Doğal Göğüs Büyütme Nasıl Olur?

Doğal Göğüs Büyütme Nasıl Olur?

Yağ transferi ile göğüs büyütme, kadınlara meme implantlarının yerine başvurabilecekleri tamimiyle doğal bir alternatif sunuyor. Bu prosedürü cazip kılan bir diğer özellik ise göğüs dokusuna direkt olarak transfer edilecek yağın hastanın kendi vücudundaki yağ fazlalığı olan başka bir bölgeden alınmasıyla bir taşla iki kuş vurulması. Otolog yağ transplantasyonu ile göğüs büyütme olarak da bilinen bu prosedür hassas ya da orta seviye büyümeler hedefleyen hasta adayları için dikkate değer bir seçenektir.

İmplantlara göre artıları nelerdir?

Salin ya da silikon göğüs implantlarıyla gerçekleştirilen geleneksel meme büyütme prosedürleri oldukça güvenli ve etkili olsa da, doğru adaylar için yağ transferi ile göğüs büyütme de aynı özelliklerde ondan hiç de geri kalmaz. 1 ya da ½ kup gibi ne az ne de çok olan ölçülü büyümeleri hedefleyen, ayrıca göbek, kalça gibi bölgelerindeki yağ fazlalıklarından kurtulmak isteyip liposuction yaptırma konusunda karar aşamasında olan kadınların tercih etmeleri önerilir. Ameliyattan çıkınca öncesinden çok daha büyük göğüslere sahip olmak isteyen kadınların ise meme implantlarını tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

Kendi yağ hücrelerinizle göğüs büyütme söz konusu olduğunda diğer göğüs büyütme yöntemleriyle kıyaslanırsa sayılabilecek şüphesiz ki birçok olumlu özellik bulunur. Bunlara kesi kullanılmaması (sadece iğne giriş bölgeleri kullanılır), çok daha kısa iyileşme süresi ve implant “bakımı” gerekmemesi (meme implantlarının güvenliliği için gelecekte bir tarihte yenilerinin takılma zorunluluğu olması) verilebilir.

Yağ transferi ile göğüs büyütmeyi düşünen hasta adayları için artıları aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

• Göğüste kesi yapılmaz. Yağ hücreleri “toplanır” ve sonrasında olabildiğince ince iğnelerle göğüs dokusuna enjekte edilir. Bu şekilde kesi izi kalmadığı gibi iyileşme süresi de kısa sürelere iner.

• Göğüs implantındaki “riskler” söz konusu değildir. Hangi bir sızdırma, kapsül yırtılması gibi bir durumun gerçekleşmesi yağ enjeksiyonunda mümkün değildir.

• İmplant gibi yenilenme gerektirmez. Göğüs implantlarının güvenli kullanma ömrü ortalama 20 - 30 yıl olduğu için 10 - 20 yıl içerisinde yenilenmeleri gerekir. Yağ transferi ise herhangi bir yenilenme gerektirmeden uzun bir süre boyunca etkisini korur.

• Liposuction. Karın ve kalça gibi bölgelerden liposuction ile yağ alınırken bu bölgeler aynı zamanda biçimlendirilir. Normal liposuction yöntemlerinde alınan yağ hücreleri boşa gidebilse de bu yöntemde onlardan göğüs büyütmek için faydalanılır.

Uygun bir aday mısınız?

Yağ transferi ile göğüs büyütmeye en iyi adaylar önceden de belirtildiği gibi örneğin A kuptan B kupa çıkmayı yani en fazla bir kup büyüme elde etmeyi hedefleyen kişilerdir.

Vücuttaki yağ alınacak bölgedeki yağ miktarının yeterli seviyede bulunması da gerekir. Bunun nedeni yağ enjeksiyonunda genellikle kişinin kendi vücudu hariç bir kaynağın kullanılmıyor olmasıdır.

Kadınlarda en iyi sonuçların alınabilmesi için vücut kitle indeksinin (BMİ, vücut yağ oranı hesaplama yöntemi) ideal olarak 25 kg/m2’nin altında olması gerekmektedir.

Son olarak da prosedür öncesinde yaptırılan mamografi taramasında problem olmaması ve kişinin kendisinde ya da ailesinde göğüs hastalığı geçmişi bulunuyorsa uzman cerrah tarafından özel olarak incelenmesi önem taşır.

Sevgiyle kalın.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Op.Dr. Güncel Öztürk
www.guncelozturk.com

Captcha işaretlenmemiş.