Evde kestane nasıl pişirilir? Evde kastane pişirmenin püf noktaları

Evde kestane nasıl pişirilir? Evde kastane pişirmenin püf noktaları

Kış mevsimi demek, aynı zamanda kestanenin de mevsimi demek. Üzerine çizikler atılan kestaneler çıtır çıtır olana dek pişirilir, aile üyeleriyle sıcacık çay eşiğinde tüketilir. En güzel kestane eski usul sobanın üzerinde pişirilenler olsa da bu lezzeti evinizde de yakalayabilirsiniz. Peki, aile sohbetlerinin en sevilen lezzeti kestane nasıl pişirilir? Ocak ve fırında kestane pişirmenin püf noktaları.

OCAKTA KESTANE NASIL PİŞİRİLİR?

Kestanelerinizi ocağınızın üzerine yerleştireceğiniz bir közleme tavası, döküm tava ya da sacın üzerinde de pişirebilirsiniz. Önce kestanelerin bombeli yüzeylerini yarıya kadar hilal şeklinde kesin sonra ocağın üzerinde ısıtmaya başladığınız sacın üzerine yerleştirin. Arada bir kestaneleri çevirin. Piştikten sonra birkaç dakika soğumaya bırakın ve soyarak afiyetle yiyin.

FIRINDA KESTANE PİŞİRMEK İÇİN

Kestanelerin en çıkıntılı noktalarına + şeklinde çizikler atın. Kestanelerin etli kısımlarını çizmemeye özen gösterin. Kesik attığınız kestanelerinizi yıkayın. Temiz kestanelerinizi 1 saat kadar beklemek üzere su dolu bir kabın içine koyun. Damak zevkinize göre kestanelerin suyuna tuz ekleyebilirsiniz. 1 saat kadar beklettiğiniz kestaneler iyice yumuşayınca kabuğundan rahatça ayrılacaktır. Kestanelerin suyunu süzün ve pişirmek için, fırın tepsisine dizerek önceden 200 derecede ısıtılmış olan fırına koyun. Kestaneleriniz kabukları açılıp renk almaya başladığında yeterince kızarmıştır. Fırından çıkardığınız kestanelerin kabuklarını soyup çok bekletmeden servis edin. Afiyet olsun.

TAVADA KESTANE NASIL PİŞİRİLİR?

Kestanelerinizi iyice yıkayıp, kurulayın. Üstlerine tek bir çizik atın. Pişirme işlemini yapacağınız yapışmaz tavayı orta ateşte ısıtmaya başlayın. Bu sürede çizdiğiniz kestaneleri üst üste gelmeyecek şekilde tavaya dizin. Kestaneler pişerken yarım çay bardağı kadar suyu elinizle tavaya serpiştirin. Suyu direkt kestanelerin üstüne dökmeyin yavaşça serpmek çok önemli. Pişmekte olan kestanelerin üzerini kapatın, çok karıştırmayın. Ortalama 20 dakikada pişmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Captcha işaretlenmemiş.