Dünyanın En Pahalı Eti Kobe Eti Nedir?

Dünyanın En Pahalı Eti Kobe Eti Nedir?

Dünyanın en pahalı eti olarak bilinen ve ülkemizde de son yıllarda artan et restoran satılan Kobe eti nedir?

Fiyatı, görüntüsü ve elde edildiği hayvanların yaşam tarzıyla en çok dikkat çeken etlerden biri Kobe eti.

İşte o herkesin merak ettiği Kobe etinin tüm özellikleri;

JAPONYA'NIN BİR BÖLGESİNDEN

Kobe eti, Japonya'nın Wagyu bölgesinde yetişen büyükbaş hayvanlardan elde ediliyor. Bunun nedeni ise hiç şüphe yok ki bölgenin otlarının lezzetli olması ve o lezzetin hayvanın etine taşınması.

Kobe eti, Japonya’da Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlardan elde ediliyor. Bu hayvanların çok iyi et üretmesinin birinci sebebi, o bölgenin ot yapısının çok iyi olması.

Kobe etinin çok iyi et üretmesinin ikinci sebebi ise bu hayvanlar doğdukları günden itibaren kesinlikle bağlanmaması. Hayvanlar serbest ve dingin bir hayat yaşıyorlar. Hayvanlara üç öğün yemek veriliyor. Ve bu yemeklerden sonra masaj uygulanıyor. Bir de günde yaklaşık 20 litreye yakın arpa suyu içiriliyor. Bu yüzden sindirim sistemleri çok rahat. Kas sistemi gelişmiyor ve sinir yapısı çok az. Hareket etmeyen hayvanlarda kas dokusu gelişmediğinden, yedikleri her şey yağa dönüşüyor. Normal bir sığırda yağ dokusu etin etrafını sarar ve içine çok fazla nüfuz etmiyor. Wagyu sığırlarına ise her gün uygulanan özel masaj seansları ile yağlar, ince damarlar oluşturarak etin içine doğru yol alıyor.

Kobe etinde, etin içi harita gibidir. Kobe bifteğine ya da Wagyu bifteği için kullanılan et Wagyu sığırlarından elde ediliyor ki Wagyu sığırları karanlık ve dar bir alanda, hemen hemen hiç kıpırdamadan 2,5 yıl boyunca besleniyor.

Tabağı yüzlerce dolar eden Kobe eti bazılarına göre de dünyanın en lezzetli etidir.

3 ÖĞÜN YEMEK VE  ARPA SUYU

3 öğün beslenen hayvanlara ayrıca günde yaklaşık 20 litre arpa suyu da içiriliyor.

SİNİR YOK

Kobe etinin bir diğer özelliği ise hayvanın doğduğu günden itiren bağlanmaması ve serbest kalması. Sakin bir hayat yaşayan hayvanların bu sayede sinirleri daha az oluyor.

MASAJ OLMADAN ASLA

Olmazsa olmaz özellik de Kobe etinin elde edildiği hayvanlara bakıcıları tarafından masaj uygulanması. Sonuç olarak üç öğün yemekten sonra masaj uygulanan, 20 litre arpa suyu içen, çok yürümedikleri için kas dokusu gelişmemiş olan ve yedikleri her şey yağa dönüşen bu hayvanlarda yağ diğer hayvanlarda olduğu gibi etin etrafını sarmıyor aksine etin içine dağılıyor.

Bu arada Kobe Etinin kilosunun yaklaşık 1000 Dolar olduğu söyleniyor...

Captcha işaretlenmemiş.