Dünya'nın Kuzeni Olan Gezegen Kepler-452b ile Tanışın

Dünya'nın Kuzeni Olan Gezegen Kepler-452b ile Tanışın

NASA geçtiğimiz gün, 23.07.2015 saat 19:00'da çok önemli bir açıklama yapacağını belirtmişti. Bu açıklama sonucunda Dünya ile benzer özelliklerde olan ve yaşamın oldukça mümkün olduğu düşünülen Kepler-452b'nin keşfinden bahsedildi. Ve gezegen "Dünya'nın büyük kuzeni" olarak nitelendirildi.

İşte Dünya'nın Kuzeni Olan Gezegen Kepler-452b hakkında ulaşılan bilgiler:

1-Bulunan gezegen Kepler-452b, Güneş'e benzeyen ve bir G-Star olan sarı bir yıldızın yörüngesinde.

2-Dünyamız Güneş'in etrafında 365 günde dönerken, Kepler-452b, 380-386 günde yörüngesini tamamlıyor.

3-Kepler-452b yaklaşık olarak Dünya'nın 1,6 katı büyüklüğünde. Bu nedenle Dünya'nın büyük kuzeni olarak nitelendiriliyor. 1,6 kat göz önüne alındığında çok da büyük bir fark sayılmaz. Hatta büyüklüğü ile Dünya'ya benzeyen sayılı gezegenler arasında yer alabilir Kepler-452b.

4-Kepler-452b'nin yıldızı 6 milyar yaşında, bizim güneşimiz ise ~4,6 milyar yaş civarında.Bu da demek oluyor ki, Kepler-452b'de yaşamın oluşması için gerekli mineraller var ise; Dünya'nın üzerinde yaşam başlaması için gereken vakitten daha fazla vakti vardı.

5-Gezegen Dünya'dan 1400 ışık yılı uzaklıktaNe yazık ki gezegen oldukça uzağımızda. Yani üzerinde olası bir hayat bulunması söz konusu olsa bile, onlara ulaşmamız şimdilik imkansız.

6-Kepler-452b, Dünya'dan daha büyük olduğu için yüzeyindeki yerçekimi neredeyse Dünya'nınkinin 2 katı.Ayrıca Kepler-452b'nin yüzeyinde Dünya'ya göre daha aktif volkanlar olduğu tahmin ediliyor ve yüzeyinin kayalıklı olduğu düşünülüyor. Ancak bu yerçekimi yaşanılamayacak seviyede değil.

7-Tüm bu özellikler göz önüne alındığında Kepler-452b'de yaşam olma ihtimali oldukça yüksek. Hatta kimilerine bulunduğu şartlara ve konuma bakılınca Dünya'da yaşam olma ihtimalinden bile oldukça yüksek.

Ancak gidilmesi için 1400 ışık yılı mesafenin katedilmesi gerekmekte. Bu da şu anda oldukça imkansız görünüyor ve Interstellar filmini akıllara getiriyor.

Acaba günün birinde bu gezegene gidip, inceleme yapılması mümkün olabilecek mi? Ya da biz bu incelemeye şahit olabilecek miyiz? Hepsi merak konusu...

Captcha işaretlenmemiş.