Beacon Nedir?

Beacon Nedir?

Beacon, düşük enerjili Bluetooth (Bluetooth low energy – BLE) teknolojisini kullanan konum tabanlı bir etkileşim teknolojisi. Mantık gayet basit; pasif olarak sinyal yayan Beacon cihazlarından mesafeye bağlı olarak belirli bir mesajlar verilebiliyor.

BI analizine göre 2018 yılının sonunda sadece ABD’de 4,5 milyon aktif Beacon vericisi olacak ve bunların 3,5 milyon tanesi perakende zincirlerinde kullanılacak. Şu anda tüm dünyada Beacon teknolojisi ile uyumlu çalışabilecek 570 milyon Android ve iOS cihaz bulunduğu tahmin ediliyor.

Peki, Beacon teknolojisi işletmeler için neden önemli?

Akıllı telefonların kullanım oranı her geçen gün hızla artmakta. Dijital dünyada sosyal medya gibi kanalları yoğun olarak kullanan yeni nesil tüketiciler için fiziksel dünya ile dijital dünyanın kesiştiği teknolojiler büyük önem taşıyor. Bu gerçeğin ötesinde işletmelerin tüketiciye ulaştırmak istedikleri mesajları için yeni bir kanal oluşuyor. Üstelik bu yeni kanalınmaliyetleri düşünüldüğü gibi yüksek değil ve kullanmak için uzay bilimine ihtiyaç duyulmuyor. Ülkemizde bu teknolojiye yönelik çözümler üreten girişimler bulunmakta.

Şimdiden Beacon teknolojisini nasıl kullanabileceğinizi düşünmelisiniz.

Beacon, düşük enerji tüketimi sağlayan aynı zamanda elli metreye kadar konum izlemeyi sağlayan donanım türüdür. Aynı zamanda GPS bağlı hassas değerleri doğruluğu da olduğunu söyleyebiliriz. Beacon konum doğrulamasına ek olarak belli bölgelerde data kullanımına da olanak sağlamasıyla kullanım alanlarının genişlediğini söyleyebiliriz. Kolay kullanımlı olmasının sebebi de cihazlar arası bağlantı yapmaya gerek kalmadan sadece bluetooth’un açık olmasının sistemin çalışması için yeterli olmaktadır.

Beacon teknolojisinin temelinde düşük enerjili bluetooth enerjisi yatıyor. Aynı zamanda Beacon uygulaması istenilen her yere rahatlıkla yerleştirilebiliyor. Şu anda yeni nesil cihazlarda ağırlıklı olarak çalışmakta. ios7 cihazlar, iphone4s sonrası, ipad mini ve apple tv bunlara örnek olarak verilebilir. Beacon cihazının yerleştirildiği yerlerde telefonun id si ile iletişime geçip istenilen uygulamanın hayata geçirilmesini sağlıyor. Bu sayede telefon kapalı olduğunda bile Beacon sinyalleri uygulamayı çalıştırabiliyor. Bu aşamada sadece uygulamanın arka tarafta çalışıyor olması yeterli.

Captcha işaretlenmemiş.