Grip'ten Kurtulmanın yolları

Grip'ten Kurtulmanın yolları

Grip, hava ve temas yoluyla bulaşan bir hastalıktır.

Hasta, öksürdüğünde veya hapşırdığında milyonlarca virüs havaya yayılır. Sağlıklı insanlar hava yoluyla bu virüsü alır.

Hasta bir kişinin dokunduğu yerlere (kapı kolu, telefon masa, merdiven korkulukları vs.) sağlıklı insanlar temas ettiklerinde virüsü alır. Ellerini ağızlarına, gözlerine götürdükleri zaman kendilerine virüsü bulaştırmış olur. 

Uzun Süren Grip Nasıl Geçer?  Grip Nasıl Çabuk İyileşir?

Gribi Çabuk Atlatmak için Tavsiyeler: Gribi Çabuk Atlatacak Öneriler:

* Hapşururken ya da öksürürken elinizle ağzınızı kapatmayın. Mümkün olduğu kadar kağıt mendil kullanın ve kullandıktan sonra hemen atın.

Ellerinizin temizliğine dikkat edin.  Çoğu virüs dokunma ile geçer. Yıkayamadığınız durumlarda alkol içerikli temizleyiciler ve ellerinizi ovuşturmak işe yarayacaktır.

* Gripseniz yada giripli birinin yanındaysanız kesinlikle yüzünüze dokunmayın. Grip virüsü vücuda ağız,burun veya gözden girebilir.

* Sürekli aynı havayı tenefüs etmeyin. Hava almayı ihmal etmeyin.

* İçebildiğiniz kadar su için. Bol bol su tüketmek vücudunuzdaki virüslerin temizlenmesini sağlar. Vücudunuzun yeterince su aldığını idrarınızdan anlayabilirsiniz.

* Saunaya girin.

* Egzersiz yapmaya özen gösterin. Egzersiz kalbin kan pompalamasını hızlandırır. Böylece hızlı nefes almaya başlarsınız.Bu da akciğerlere oksijenin hızlı taşınmasını sağlar. Dolayısıyla vücut ısısı artar ve terleme olur. Hücrelerde bulunan virüsler doğal olarak ölürler.

* Bol bol meyve ve sebze tüketin. Meyveler ve sebzeler metabolizmayı güçlendirir.

* Sigaradan uzak durun. Sigara bağışıklık sistemini zayıflatır. Hastalığa yakalanma olasılığını güçlendirir.

Alkolden uzak durun. Alkol bağışıklık sistemini zayıflatır ve kişiyi hastalığa hazırlar. Ayrıca alkol vücudu susuz bırakır.

Yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin. Günde 1 kase yoğurt yemek grip ve soğuk algınlığı riskini %25 azaltıyor. Ayrıca yoğurtta bulunan bakteriler bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

* Rahatlayın ve sakinleşin. Kendinize ayıracağınız 30 dakika, hastalıklara karşı koruyacak kalkanı oluşturacaktır. Rahatlama, vücudun virüslere karşı hareket mekanizmasını güçlendirir. Kan akışını hızlandırır.

Captcha işaretlenmemiş.