Diş Otu (Kürdan Otu) Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir?

Diş Otu (Kürdan Otu) Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir?

Diş otu diğer adıyla kürdan otu, ülkemizde Trakya ve Batı Anadolu çevrelerinde yetişen, bitki sapları kürdan olarak kullanılan bir bitkidir. Bilimsel adı Fructus Ammiunisnagae’dir.  Temmuz ve Eylül ayı arasında çiçek açar. Çiçekleri beyaz ve şemsiye şeklindedir.

Bilinen diğer isimleri: Mısır anasonu, kılır otu, hıltan otu, kürdan otu, hoşni gibi isimleri vardır.

İngilizce ve Almanca’da Khella olarak bilinir.

Diş Otunun Faydaları Nelerdir? 

Diş otu‘nun geleneksel inanışlarda, mesane ve böbrek taşlarına, bağırsak solucanlarına karşı kullanılmıştır. Aynı zamanda mide spazmlarına, gaz şikayetlerine iyi geldiği söylenmiştir.

Mısır Anasonu olarak da bilinen bu bitki aynı zamanda; kalp çarpıntılarına iyi geldiği, kalp damarlarını genişletici etkisi olduğu söylenmiştir. Yine geleneksel uygulamada gargarasının diş ağrılarına iyi geldiği, bitkinin sakız gibi çiğnenmesinin ise pelteklik ve dil tutukluğu gibi problemlere iyi geldiği iddia edilmiştir. Suyu ile gözlerin yıkanmasının is görmeyi arttırdığı söylenmiştir.  Diş Otu‘nun Mide ülseri, vitiligo, sedef gibi hastalıklara karşı önleyici ve iyileştirici bir takım etkilerinden bahsedilmiştir.

Kürdan Otu‘nun  bileşiminde; visnadin ve kellin gibi maddeler bulunmaktadır.

İçeriği : Diş Otu‘nun içeriğinde, reçine, sabit ve uçucu yağ, visnadin, kellin gibi maddeler taşımaktadır. İçeriğindeki bu maddelerin damar genişletici olduğu belirtilmiş ve bu nedenle spazm çözücü özelliklerinin olduğu, ayrıca idrar söktürücü ve taş düşürücü etki kazandığı dile getirilmiştir.

Yabancı kaynaklarda ise diş otu hakkında Khella başlığı adı altında şu bilgiler verilmektedir.

Diş otu; astım, bronşit, öksürük ve boğmaca dahil olmak üzere solunum yolları hastalıklarında kullanılabilir.

Aynı zamanda, kürdan otu yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı (aritmiler), konjestif kalp yetmezliği (CHF), göğüs ağrısı (anjina) de dahil olmak üzere, kalp ve kan damarlarının hastalıkları (kardiyovasküler bozukluklar) için kullanılır, (ateroskleroz) “damar sertliği”, ve yüksek kolesterol içinde olumlu etkilere sahip olabilir. Diğer kullanım alanları ise diyabet, kolik, karın krampları, böbrek taşları, ve sıvı tutulması sayılabilir. Bazı karaciğer ve safra bozuklukları için de faydalı olduğu söylense de, karaciğer rahatsızlığı olanların tüketmemesi tavsiye edilmektedir.

Kadınlarda ağrılı adetlerde kullanılabilir. Aynı zamanda, vitiligo, sedef, saç kıran gibi cilt sorunlarında diş otu ( kürdan otu ) kullanılabilir. Deride oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişlik gibi problemlerde de kullanılmıştır.

Dikkat edilmesi gereken bir husus; diş otu; piskopos otu ile karıştırılabilmektedir. Piskopos otu ülkemizde karambol otu veya ajwain olarak bilinmektedir. Bizim bahsettiğimiz diş otu ile karambol otu benzer etkileri gösterseler de farklı bitkilerdir. ( Yakın tür olabilirler )

Diş Otunun Zararı Var mıdır?

Diş otu ( mısır anasonu ) Yüksek dozlarda veya uzun süre kullanıldığı zaman bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar; karaciğer problemleri, baş dönmesi, mide bulantısı, kabızlık, iştahsızlık, baş ağrısı, kaşıntı, uyku sorunları, güneş hassasiyeti gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca; hamile ve emziren bayanlar için önerilmemektedir. Düşüğe neden olabilir.

Karaciğer sorunu olanların diş otu kullanmamaları önerilmektedir.

Captcha işaretlenmemiş.