CFO Kimdir? CFO Nedir?

CFO Kimdir? CFO Nedir?

CFO’ları en yalın şekilde tanımlamak istersek “Kurumda Finans Fonksiyonunu en üst düzeyde temsil eden ve tüm finans organizasyonu ve süreçlerinden sorumlu olan yönetici” doğru bir ifade olacaktır. Yani şirketteki “Finans Baş Sorumlusu”. 

CFO (Chief Financial Officer) 

Ancak bugün Türkiye’de “CFO”nun yerini tam anlamıyla dolduran bir terminoloji mevcut değil. İrili ufaklı bir çok şirkette farklı unvan ve isimlendirmeler kullanılmakta. Hatta CFO kelimesi artık Türkçe bir kelimeymiş gibi herkesçe benimsendi. Aslında bunun temel nedeni; CFO’nun kim olduğunun ne yaptığı ile ilgili olması; dolayısıyla organizasyon içerisindeki görev, sorumluluk ve yetki alan ve sınırlarının net tariflenmesine ihtiyaç duyulması.

Son yıllarda bu alandaki hareketlilik nedeniyle taşlar yerine oturmadığı için isimlendirmede de bir fikir birliği oluşmadı. Bir diğer sebep ise organizasyonlardaki farklı unvan yapıları ve sadece Türkiye’ye özgü bir konu değil. Yurtdışında da CFO ile aynı sorumluluk ve yetkiye sahip farklı unvanlar kullanılabiliyor. Buna rağmen ağırlıklı olarak CFO kısaltması kullanılıyor ve genel kabul görmüş uygulama bu şekilde.

Captcha işaretlenmemiş.