Havlıcan Nedir ve Havlıcanın Faydaları Nelerdir?

Havlıcan Nedir ve Havlıcanın Faydaları Nelerdir?

Havlıcan (Alpinia officinarum), zencefilgiller (Zingiberaceae) familyasından köksapları baharat olarak kullanılan çok yıllık bitki türü. Anavatanı Hindistan, Güneydoğu Asya ve Laos'tur.

3 m boyunda olan havlıcan beyaz ya da pembe çiçeklere ve mızraksı yapraklarasahiptir. Tıp ve mutfak alanında geniş bir kullanım alanı olan köksaplı bir bitkidir. Kökleri ve topraklatı gövdesi kurutularak baharat olarak kullanılır.

Bugün en çok Güneydoğu Asya ülkelerinde yetiştirilmekle birlikte, bu coğrafyanın mutfak kültüründe ve geçmişte Ortaçağ Avrupa mutfağında sıkça kullanılmıştır. En çok Güneydoğu Asya ve Endonezya mutfaklarında kullanılır. Görünüşte zencefili andıran bitkinin tadı ise zencefile pek benzemez. Tadı acımsıdır.

Allah’ın bizlere bahşettiği nimetlerden bir harikası da havlıcandır. Zencefilgiller ailesinden olan havlıcanın yumru kökleri kullanılmaktadır. Çok yıllık olan havlıcan Güneydoğu Asya ve Hindistan kökenli bir bitki olup mutfakta ve tıp alanında oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Baharat olarak kullanılabilmesi için toprak altındaki gövdesinin ve köklerinin kurutulması gerekmektedir. Itırlı, acımsı tada sahip havlıcan güzel çiçeklere sahiptir. Köklerindeki yumrularda Alpinin ve Alpinol maddeleri bulunmaktadır. Ayrıca uçucu yağla, flavon denilen bir kimyasal madde ve nişasta içermektedir.

Taze Havlıcan

Havlıcanın Faydaları Nelerdir? 

İnsan vücuduna kuvvet vermekte ve iştahı da açmaktadır. Mide ekşimesi gibi problemlere de iyi gelip şişkinlikleri, bağırsaklardaki gazları gidermektedir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar, baş dönmeleri, baş ağrılarının giderilmesi için de kullanılmaktadır. Havlıcanın mutfakta baharat olarak kullanımı dışında bazı hastalıkların etkilerini azaltmak amacıyla çayı da tüketilir. Kaynatılan havlıcan kökleri balla tatlandırılarak içilebilir. Şekerleme, çikolata, meşrubat ve dondurma üretiminde de yeri olan havlıcanın ülkemizde üretimi yapılmadığı için üretildiği ülkelerden ithal edilmektedir.

Havlıcan Çayının Hazırlanması

Bir su bardağı sıcak su içine yarım çay kaşığı toz havlıcan eklenir ve demlendirilir. Aralıklı olarak günde 2–3 bardak içilebilmektedir. Şimdiye kadar görülmüş yan etkileri olmasa da doktor önerisinin alınmasında yarar görülmektedir.

Captcha işaretlenmemiş.