Bu Gıdaları Sahurda Tüketmekten Kaçının!

Bu Gıdaları Sahurda Tüketmekten Kaçının!

Uzun ve sıcak günlerde tutulan oruçlar için sahur öğünü daha da bir önem taşıyor. Konunun uzmanları sahurda tok tutucu özelliği olan, susatmayacak ve sağlıklı besinlerin yenmesi gerektiğini söylüyor. Diğer yandan uzmanlar, oruç tutarken zorlanmamak için sahurda bazı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğinin altını çiziyor.

Oruç tutan kişilerin iftar ve sahurdaki öğünlerinde yedikleri yemekler sağlıkları için ayrı bir öneme sahip. Bunun yanı sıra sahurda yenilen yemeklerin gün boyu tutulan oruç sırasında hem acıktırmama hem de susatmama özelliğe sahip olması gerekiyor. Konunun uzmanları sahurda protein bakımından zengin, tok tutucu ve fazladan susuzluk yaratmayacak besinlerin yenmesini tavsiye ediyor. Ramazan ayı boyunca dengeli beslenme ayrı bir önem arz ediyor. Uzmanlar uzun süre zorlanmadan aç kalabilmek için sahurda yumurta, süt ve süt ürünleri, mevsim sebzeleri ile kuru baklagiller gibi besinlerin yer alması gerektiğini belirtiyor. Diğer yandan sahurda yenilen bazı besinler ise hemen acıktırma özelliğine sahip. Uzmanlar, oruç tutarken zorlanmamak için sahurda bazı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini söylüyor.  

İşte o besinler.

Taze meyve suları

Sıkılmış taze meyve suları iftardan bir saat sonra içilmesi gerekirken; sahurda uzak durulması gereken besinlerdendir. Uzmanlar taze meyve suyunun tüketildikten birkaç saat sonra içindeki şekeri vücudumuzun yüklendiği belirterek; bu tür besinlerin acıktırma özelliğine sahip olduğunu vurguluyor.

Patates kızartması

Çabuk acıktırma özelliğine sahip olan patates kızartması da sahurda uzak durulması gereken yiyecekler arasında yer alıyor.

Reçel, çikolata ve bal

Uzmanlar sahur öğününde bu gibi tatlı gurubu tüketmek kan şekerini hızla yükselttiğini söylüyor. Diğer uzmanlar kan şekerindeki bu yükseliş ve düşüşün çabuk acıkmaya yol açtığını eblirtiyor. Diğer yandan bu tarz besinler gün içinde kişinin susamasına da yol açtığı biliniyor. 

Ramazan pidesi

Uzmanlar, glisemik indeksi fazla olan pidenin sahurda tüketildiği taktirde gün içinde çabuk acıkmaya yol açacağını söylüyor.

Captcha işaretlenmemiş.