Gülsuyunun faydaları nelerdir?

Gülsuyunun faydaları nelerdir?

Yıllar boyunca pek çok amaç için kullanılan gülsuyunun insanlar üzerinde oldukça büyük faydaları bulunmaktadır. Vücudumuzda birçok işe yarayan ve tabi ki hammaddesi gül olan gülsuyu, kokusuyla da bizi mest etmektedir.

Günümüzde hemen herkesin en az bir kere kullandığı Gülsuyu, aslında birçok derdimize deva oluyor. Gül, kozmetik, tıp gibi alanlarda kullanılan doğal bir çiçek olmakla beraber içerdiği vitaminler, antioksidanlar ve hoş kokusu da bu çiçeği ön plana çıkartmaktadır. Bu yüzden gülsuyuda birçok faydaya sahiptir. İşte gülsuyunun bilinmeyen etkileri…

Cilt lekeleri ve kırışıklıklar 
Her gün yüzünüzü gül suyu ile yıkarsanız yüzünüzdeki lekeler onarılır ve tedavi edilir. Göz çevresi etrafındaki kırışıklar ise gülsuyu sayesinde kâbus olmaktan çıkıyor. Göz altlarındaki yaş bezeleri ve morluklarınızdan da yüzünüzü gülsuyuyla yıkayarak kurtulabilirsiniz. Yüzünüzdeki sivilceler de gülsuyu içerisindeki antioksidan sayesinde kurur ve temiz bir cilde sahip olabilirsiniz. Gün boyu yüzünüzde biriken yağlarla gül suyu ile başa çıkmanız da mümkün olmaktadır. Yüzünüzü gül suyuyla yıkayarak kızarıklarınızdan da kurtulabilirsiniz.
Makyaj sonrası yüzünüzü çok rahat bir şekilde gül suyuyla temizleyebilirsiniz. Hatta erkekler yüzlerinin jiletle tıraş ediyorlarsa tıraş sonrası yüzlerini gül suyuyla yıkayarak olası bir tahrişi önleyebilirler.

Birçok hastalığa deva oluyor
Gülsuyu çay olarak kullanıldığında içerisindeki A, C, D, E, B3 vitaminleri sayesinde böbrek enfeksiyonu ve kalp hastalığı riski azalır, sindirim sistemini düzeltir. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı iyi gelir ve vücudu dirençli tutmaya yarar. Diş ağrıları ve göz tahrişini en aza indirir. Ağız bakımında büyük önemi olan gül suyu iltihaplı dişlerinizden kurtulabilirsiniz.

Saç bakımı
Saç bakım ürünlerinde kullanılan gül suyu içerisindeki bileşiklerle kökten uca saçı besler ve güçlendirir. Saçlarınızın daha ışıltılı ve gür olmasını istiyorsanız kesinlikle gül suyunu saç bakımınızda kullanmanızı öneririm. Kan akışının hızlanmasına neden olan gül suyu saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. 

Hafızayı güçlendiriyor
Yapılan birçok araştırmaya göre güçlü bir hafızanın yolu gül suyundan geçmektedir. Yatak odasına koyulan gülsuyu, bilgilerin belleğe yerleşmesinde büyük rol oynamaktadır. Hatta uzmanlar gün içerisinde gül suyunun koklanmasını gerektiğini önermektedirler. 

Captcha işaretlenmemiş.