Bilgisayarlı Anjiyo Nedir?

Bilgisayarlı Anjiyo Nedir?

Bilgisayarlı Anjiyo kalp damarlarının yeni olan Bilgisayarlı Tomografi cihazları ile ağrısız olarak ve 10-12 saniye gibi kısa bir süre içerisinde gösterilmesi anlamına gelmektedir. günümüzde 40 ve 64 dedektörlü cihazlar sayesinde yüksek kalitede görüntüler elde edilebilmesi mümkün olmaktadır. Bu cihazlar sayesinde her hastadan 300-500 kesit görüntü elde edilerek bunların daha çok hacim bilgisi vermektedir.

Standart olarak gerçekleştirilmekte olan ve çoğunlukla kasıktaki atardamardan girilerek damar görüntüleme işlemi olan anjiyo çalışmalarının doğruluk oranlarının duyarlılık ve özgünlük değerlerinin 40-64 dedektörlü cihazlar aracılığı ile %90-100 arasında olduğunu görebilmek mümkün olmaktadır. Bilhassa negatif doğruluk değeri adını taşıyan ve bilgisayarlı anjiyo çalışmalarında normal olarak değerlendirilmekte olan koroner arterlerin normal olmasının pek çok karşılaştırmalı çalışmada %100 olduğunu görebilmek mümkün olmaktadır.

Bilgisayarlı Anjiyo İşlemi Ne Amaçla Uygulanır?

 • Kalsiyum skorlama yapılması durumunda uygulanır.
 • Şikayeti olmasa da kalp rahatsızlıkları ile ilgili olarak risk altında bulunan kişilere uygulanır.
 • Kalp damarlarında darlık oluşturmakta olan aterosklerotik plakların tespit edilmesi ve darlık derecelerinin değerlendirilmesi gerektiğinde uygulanmaktadır.
 • By-pass ameliyatarı sırasında kullanılmakta olan damarların balon ile açılmakta olan ya da stent takılmakta olan damarların kontrol edilmesi için yapılır.
 • Koroner arter anatomisinin incelenmesiyle anormal durumların ve normal olarak kabul edilmekte olan anatomik değişkenliklerin gösterilmesi amacıyla yapılır.
 • Katater anjiyografi uygulaması için yüksek risk taşımakta olan hastalarda koroner arterlerin değerlendirilmesi için gerçekleştirilir.
 • Katater anjiyografide kesin bir karar verilmesi mümkün olmayan veya başarısız olunan durumlarda tamamlayıcı bilgilerin elde edilmesi için bu işleme ihtiyaç duyulur. 
  Bu bilgiye de gözatmak isteyebilirsiniz!
  image
  Anjiyo Nedir? Anjiyo Nasıl Yapılır?
   
Captcha işaretlenmemiş.