Bazı İnsanlar Neden Daha Çok Terler?

Bazı İnsanlar Neden Daha Çok Terler?

Terlemenin en kötü yanlarından biri bir anda meydana gelmesi. Asla "hava ısınmaya başladı, az sonra terleyeceğim" diye düşünmezsiniz. Tam aksine, "hava o kadar sıcak değil, nasıl bu kadar terledim" diye düşünürsünüz. Etrafınızdaki hiç terlememiş olan kişileri gördüğünüzde de buna sinir olursunuz. Bazı kişilerin diğer insanlara göre daha fazla terlemesinin beş ilginç nedeni şöyle:

  1. Evet, ısı arttıkça terlersiniz. Terlemenin evrimsel amacı beden ısımızı kontrol altında tutmaktır. Dolayısıyla, ısıdaki ufacık değişimlere bile bedenimiz hızla tepki verir. Çok ısındığımızı fark etmeden önce terleriz. Terlemeden önce hissedilen o sıcaklık hissi bu yüzden normaldir.
  2. Terlemenin nedenlerinden biri de kontrol edemediğimiz durumlarla karşılaşmamızdır ve kısmen de olsa bunun kökleri çocukluk dönemimizde yatar. Herkes aynı miktarda ter beziyle doğar, ancak ter bezleri, hayatın ilk iki senesinde olgunlaşır. Bu yüzden, daha ılık iklimlerde büyüyen kişilerin tam aksi iklimlerde büyüyen kişilere göre daha aktif ter bezleri bulunur. Yetişkinliğimizde ter bezlerimizin hepsi yine de vardır, ancak bunların sadece bir kısmı ter üretir. Bu yüzde kişiden kişiye göre değişir.
  3. Ter bezleriniz yaralarınızın iyileşmesini de sağlar. Ter bezleri bir yaralanma sonucu kaybedilen hücrelerin yerine yeni hücreler üretilmesinde büyük bir rol oynarlar. Ama bu işlevleri yaşlandığımızda eskisi kadar etkili olmaz.
  4. Sürekli olarak klimalı ortamlarda bulunmazsanız daha az terleyebilirsiniz. Bedeninizi sabit bir ısıya alıştırdığınızda belirli derecelerde terlemeye başlarsınız. Klimalı serin ortamlar sıcak havalarda alışmanızı engeller ve ter bezleri fazla işleme fırsatı bulamaz.
  5. Daha az terlemek istiyorsanız, soğuk su bir buz torbasından daha iyi bir yöntemdir. Bedenimiz dış ısımıza değil, iç ısımıza tepki verir. Alnınıza bir buz torbası dayamak sadece alnınızı rahatlatır. Soğuk su içmekse boğazınızdan midenize kadar giden bir rahatlık sağlar, iç organlarınızın ısısını düşürür.

 

Captcha işaretlenmemiş.