Bluetooth Nedir Nasıl Çalışır?

Bluetooth Nedir Nasıl Çalışır?

Bluetooth yeni bir teknoloji değildir. Her yerde bluetooth lu cep telefonlarının, cep bilgisayarlarının ve laptopların reklamlarını görebilirsiniz. Şimdi bluetooth teknolojisinin tarihçesine bakalım.

Kelime olarak bluetooth hayal ettiğinizden çok daha az teknolojiktir ve kökeni Avrupa tarihine dayanır. 940 ile 981 tarihleri arasında Danimarka Kralının insanların iletişim kurmasına yardım etme yeteneğiyle meşhur oldu, bu kralın adı Harald Bluetooth idi. Belki açıklaması bir güç ama bu referans kablosuz iletişim standardı olarak uygundur.

Diğer bir nokta ise Bluetooth logosudur. Eski Danimarka alfabesine kullanılan runik bir alfabeye dayanır. B harfi ile yıldız işaretinin kombinasyonu gibi görünür.

Bluetooth Teknolojisi

Bluetooth kablosuz teknoljisi, küçük boyutlu cihazlar için, mobil bilgisayarları, mobil telefonları, elde taşınabilen küçük cihazları birbirlerine ve internete bağlayabilen dünya çapında belirlenmiş düşük maliyetli bir radyo çözümüdür.

802.11 b/g (bir kablosuz ağ standardı) kablosuz ağ sistemi, kablosuz ev telefonları gibi bluetooth aygıtları 2.4GHz radyo sinyalleri ile çalışırlar. Bu frekans bandı biraz kalabalıktır ve cihazlar arası etkileşimi önlemek biraz zor olabilir. Bu soruna çözüm olması için artık telefonlar 5.8GHz bandında çalışıyor ve Bluetooth da etkileşimi önlemek ve iletim kalitesini arttırmak için kendi adımını atmıştır. Bluetooth standardının 1.1 versiyonu bu etkileşim sorununu çok başarılı bir şekilde azaltmıştır fakat 1.0 standardına göre tamamen farklı bir donanıma gereksinim duymuştur, böylece geriye doğru uyumluluk şansını tamamen ortadan kaldırmıştır.

Tipik özellikteki bir Bluetooth 20-100 metrede (cihazın sınıfına göre değişebilir) maksimum 723kbps iletim oranı sağlar. Bu hız 802.11 b ya da g kablosuz iletim standardının sağladığı küçük bir kısımdır yani şu açıktır ki Bluetooth kablosuz ağın yerine geçmek için bir tehdit ortaya çıkarmaz. Birçok açıdan 802.11 e benzer özellikler taşısa da, Bluetooth teknolojisinin hiçbir zaman bir internet ağı standardı olma niyeti olmamıştır fakat bir çok pratik uygulamaya sahiptir.

Faydalı Bluetooth Uygulamaları

Bluetooth teknolojisin avantajlarının kullanan çok çeşitli ürünler bulunmaktadır. Laptoplardan ceptelefonlarına, cep bilgisayarlarına, kulaklıklara hatta kablosuz yazıcılara kadar bir çok elektronik cihaz bluetooth teknolojisini kullanır.

Birçok dizüstü bilgisayarın anakartlarında Bluetooth donanımı onboard olarak bulunur ve böylece herhangi bir bluetooth cihazına kolayca bağlanabilirsiniz. Dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlarda Bluetooth özelliğinin standart olarak bulunmaması durumunda, piyasada bulunan çok çeşitli USB Bluetooth aygıtlarından satın alabilir ve kullanabilirsiniz.

Logitech ve diğer üreticiler, Bluetooth sayesinde kablosuz kulaklıklar ve diğer giriş aygıtları ürettiler. Bilgisayarınıza kablosuz Mouse ve klavye satın alarak kablolardan kurtulabilirsiniz.

Bluetooth lu (kablosuz) yazıcılar bir çok kullanıcının herhangi bir ağ olmadan ve kablo kullanmadan yazıcıyı kullanmasını sağlar, bu gerçekten büyük bir kolaylıktır. Mesela ofisin herhangi bir yerinde, cep telefonunda bulunan bir belgeyi bile yazıcıdan çıkarabilirsiniz.

Captcha işaretlenmemiş.