Guarana Nedir ?

Guarana Nedir ?

Kendi tarihi kabilelerin olduğu zamanlara dayanan, Avrupalılar tarafından ise 18. yüzyılda Alman botanikçi F. C. Paullini tarafından keşfedilmesiyle kullanılmaya başlanan Guarana, Brezilya’da sıklıkla yetiştirilen tropik bir meyve türüdür.

Brezilya dışında Bahia ve Mato – Grosso bölgelerinde de yetiştirilebilmektedir. Şekli itibariyle bir insan gözünü andıran bu meyve, eski kabileler tarafından ”ormanın gözü” olarak adlandırılmaktadır. Meyveleri genelde küçük yapıda ve kırmızı renkte olup, içeriğinde çok yüksek miktarlarda kafein maddesi bulunmaktadır. Yetiştirildiği Brezilya’nın Amazon bölgesinde yerli halk ormandan topladıkları guaranaların tohumlarını toz haline getirip suda erittikten sonra içmekte ya da tohumun direk kendisini çiğnemektedirler. Böylelikle vücutlarının enerjik ve dinamik olmalarını sağlamaktadırlar.

Meyvenin bu enerji verici etkisi, günümüz içecek sektöründe özellikle enerji içeceklerinin içeriklerinde büyük miktarda kullanılmasına sebep olmaktadır. İçeriğindeki bu kafein özü, kendisine tüm dünyadaki en çok kafein içeren bitki özelliğini getirmektedir. Tadı acı olsa da lezzet olarak çok farklı bir oluşuma sahiptir. Kırmızı renge sahip olan meyvesi olgunlaştığında etli bir yapıya sahip olur. Uyarıcı özellikleri için kullanılmak istendiğinde istenirse kurutularak, istenirse de meyvelerinden ayıklanan taneleri öğütmek koşuluyla içeceklerin içerisine katılarak tüketilebilir. Keyfi kullanımının dışında guarana, bitkisel ilaç sektörü için eşi bulunmaz bir kaynaktır. Konsantrasyon problemlerini, zihinsel hesaplama yeteneğini ve hafıza gelişimini olumlu yönde etkiler ve gelişmelerini sağlar. Amazon’daki Maues bölgesinde yaşayan ve Satere – Mawe kabilesine bağlı olan Kızılderililer, guaranın bu özelliklerini ilk keşfeden bireyler olmuşlardır.

Guarananın faydaları nelerdir?

-Sinir sistemi ve kalp sistemi merkezlerinde uyarıcı rol oynar.

-Vücuttaki yorgunluğu giderici özelliklere sahiptir.

-Kullanıldıktan kısa bir süre sonra vücudu aktif hale getirip enerjik bir yapıya sokar.

-Dikkat dağınıklığını engelleyip dikkati toplamayı ve yoğunlaşmayı sağlar.

-Astım hastalarının şikayetçi olduğu bronşit büzülmeyi azaltıcı etkisi vardır.

-Belli başlı kanser türlerini engellemeye yardımcıdır.

-İştah azaltıcı etkisi vardır.

-Bünyenin fiziksel kapasitesini ve gücünü arttırıcı etkisi vardır.

-İçeriğindeki enzimler sayesinde salgıladığı hormonlarla vücuttaki yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

-Baş ağrısı sorunlarının giderilmesinde etkin rol oynar.

-Duygu durum bozukluklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

-Migren ağrıları gibi şiddetli ağrıların vücuttaki direncini kırarak azalmasına katkı sağlar.

-Baş ağrısı için alınan aspirin ve türevindeki ilaçların vücuttaki etki miktarını arttırır.

-Kemoterapi tedavisi gören hastalar için canlandırıcı ve kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.

Guarananın içerisinde bulunan elementler

-Kafein

-B1, B3, A, PP ve E vitaminleri

-Adenin

-Laksantin

-Teofilin

-Guanin

-Teobromin

-Hiposankin

-Potasyum

-Demir

-Çinko

-Kalsiyum

-Bakır

-Amino asitler

-Selenyum

-Magnezyum

 
Guarana nasıl kullanılır?

Guarana bitkisinin günlük ortalama kullanım dozu 500 miligramla 1000 miligram arasında olmalıdır. Çünkü çoğu üründe olduğu gibi guarananın da gerektiğinden fazla kullanımı bir takım sağlık problemlerine yol açar. Bu bitki uyarıcı sınıfındaki bitkilerin içerisinde de yer aldığından, kullanım dozuna mutlaka dikkat edilmelidir. Guaranayı kafein içeriğinden yararlanmak amacıyla kullandığınızda 900 miligramlık bir miktarda kullanmanız yeterli olacaktır. Guarana şuanda kullanımı yasaklanmış bitkiler arasında olmasa da belirlenen miktarlardan fazla kullanılması da illegal bir durum teşkil edebilir. Örneğin; Uluslararası Olimpiyat Kongresi, tüm yarışmacılar için yarışmalardan önce herhangi bir uyaran madde kullanımını yasaklamıştır. Guarana da o maddelerden bir tanesidir.

Guarananın yan etkileri nelerdir?

Guarananın yaratabileceği yan etkiler, içerisindeki kafein maddesi yüzünden oluşmaktadır. Bu içerik vücuda girdiğinde temel sinirsel sistemi uyarıcı pozisyonlarda olmuş ve bunun sonucunda aritmi, sindirim bozukluğu, anksiyete ve insomnia gibi çeşitli rahatsızlıklara sebep olmuştur. Özellikle kalple ilgili sağlık problemleri yaşayanların, yüksek tansiyon problemleri yaşayanların, çocukların ya da hamile kadınların guarana kullanmaları uygun görülmemektedir.

Captcha işaretlenmemiş.