BİLSEM sınavları nedir? BİLSEM 2017 sınavları ne zaman?

BİLSEM sınavları nedir? BİLSEM 2017 sınavları ne zaman?

BİLSEM nedir? BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri ) sınav tarihleri ne zaman? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, merkezlere alınacak özel yetenekli öğrencilerin belirlenmesi için 2. aşama sınavları 11 Şubat - 9 Nisan 2017 arasında yapılacak. Kimler bu sınavlara girebilir, hangi öğrenciler faydalanabilir?

BİLSEM sınavları ne zaman başladı, ne zaman bitecek? BİLSEM nedir, BİLSEM sınavlarına kimler hangi öğrenciler girebilir? Binlerce öğrenci yeni eğitim sistemi ve yeni sınavlarla birlikte birçok sorunun cevabını arıyor. BİLSEM 2. aşama sınavları 11 Şubat itibariyle yapılmaya başlandı. Bilim ve Sanat Merkezleri (Bilsem) sınavına nasıl hazırlanılır, kayıt hakkı kazananlar ne yapar? Ayrıntıları sizin için derledik.

BİLSEM NEDİR? BİLSEM SINAVLARI NE ZAMAN?

Bilsem’in açılımı, Bilim ve Sanat Merkezleri’dir. Bilim ve Sanat Merkezleri’nin örgün eğitime alternatif olması değil; destekleyici olması hedeflenmiştir. Bu yüzden Bilsem’e yerleştirilme hakkı kazanan öğrenciler, örgün eğitim saatleri dışında Bilim ve Sanat Merkezlerinde özel eğitimler almaktadırlar.

Bilsem’in amacı: Örgün eğitim sisteminde, tüm öğrencilerle aynı müfredata tabi tutulan fakat diğer öğrencilerden ayırt edici bireysel özelliklere sahip öğrencileri değerlendirmektir. Yani, özel yetenekli öğrencilerin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek üzere onlara özel müfredatlar hazırlayan destekleyici eğitim kurumudur.

Özel yetenekli öğrencilerin potansiyelini değerlendirmek; topluma daha faydalı bireyler olmalarını sağlamak amacıyla kurulan BİLSEM hakkında detaylı bilgi paylaştık. Bilim ve Sanat Merkezleri (Bilsem) sınavına hazırlıktan, kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt aşamasına kadar tüm süreci aşağıda inceleyebilirsiniz.

BİLSEM SINAV TARİHLERİ

Bilsem Sınav Tarihi 2017 - Bilsem’e Aday Gösterme Tarihi 2016

1- Aşama: 14 Kasım – 9 Aralık 2016 Aday Belirleme > Öğretmen, öğrencinin yetenek alanına uygun gözlem formu doldurur.

2- Aşama: 11 Şubat – 9 Nisan 2017 Bilsem Sınavı Grup Tarama > Aday gösterilen öğrenciler grup tarama uygulamasına tabi tutulur.

3- Aşama: 8 Mayıs – 30 Haziran 2017 Bilsem Sınavı Bireysel Değerlendirme > Grup tarama aşamasında filtrelenen (geçen) öğrenciler bireysel değerlendirme aşamasına alınır.

İstanbul'da 37 ilçe merkezinde yapılan sınavlar 2 Nisan'da tamamlanacak. Sınavlar, hafta sonları 9.30, 11.30, 13.30 ve 15.30 olmak üzere 4 farklı oturumda ve her sınıfta 10 öğrenci olacak şekilde düzenlenecek.

Bilsem 2 aşama sınav sonuçları için 2 farklı açıklama tarihi mevcuttur. Bilsem sınav sonuçları aşağıdaki tarihlerde www.meb.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

GELECEK NESİLLERİ YETİŞTİRECEK

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, sınavların yapılacağı okullardan biri olan Kadıköy'deki Cemal Diker İlkokulu'ndaki ilk oturuma katıldı. Yelkenci, dünyanın her yerinde özel yetenekli çocuklara yönelik olarak farklı eğitim programlarının uygulandığını söyledi.

Zorunlu eğitim dışında çeşitli programlarla öğrencilerin özel yeteneklerinin geliştirildiğini belirten Yelkenci, "Biz de bu mantığın doğru olduğunu düşünüyoruz. Bunun için Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’müzün geliştirdiği bir sistem olarak Bilim ve Sanat Merkezleri’ne (BİLSEM) önümüzde duruyor. BİLSEM’lerde özel yetenekli, özellikle zeka, yaratıcılık ve liderlik alanlarında yüksek kapasitesi olan ve bunun yanında özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek seviyede performans gösteren öğrencileri tespit ederek, bu öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca ekstra eğitim programlarıyla yardımcı olmak, onların kendilerini bulmalarını sağlamak, aynı zamanda gelecekte ülkemize katkı sağlayacak nesiller yetiştirmek hedefleniyor" dedi.

İSTANBUL'DA 6 FARKLI MERKEZ

İstanbul'da 6 BİLSEM merkezi olduğunu belirten Yelkenci, şöyle devam etti: "Bunlar Avrupa yakasında Bahçelievler, Başakşehir ve Beşiktaş, Anadolu yakasında da Ataşehir, Kadıköy ve Kartal ilçelerimizde. BİLSEM merkezlerinde bugüne kadar yapılan alımlarla 3 bin 418 öğrenci öğrenim görüyor. Bu yıl 1, 2 ve 3’üncü sınıflardan olmak üzere velilerin talepleriyle beraber öğretmenlerin onayıyla başvuru yapan ve sisteme girişleri yapılan 72 bin 342 öğrenci var. Bugün başlayan süreçle beraber, başvuru sahibi öğrencilerimizin yapacağımız sınavlarla hakikaten özel yetenekli olup olmadıkları ve bu alanda bir eğitime dahil olup olmamalarının gerekliliği noktasında sınava tabi tutacağız."    

Sınav sonuçları 14 Nisan'da açıklanacak. Ardından başarılı olan öğrencilerin 8 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında bireysel değerlendirmesi yapılacak. 15 Temmuz'da açıklanacak bireysel değerlendirme sonucuna göre BİLSEM merkezlerine kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları da 4-8 Eylül'de gerçekleştirilecek.

Captcha işaretlenmemiş.