Garfield Kimdir?

Garfield Kimdir?

Garfield, Jim Davis tarafından yaratılan bir karikatür karesidir.19 Haziran 1978'de ilk karikatür ana karakterlerle yaşamımıza girmiştir.Ana karakterler kedi Garfield (karakter)(Jim Davis'in büyükbabasının ismi) ve sahibi Jon Arbuckle ile Arbuckle'nin köpeği Odie'dir. 2007 yılında yapılan sayıma göre Garfield tamı tamına 2,580 gazetede yer almıştır ve Guinness Rekorlar Kitabı'nda en çok yer alan karikatür karesi olarak tarihe geçti.

Garfield'ın ilk kitabı Muncie, Indiana'da bulunan evinde baskısı yapılmıştır.İlk kitap sonra ilk televizyon özel şovu olan Garfield Goes Hollywood (Garfield Hollywood'a Gidiyor)'u yaptı.Genellikle karelerin özü Garfield'ın lazanya yemesi,oburluk yaşaması,pazartesilerden nefret etmesi ve diyet yapmamasıdır.Karelerde genellikle ana karakterler olan Jon,Garfield,Odie kullanılır.

İlk üretiminde Garfield çok orijinal bir karakter olarak tanındı.750 milyon dolar kazanacaklarını düşündükleri halde 1 milyar kazanmayı başardılar.Çizimden ve karikatürün ilerlediği yıllardan sonra Garfield'ın çizgi filmleri (Garfield ve Arkadaşları) sonra ise 2 film çıkartıldı.3 animasyon filmi yapıldı.2 filmi uzun yapım film olarak sayıldı.Eskiden birçok karesinde sosyal ve politikal karelerede yer veriliyordu.Türkiye'de Garfield'ın kitapları Güloğlu Yayıncılık tarafından çıkartılmaktadır.

1970'li yıllarda Jim Davis Gnorm Gnat adlı bir karikatür karesi yarattı.Editörler çizim iyiydi fazlasıyla güzeldi diye söylendi.Gnorm Gnat bir böceği konu almaktaydı.Son karikatür bandında böcek karakter giderken bir insan tarafından eziliyordu.Jim yeni bir kedi karikatür karakteri yaratmak istedi.Karelerde 4 ana karakterin olmasını istiyordu.

Jim kedinin adını Garfield koydu.Garfield'ı neden koyduğunun bir açıklamasını yapmıştı o açıklama ise şöyleydi. Ailemiz Davis'lerin en büyüğü büyükbabam James A. Garfield Davis'den esinlendim. dedi.Jim King Features Syndicate ve Chicago Tribune-New York News gibi yerlerde çizmeye 1978'de çizmeye başladı.Haziran ayı geldi.Jim Garfield'ı yaptı.İlk karikatürü 19 Haziran 1978'de çıkartıldı.Çizdikleri 41 gazete ile başladı.1994'de Davis şirketi olan Paws,Inc'nin başına geçti.

Garfield kolay bir şekilde yaygınlaşmaya başladı.1981'e geldiğinde Garfield 3 yaşına girmişti ve Garfield tam 850 gazetede yer almayı ve 15 milyar kazanmayı başardı.Davis Paws,Inc'de pek ilgilenmiyordu.2002 yılında Garfield dünyanın en çok tanınan kedisi oldu ve tam 2,570 gazetede yer aldı.Garfield'ı 263 milyon kişi okumaya başladı.Garfield 2004 yılında ise 2,600 gazetede yer aldı.750 milyar bütçeden sonra 1 trilyon kazandı ve 111 ülkede gösterime girdi.Davis ünlü olduktan sonra renkli karikatür yapmaya başladı taratıp boyatma işlemleri uzun sürdü.

 

Garfiels

Garfield Filmleri

Garfield The Movie karikatür bandının ilk filmidir.Filim 11 Haziran 2004'te gösterime girmiştir.Konusu Odie'yi hayvan şovundan kurtarmaktı.Garfield'ı filmde Bill Murray seslendirdi.Türkiye'de Garfield Okan Bayülgen tarafından seslendirildi.Filim Yahoo! Movies'te C-(Ortalama Kötü) aldı.Garfield'ın 2.filmi olan Garfield: A Tail of Two Kitties Yahoo! Movies'de yine C- aldı.Ama film çok beğeni kazandı.%11'lik bir kazançtan %15'lik bir kazanç elde ettiler.2007 yılında ise ilk animasyon filmi olan Garfield Gets Real (Garfield Geri Dönüyor) çıktı.

İnternette Garfield

Garfield.Com orijinal lisanslı web sitesidir.Sitede Jim Davis'in gün gün çizdiği karikatürler yer alır. Her gün çizdiklerini siteye ve kitaba ekler.Sitesinden oyun oynanabilir ya da alışveriş yapılabilir.Jim Davis'in izni ile Jim Davis,Ball State Üniversitesi,Pearson Digital Konuşma Kursları tarafından Professor Garfield yapıldı.Sitede eğitici aktiviteler matematik ve beyin geliştirici dersler bulunmaktaydı.Professor Garfield ingilizce pekiştirmek içinde yapılmıştı.

