Gözde Uyum Spazmı Nedir?

Gözde Uyum Spazmı Nedir?
Göz spazmını anlatmak için öncelikle uyumun ne olduğunu anlatmak gerekir. Bir insan uzağa bakarken ve yakına bakarken farklı kırma gücünü kullanır. Bir insanın gözü sıfır olsun diyelim. Uzağa bakarken hiç uyum yapmadan 5 metre ötesini rahat ve net bir şekilde görebilir. Fakat okuma mesafesine geldiğimizde okumaya çalıştığı zaman uzaktan yakına doğru 4-5 diyoptri kadar kırma gücünü artırması gerekir. Bunu göz gözün içerisindeki merceği kasarak ve gözün içerisindeki bazı adaleler kasılarak gözün lensini daha bombe haline getirir ve kırma gücünü artırır. Biz de böylece yakını okuyabilir hale geliriz.
 
Örneğin  40 yaşından sonra uyum yapma yeteneğimiz azalır. 5 diyoptri yerine ancak 3 veye 2 diyoptri ile uyum yapabiliriz. İşte biz buna uyum yeteneğinin azalması veya prespiyopi diyoruz. 
 
Gözde uyum spazmı nasıl oluyor dersek, şöyle anlatabiliriz: Bizim gözümüz yakına bakarken, örneğin bilgisayara uzun süre baktığımız zaman gözümüz devamlı 4 - 5 diyoptrilik bir kasılma halindedir. Uzun süre, saatlerce bilgisayarın karşısında kaldığımızda, artık uzağa baktığımızda flu görürüz. Çünkü göz kasılmış kalmıştır ve gevşeyemez. Bu nedenle uzağı da flu görmeye başlarız. Ancak bir süre sonra göz gevşemeye başlar ve uzağı daha net görmeye başlarız. Bu da spazmın çözülmesi sayesinde olur. 
 
Göz spazmı belirtileri
 
Göz spazmı yakına uzun süre bakmaktan kaynaklandığı için, örneğin bilgisayara uzun süre bakmak, uzun süre kitap okumak ya da biraz hipermetrop olup yakını görmeye çalışmak göz spazmına yol açabilir. Bu ortaya çıktığı zaman göz artık aşırı derecede yorulma hisseder, uykunuz gelir, kitap okurken uyuklarsınız, gözünüzde ağrı, kaşıntı olabilir. Aşırı spazmlarda gözde kızarıklık dahi oluşabilir. Gözlerinizi ovalamak istersiniz. Gözünüze kuruluk hissi oluşabilir. Böyle durumlar olduğunda gözünüzde spazm olduğunu düşünüp buna göre önlem almanızda fayda vardır.
 
Özellikle küçük yazıları okurken ve yeterince aydınlanmamış ortamlarda çalışıyorsak bu tür spazmlar daha çok ortaya çıkar ve gözde yorgunluk, baş ağrısı, gözde kızarma daha çabuk oluşabilir. 
 
Göz spazmı tedavisi
 
Göz spazmının tedavisi aslında göz spazmını engellemekle olur dersek daha doğru olur. Göz spazmına neden olan en önemli faktör uzun süreli bilgisayar başında kalmak ve kitap okumak, bunun yanı sıra okuma mesafesinin ve ışığının iyi ayarlanmamasıdır. Tüm bunlar bir de uzun süreli olduğunda göz içerisindeki kaslarda bir spazm oluşur ve artık o adaleler gevşeyemez. ü
 
Göz spazmının olmaması, çalışırken veya okurken göz spazmını önlemek için 15 - 20 dakikada bir, 15 - 20 saniye kadar uzağa bakmak gerekir. Uzağa doğru baktığınızda, eğer fazla yakına bakarak çalıştıysanız uzağın netliği bile bozulabilir. İşte bu spazmın olduğunu gösterir. Ancak siz düzenli olarak 15 - 20 dakikada bir uzağa bakarsanız ve bu 15 - 20 saniye sürerse, gözünüzde spazm oluşmadan adale gevşer. Sonra tekrar yakın çalışmaya döndüğünüzde, tekrar 15 dakika sonra uzağa bakarak spazmı önlemiş olursunuz. 
 
Göz spazmı tüm önlemlerinize rağmen devam ediyorsa, o zaman sizde gizli hipermetropi olabilir. Bu durumda mutlaka bir göz doktoruna başvurmanız gerekir. 
 
Göz spazmı nedenleri
 
Göz spazmının nedeni gözün içerisindeki uyum mekanizmasını çalıştıran adalelerin kasılıp kalmasıdır. Bu adalelerin kasılma nedenleri vardır.
 
Bir insanın yakını görmek için 3 - 4 kat fazladan kırma gücüne ihtiyacı vardır. Bunu da siliyar adaleler dediğimiz adaleler kasılarak yakını okumamızı sağlar. 3 - 4 dakikalık bir okumadan sonra karşımızdaki televizyona baktığımızda net görebiliriz. Çünkü adale hemen gevşeyip gözün uzağı da görmesine olanak sağlayacak hale gelebilir. Ancak uzun süre okursak veya uzun süre bilgisayara bakarsak, o zaman bu adaleler kasılır ve kasılı kalır, yani spazm olur. Kasılı kaldığı zaman göz merceği yakını görmek için yuvarlaklaşır. Uzağa baktığımızda tekrar eski yapısına dönmesi gerekirken, yuvarlak bir şekilde, bombe bir şekilde kaldığı için biz artık uzak için miyop olmuşuzdur ve uzağı göremeyiz. Uzağı göremememiz siliyer adaleler dediğimiz adalelerdeki spazmatik kasılma ve gevşeyememeden kaynaklanır. 
 
Göz spazmı olanların dikkat etmesi gerekenler
 
Göz spazmı sık olan kişilerde, eğer bu bilgisayarla çalışmalarının aşırı derece olmasından kaynaklanıyorsa o zaman çalışma şartlarını biraz değiştirmeleri gerekir. Çalışırken veya okurken göz spazmını önlemek için 15 - 20 dakikada bir, 15 - 20 saniye kadar uzağa bakmak gerekir. 
 
Göz spazmını önlemek için çalışırken oturma pozisyonu, okuma mesafesi, ortam aydınlatması ve ekran ışığının seviyesi de çok önemlidir. Tüm bunlar en ideal şekilde olmalıdır ki gözde spazmı olmasın. 
 
Bilgisayar başındayken göz spazmını etkileyen faktörler
- Oturma pozisyonu
- Okuma mesafesi
- Mekan aydınlatması
- Bilgisayarın ekran ışığı seviyesi
 
Tüm uygulamalar idealse ve göz arada sırada dinlendirilmesine rağmen gözde spazm devam ediyorsa; buna ek olarak baş ağrısı, göz yorgunluğu, gözde batma, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikayetler oluyorsa o zaman göz doktoruna başvurmak gerekir. Çünkü tüm şartlar iyi olduğu halde şikayet devam ediyorsa kişide gizli hipermetropi, astigmat veya göz kuruluğuna neden başka faktörler bulunuyor olabilir. Tedavi de nedene yönelik olmalıdır. 
 
Tüm bunlara rağmen göz spazmı devam ediyorsa, tekrar göz doktoruna gitmek gerekir. Çünkü belki sadece hipermetropi düzeltildi ama onun yanında gizli bir astigmat vardır veya hipermetropinin bir kısmını düzeltti fakat halen yeterli gelmedi. O zaman yeni bir gözlük verilmesi faydalı olabilir. 
 
Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Zeki Tunç
Captcha işaretlenmemiş.