Dövme Nasıl Silinir?

Dövme Nasıl Silinir?

Oldukça eski çağlardan beri süregelen dövme sanatı, özellikle son 30 yıldır gençlerin gözdesi haline gelmiştir. Birçok renk ve desende, çeşitli boyalar ile deri altına yapılan dövmelerin artık silinme imkanı da bulunuyor.

Peki bu kalıcı dövmeler nasıl siliniyor?

Dövme silmenin cerrahi yöntem, kimyasal yöntem ve fiziksel yöntem olmak üzere üç farklı yöntemi vardır. Cerrahi yöntemde, dövme olan bölge kazınarak, vücudun başka bir yerinden alınan deri ile kapatılır. Kimyasal yöntemde çeşitli boyalar kullanılır. Fiziksel yöntemde ise ışık dalgaları, yani lazer kullanılır.

Bu yöntemlerden en çok tercih edilen lazer yöntemidir. Lazerle dövme silme işleminin başarılı olabilmesi pek çok faktöre bağlıdır. Dövmenin boyutu, rengi, ne kadar zaman önce yapılmış olduğu gibi nedenler, dövmenin ne kadar zamanda çıkacağını belirler.

En kolay silinen renk siyah rengidir. 5 yıldan daha uzun süre önce yaptırılmış olan dövmeler daha kolay silinir. Kırmızı, yeşil gibi renkler ve yeni yapılmış dövmeler en zor çıkan dövmelerdir. Dövme silme seansının süresi dövmenin büyüklüğüne göre değişir. Örneğin, 5 cm büyüklüğünde bir dövmenin bir seansı, 10 dakika kadar sürer. Seanslar arasında en az 6 hafta olmalıdır. Siyah ve eski bir dövme 5-6 seansta silinirken, renkli ve yeni bir dövmenin silinmesi çok daha uzun sürebilir.

Dövme sildirme işlemine genellikle yaz bitiminde başlanmalıdır. Çünkü dövme sildirme işlemi sonrasında ve 6 haftalık seanslar arasında, dövmenin güneş ile temas etmemesi, deniz suyuna değmemesi gerekmektedir.

Lazer ile dövme silme işlemi oldukça can yakıcı bir işlemdir. Bu yüzden doktorlar, silme işlemine başlamadan önce acıyı alıcı bir iğne ya da krem kullanır. Bu uyuşturma işlemlerinin kullanılması zorunlu değildir. Kendine güvenenler uyuşturucu işlem uygulanmadan da dövmesini sildirebilir.

Lazer işleminde pek çok farklı makine kullanılabilir. Bu makineler, dövme üzerine bir takım enerji ve ısı verir. Lazer, deri altındaki dövme boyasına değerek, boyayı parçalara ayırır. Parçalanan boya 6 hafta süre içerisinde idrar ile vücuttan dışarı atılır. Bu yüzden, lazer işleminin uygulanmasından itibaren üç gün boyunca çay, kahve, kola ve şarap gibi içecekler kesinlikle tüketilmemeli ve bol su içmeye özen gösterilmelidir. 6 hafta içerisinde dövme her geçen gün solar. Bu işleme “fade out” denmektedir.

İşlem bittikten sonra dövmenin su toplaması ve kabuk bağlaması normaldir. 1 hafta süre ile suya temas etmekten kaçınılmalı ve doktorun vermiş olduğu kremler düzenli olarak kullanılmalıdır.

En az 6 hafta sonra diğer seans için gidilir. Lazer makinesi dövme boyasını biraz daha parçalar. Bir sonraki seansa kadar geçen sürede boya vücuttan atılmaya devam eder. Bu şekilde dövme gittikçe silikleşmeye ve gözden kaybolmaya başlar.

Captcha işaretlenmemiş.