Bildiğiniz gibi Garfield'ın sitesinde her gün karikatürler yayınlanıyordu.2005 yılında site yeni bir çağrı yarattı.Adı Rastgele Garfield idi.Panel ile ileri geri ya da istediğiniz tarihin karikatürüne gidebiliyordu.Bu site ve site kullanıcıları için çok iyi bir avantaj oldu.2006 yılında Sessiz Garfield adlı bir uygulama yapıldı.Bu uygulamada Garfield'da istenen baloncuklar silinebiliyordu.Elbette sonraki günler kaldırılmak zorunda kaldı.2008'de Garfield Minus Garfield adlı bir uygulama geldi.Dan Walsh tarafından üretilen bu uygulama iPod Touch ve iPhone üzeri için tasarlanmıştı.300,000 hit kazanan uygulama çok tutuldu.Uygulamada baloncuklar kaldırılabiliyordu. Aynı Sessiz Garfield gibi.Ama bu telefon ve aygıtlar üzerine kurulmuştu.Garfield Minus Garfield'da Garfield'ın baloncuklarını çıkarabiliyor ve Jon'un kendi kendine söylediklerini okuyabiliyordu.Bu cidden çok komikti.Garfield Minus Garfield'ın kitabı Ekim 28 2008'de çıkartıldı.

Televizyonda Garfield

1982 ile 1991 yılları arasında Garfield ve Arkadaşları 1 saatlik uzun bölümleri yayınlanmaya başlandı.Garfield ve Arkadaşları Garfield'ın ve U.S Acres (Orson'un Çiftliği) 'ni konu almaktaydı.Lorenzo Music Garfield'ı seslendiriyordu.Seslendirme sanatçısı 2000'li yıllarda ölünce Garfield'ı başka kişi seslendirdi.Garfield ve Arkadaşları 1988 ile 1994 yılları arasında yayınlandı.2008'de The Garfield Show yayınlanmaya başlandı. Kanal olarak (Türkiye dahilinde) Cartoon Network'te yayınlanmaya başladı.Türkiye'ye 2010'nun ortalarında geldi.

Garfield'in Video Oyunları

Garfield'ın 1987'de Garfield: Big Fat Hairy Deal adlı bilgisayar oyunu çıktı.Atari ST, ZX Spectrum, Commodore 64, Amstrad CPC gibi alet platformlarında sunuldu. Sega Garfield for the Genesis adlı bir Windows 3.1 oyunu yaptı.Son olarak da A Tale of Two Kitties (Garfield 2)'nin oyunu yapıldı. Nintendo DS ve PC platformları üzerinde yapıldı.2010 senesinde The Garfield Show Space Lazanga adlı bir oyun çıkartılmıştır.

Ana Karakterler

Garfield

İlk görünüş : 19 Haziran 1978

Garfield turuncu,tüylü,şişman bir kedidir. Bir italyan restorantının mutfağında doğmuştur. Zaten doğum yerini Garfield: His 9 Lives adlı televizyon özel çizgi filiminde Mama Leoni Restorantı olarak gösteriliyordu. Garfield normal olarak sevecan dost canlısı birisidir.1978'den beri epey bir değişiklik göstermiştir.Jim Davis Garfield üzerinde birdahaki senede değişiklik yapmayı düşünüyor. Garfield Odie'yi masadan atmayı çok seviyor.Televizyon karşısında uyumak hoşuna gidiyor. Restorant çıkışı bir hayvan mağzası tarafından yakalanıp getiriliyor ve o sırada hayvan mağzasına Jon Arbuckle girip Garfield'ı satın alıyor. Ama Jon gerçekten ne kadar düşünceli bir kedi aldığını bilmiyor. (Baloncukların bulut içinde olanlar düşündüğünü gösterir.)

Jon Arbuckle

İlk görünüş : 19 Haziran 1978

Jon(Jonathan Q.Arbuckle) Garfield'ın bakıcısı,sahibidir. Kahve içmeyi çok sever. Her ne yapsa da kız tavlamayı beceremez (2000 yılının karikatürlerini inceleyin.) Doktor Liz'e gitmek için her zaman yırtmaya çalışır. Garfield'ın yapabildikleri karşısında duramaz. Hatta 1978'in 2.ay karikatürlerinden birisinde Jon Garfield tarafından dövülüyordu. Polka Ninjalarını izlemeyi seviyor. Her televizyon şovunda en az 1 kez yer alıyor. Karikatürlerde Garfield dışında ona da çok yer veriliyor. Köpeği Odie'nin geleceğini düşünür anne babasıyla bir çiftlikte yaşamıştır.

Odie

İlk görünüş : 8 Ağustos 1978

Odie sarı küçük burun dev dilli bir köpektir. Aslında normal olarak Odie,Lyman tarafından Jon'a getirildi.Odie ile Lyman Jon'da kalıyorlardı. Ama kısa bir süre sonra Lyman bir daha hiç karikatürlerde gösterilmedi ve Odie evin köpeği olarak kaldı.Odie'ye bir müzik cd'si yapıldı. Garfield ve Arkadaşlarında ona özel bölümlerde yapılmıştı.Odie saf fakat mutlu bir köpektir. Bazı şeylerde Garfield gibi oda Garfield ile dalga geçer (2000'li karikatürlerinde Garfield 20'sine basarken Odie dalga geçmişti.)

Dr. Liz Wilson

Liz Garfield'ın veterineridir.Jon Arbuckle ile sevgilidir.Normalde Dr.Wilson Jon'u hiçbir koşulda sevmezdi.İyi yürekli olduğunu bilirdi fakat onu sevecek kadar ilgi duymazdı.Haziran 2006'da aşkını Jon'a ilan ettiğinden dolayı Liz ile Jon sevgili olmuştur ve Jon'un sevgili arayışı sona ermiştir.Liz 2007 Haziran'da Garfield'ın ana karakterlerine katıldı.

 

Captcha işaretlenmemiş.