Calendula Nedir? Faydaları Nelerdir?

Calendula Nedir? Faydaları Nelerdir?

Calendula çiçekleri ilaç yapımında kullanılan bir bitkidir. Kas spazmlarını engellemek, menstrüel adetleri başlatmak ve ateş düşürmek için de kullanılır. Ayrıca, boğaz şişkinliğini, ağzı yaralarını, menstrüel krampları ve mide sorunlarını gidermek açısından da faydaları görülmüştür.

Zor iyileşen yaraların tedavisinde ve bacak ülserleri tedavisinde cilde uygulanarak kullanılır. Burun kanamaları, varis damarlarını, konjunktivit gibi sorunlara da iyi geldiği bilinmektedir. “Bitkinin mart ayından başlayıp sonbaharın sonlarına değin açan sarı ya da turuncu renkli çiçeklerinde taçyaprakları, merkezden çevreye doğru düzgün yivler şeklinde sıralanırlar. Olgunlaşan çiçekleri 5-6 mm. uzunlukta, bej renkli ve virgül biçimli tohumlar verir. Güneşli yerleri; kum ve kil karışımı gevşek toprakları seven aynısafa çiçeği, öbür toprak türlerine de dayanır. Bitki tohumlarıyla çoğaltılır.

Tüm bitkilerin kullanımında olduğu gibi, aynı safanın kullanımından önce de doktorunuza mutlaka danışmanız önerilir. Karaciğeri temizlemesi ve bağışıklık sistemini iyileştirmesi konusunda eskiden beri uygulanan yöntemlerden biri üç çiçeğini koparıp iyice temizledikten sonra her sabah iki hafta boyunca yutulmasıdır. Bir hafta ara verdikten sonra, aynı şey tekrarlanır.

Calendula Bitkisi

Captcha işaretlenmemiş.