık hissi,
 • Anal bölgede kaşıntı.

Basura karşı alınabilecek tedbirler nelerdir?

Dışkılamanın rahat olabilmesi için meyve ve sebzeyi bol yemeli, protein bakımından zengin besinler, özellikle et miktarını azaltmalıdır. Temiz havada gezinti, jimnastik ve masaj; kan dolaşımını uyarırlar ve hastalığın meydana gelmesini önlerler. İltihabı önleyici ve toplardamarları büzücü maddeleri ihtiva eden fitiller verilerek şikayetler hafifletilebilir.

Şiddetli bir kanama olursa hemen doktora müracaat etmelidir. Papatya çiçeklerini içinde su bulunan uygun bir kaba atıp bir süre bekledikten sonra üzerine oturmak, ayrıca sıcak suya oturmak da faydalıdır. Ortaya çıkmış ve ilerlemiş bir hemoroidin en tesirli tedavisi cerrahi tedavidir. Ameliyatı kolay olup, son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 • Hastanın yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.
 • Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
 • Hastaya narkoz verilmeyeceği için, hastanın aç olmasına gerek yoktur.
 • Sadece lokal anestezi uygulanır.
 • Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.
 • Ameliyatsız hemoroid (basur) tedavisinde makat içine tampon yerleştirilmez. Bu nedenle hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına geri döner.
 • Herhangi bir dikiş-kesi atılmadığı için dokular zarar görmez.
 • Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez.
 • Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir.
 • Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara uygulanabilir.
 • Kesi ve dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.
 • Ameliyatlarda doku kaybına bağlı meydana gelen ve hastanın yaşamını ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama gibi sıkıntılar, Ameliyatsız yöntemlerde görülmez.Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.
Basur hastalığı, her 4 kişiden 1 inin muzdarip olduğu bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı da denilen basur, rektum ve anüs arasındaki hemoroid yastıkçıklarına biriken kan nedeniyle, bu yastıkçıkların şişerek makattan dışarı çıkmasıdır. Ancak bu oluşumların makat dışına çıkması belirli bir süre zarfında gerçekleşir. İç ve dış hemoroid olmak üzere 2 gruba ayrılır. İç hemoroidler 4 evreden oluşur.1. evrede hemoroid pakeleri dediğimiz şişlikler, kalın bağırsağın son kısmında oluşur. Bu yüzden makat dışında görülmezler.2. evrede hemoroid pakeleri sadece ıkınmaya bağlı veya makat basıncını arttıran hareketlerle çıkar. Sonrasında ise, hasta normal konumuna gelince anal kanal seviyesine çekilirler.3.evre hemoroidlerde hemoroid pakeleri sürekli dışarıdadır ve sadece elle itilerek anal kanala yerleşir. 4. ve son evre olan hemoroidlerde ise dışarıda olan hemoroid pakeleri elle dahi anal kanala yerleştirilemez, sürekli dışarıdadır. 

Basurun Belirtileri Nelerdir? 

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.3 ve 4. Evrelerde kanama yoğunluğu belirgin artar. Her zorlanmada seri damlalar şeklinde, hatta bazen daha fazla olabilir. Makatta kanamanın yoğunluğu arttıkça kişide halsizlik, demir  eksikliği anemisi, yorgunluk, depresyon görülebilir.
 
Basurun evresine bağlı olarak makatta ağrı şikâyeti belirtiler arasında bulunmaktadır.1. evre basurlarda makatta ağrı olmaz.2. evrede ise dönem dönem makat ağrısı görülebilir.3.evre makatta ağrının belirgin hissedildiği evredir. Son evre olan 4. Evre hemoroidler de makatta ağrı şikâyeti en üst seviyededir. Ağrı nedeniyle hasta günlük hayatını idame edemez. Oturmak, yürümek, ayakta uzun süre kalmak gibi günlük hayatımızın içinde yer alan aktiviteler,4. Evre hemoroid hastaları için oldukça zor gerçekleştirilir.
 
Makatta kaşıntı yanma ve batma hissi, genelde 3 ve 4. Evre basurlarda görülür. Çünkü hemoroid pakeleri dışarıda olduğu için, makat bölgesi sürekli ıslak veya nemli olur. Bu ıslaklığa bağlı makat bölgesinde tahriş meydana gelir. Bunun soncunda ise makatta kaşıntı, yanma, batma vb. şikâyetler oluşur.
 
Makat bölgesinde ele gelen şişlikler basur hastalığında bir diğer belirtidir.1 evrede bu şişlikler anal kanalda rektum seviyesinde olduğu için hissedilmez.2. evrede hasta dışkılama sonrası taharetlenme sırasında hasta şişlikleri fark edebilir. Ancak 3. ve 4. Evrede hemoroid pakeleri sürekli dışarıda olduğu için, hastayı rahatsız etmeye başlar. 

Basurdan Korunma Yolları Nelerdir? 

Basur oluşumları uzun vadede gerçekleşir. Bu hastalığın oluşmasındaki etkenler, günlük hayatımızda süreklilik arz eden hatalardan kaynaklanır. Basurun oluşturan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz;
 
• Kabızlık makat basıncını arttıran, makatı zorlayan bir problemdir. Kuru ve sert olan dışkının çıkabilmesi için, sürekli ıkınma ihtiyacı gerekir. Bu gereksiz ıkınmalar anal kanaldaki venöz oluşumları deforme ederek, basur hastalığını tetikler. Ayrıca kuru ve sert olan dışkı makattan çıkarken oluşturduğu tahribat nedeni ile, bu süreci hızlandırır. Bu yüzden kabız kalınmamaya dikkat edilmelidir.
 
• İshal sürekli dışkılama ihtiyacı hissettirir. Dışkılama sırasında ise gereğinden fazla ıkınma meydana geldiği için, hemoroidal damarları tahrip ederek basur oluşumunu tetikler. Bu yüzden ishal ataklarının uzamaması ve sürekli hale gelmemesine dikkat edilmelidir.
 
• Beslenme alışkanlıkları ve dışkılama birbirine bağlıdır. Alınan besinler kabızlık veya ishale yol açabilir. Bu yüzden beslenme düzeninde lifli ve posalı gıdalara ağırlık verilmeli, bol sebze ve bağırsakların düzenli çalışmasında yardımcı meyveler tüketilmelidir. Fast food beslenme tarzı basur oluşumunu desteklediği için, mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Ayrıca gün içinde en az 3 litre sıvı tüketimi, dışkılamanın normal koşullarda olmasına yardımcı olur.
 
Günlük hayatımızda bu etkenlere dikkat edersek basurdan da korunmuş oluruz.
Captcha işaretlenmemiş.