Doğal Antibiyotik İçeren Bitkiler Nelerdir?

Doğal Antibiyotik İçeren Bitkiler Nelerdir?

Özellikle kış mevsiminde çok fazla hasta oluruz ve bu nedenle de doktora giderek sayısız antibiyotik kullanmak zorunda kalırız. Halbuki çevremizde olan bir çok bitki kimyasal ilaçlara gerek kalmadan antibiyotik görevi görmektedir. Bu yazımızda sizlere doğal antibiyotik içeren bitkiler kısaca açıklayacağız.

1- SARIMSAK: En kuvvetli antibiyotiklerin başında gelen sarımsak, neredeyse 5000 yıla yakın ilaç olarak kullanılmaktadır. Çünkü sarımsak, mantar ve parazitleri öldürür. Hatta mısır piramitlerini inşa eden ustalar salgın hastalıklara yakalandığında sarımsak ile bu hastalıklardan kurtulmuşlardır.

2- EKİNEZYA: Özellikle grip hastalığında vücudun bağışıklığını büyük oranda güçlendirir ve grip virüslerini kısa sürede tamamen yok eder.

3- KARABAŞ OTU: Bu otun içinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda yetmişten fazla antibiyotik olduğu saptanmıştır. Bu ot gerek bakterilere gerekse virüslere karşı güçlü bir savaşçıdır.

4- MEYAN KÖKÜ: Bağışıklık sistemini güçlendiren meyan kökü, aynı zamanda balgam sökücü ve öksürük kesici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca hepatit hastalıkları ile de savaşan meyan kökü, doktor kontrolünde kapsül halinde de hepatit hastalarına önerilmektedir.

5- KEKİK: Hemen hemen her evde yaygın bir şekilde kullanılan bir baharat türüdür. Kekik bitkisi çay olarak ya da baharat olarak düzenli bir şekilde kullanıldığında grip hastalığına karşı vücudu korur ve grip olunmasını büyük oranda engeller.

Captcha işaretlenmemiş.