Bel Kayması Nedir? Bel Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

Bel Kayması Nedir? Bel Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

DOÇ. DR. MEHMET AYDOĞAN, erişkin insanların yaklaşık % 5inde bel bölgesinin en altındaki omurların üst ve alt eklemlerini birleştiren kemik kısmında gelişimsel bir kırık olabileceğini dile getirdi. Bu kırık omurun bir veya iki kenarında birden olabilir.

Omurga, omur denilen birbirine bağlı bir seri kemik den oluşur. DOÇ. DR. MEHMET AYDOĞAN, erişkin insanların yaklaşık % 5inde bel bölgesinin en altındaki omurların üst ve alt eklemlerini birleştiren kemik kısmında gelişimsel bir kırık olabileceğini dile getirdi. Bu kırık omurun bir veya iki kenarında birden olabilir.
 
Genellikle çok hareketli olan belbölgesinin alt omurlarındaki aşırı yüklenmeye bağlı oluşan “stres kırıklarıdır”. Bu kırıklara “spondilolizis” denir.
 
Bu bölgenin çok hareketli olması nedeniyle de bu kırıkların çoğu zaman iyileşmeyeceğini anlatan DOÇ. DR. MEHMET AYDOĞAN, ancak bu kırıkların genelde adolesan çağda Ağrıya neden olurken, erişkin çağlar da ciddi sorun yaratmayabileceğinden bahsetti. Bazı hastalarda ise kırık nedeniyle üstteki omurlar alttaki omurgaya göre öne doğru kayabilirler.
 
Bu duruma da “bel kayması” ya da “spondilolistezis” denir. Spondilolistezis kayma miktarına bağlı olarak daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu tip kırık nedeniyle olan “ bel kaymaları” tıp dilinde “istmikspondilolistezis” diye adlandırılır ve genellikle L5 omurun S1 omur üzerinde kayması şeklinde görülür. Bel ağrısı nedeniyle doktora başvuran hastaların %5 ila 10 ‘unda bel kayması olduğu tespit edilmiştir.
 
DOÇ. DR. MEHMET AYDOĞAN, bel kaymasının diğer bir türünün omurga ve çevresi bağ dokularında yaşlanma sonucu meydana gelen yıpranma nedeniyle genellikle 40 yaş üstünde görülen “bel kayması” olduğunu belirtti. Bu sorun, tıp dilinde “dejeneratifspondilolistezis” diye adlandırılır. Yaşlanma ve yıpranma ile ortaya çıkan bel kayması genellikle L4 omurun L5 üzerinde öne doğru kaymasıdır. Bel kaymasına çoğu zaman “dar kanal da eşlik eder. 

Bel Kaymasının Belirtiler Nelerdir? 

Stres kırıkları (spondilolizis) her zaman klinik belirti vermeyebilir. Bazen başka nedenlerle çekilen bel filmlerinde tesadüfen ortaya çıkabilir. Eğer klinik bulgu var ise bunlar, bel ağrısı, kaba etlerde ağrı, bel kaslarında gerginlik ve daha nadiren bacaklarda uyuşma ve ağrı (siyatik ağrısı) ve ayaklarda kuvvet kaybı şeklinde ortaya çıkabilir. Ağrılar genellikle ayakta durma, yürüme ve diğer aktiviteler ile artarken, istirahat ile azalır. 

Bel Kayması Tanısı Nasıl Konur? 

Doktorunuz şikayetlerinizi dinledikten ve muayenenizi yaptıktan sonra spondilolizis veya istmikspondilolistezis düşünürse filmlerinizi isteyecektir. Ancak  düz filmlerde stres kırığı (spondilolizis) görülemeyebilir. Bu durumda doktorunuz halen kırıktan şüpheleniyorsa sintigrafi ve/veya BT isteyebilir. Eğer bu tetkiklerle kırık tespit edildiyse, tedavi planlaması için MRG yi gerekli görebilir. Ayrıca kayma olan ve bacak ağrısı ve/veya uyuşma olan hastalarda omurilik ve sinirleri değerlendirmek için MRG gerekli olabilir. Eğer istmikspondilolistezisiniz var ise kaymanın miktarına göre 1. dereceden 4. dereceye kadar şiddeti belirlenecektir.
 
Dejeneratifspondilolistezis tanısı için de düz grefiler ve MRG tetkiki ile değerlendirme yapılacaktır. Bu tip bel kaymasında genellikle sintigrafi ve BT ye gerek olmayabilir. 

Bel Kaymasında Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Şikayetniz sadece bel ağrısı ise, kayma miktarınız şiddetli değil ise ve doktorunuz muayenesinde ve tetkiklerinde ciddi bir sinir basısı ve etkilenmesi düşünmemişse, ilk seçilecek tedavi yöntemi cerrahi olmayan tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler, istirahat, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar, geçici korse kullanımı ve fizik tedavi yöntemlerinden biri veya birkaçı olabilir.
 
Ağrılarınız devam ederse seçilebilecek diğer bir yöntem kırık bölgesine ve omurları bağlayan eklemlere (faset eklemler) yapılacak steroid ve bölgesel ağrı kesici enjeksiyonları olabilir. Bel ağrısı ile birlikte sinir sıkışmasına bağlı bacak ağrısı ve uyuşma var ise epidural veya foraminalinjeksiyonlar eklenebilir.
 
Stres kırığına (spondilolizis) ağrılar genellikle bu tedaviler ile iyileşir. Ancak bu hastalarda kırığın tamamen kaynaması her zaman olmayabilir. Ağrı geçtikten sonra kırığın kaynamaması tehlike yaratmaz. Genellikle bu hastalarda ileri yaşlarda şiddetli kayma olması pek beklenmez. Yine de bu hastaların zaman zaman radyografik tetkiklerle takibi gerekebilir. 

Cerrahi tedavi ne zaman gerekebilir? 

DOÇ. DR. MEHMET AYDOĞAN, Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ile yakınmaları geçmeyen hastalarda cerrahi tedavi gerekli olabileceğine dikkat çekti. Aynı zamanda kayma nedeni ile omurilik basısı var ise ve bu da ciddi nörolojik arızaya (düşük ayak, idrar kaçırma) neden oluyorsa erken cerrahi müdahale de gerekebilir.
Spondilolizis de iki türlü cerrahi tedavi uygulanabilir. Bunlardan birincisi kırık olan bölgenin tamiridir. Diğer bir yöntem ise spinal füzyon yapılmasıdır.
 
İstmikspondilolistezis de tercih edilen cerrahi yöntemin spinal füzyon olduğunu vurgulayan DOÇ. DR. MEHMET AYDOĞAN, aynı zamanda omurilik basısı var ise bunu rahatlatmak için bası yapan yerlerin temizlendiğini, ameliyat işleminin önden veya arkadan ya da her iki taraftan da yapılabileceğini belirtti. Tespit materyalleri kullanılabilir. Operasyon sonrası iyi bir rehabilitasyon programı ile iyileşme gerçekleşir
Captcha işaretlenmemiş.