Havucun Faydaları Nelerdir?

Havucun Faydaları Nelerdir?

Kolaylıkla bulunabilen ve ülkemizde de sıklıkla tüketilen sebzelerden biri olan havuç, özellikle Türk mutfağındaki yemeklerde ve hazırlanan salatalarda bol miktarda kullanılan bir ürün olma özelliğini taşımaktadır. Havucun ilk ortaya çıktığı süreçlerde üretilmeye başlandığı yerin Afganistan olduğu rivayet edildiği için Asya kökenli sebzeler kategorisinde değerlendirildiği görülmektedir.

Havucun içeriğinde bulunan en önemli madde A vitaminidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu A vitamini, neredeyse tam miktarlı olarak havuçtan karşılanabilmektedir. Düzenli olarak havuç tüketen bireylerin A vitamini eksikliğini yok denecek kadar az miktarda yaşadıkları görülmektedir.

Havucun pek çok yenilme çeşidi olduğundan ister direk kendi halinde tüketilerek, ister salataların içerisinde malzeme olarak tüketilerek ister yemeklerle birlikte pişirilerek istenilen miktarda bünyeye alınması ihtimali bulunmaktadır. Besin değerlerine değinecek olursak; bir porsiyon miktarındaki havuçta yüzde altı miktarında C vitamini, yüzde on miktarında K vitamini ve yüzde iki miktarında kalsiyum minerali bulunmaktadır.

İçeriğindeki bu vitaminler ve minerallerden özellikle A vitamini vücutta karaciğer organı için büyük faydalar sağlamaktadır, diğer içerikler de hem göz sağlığı için hem de kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. Havuçta normal bir sebzeye göre daha fazla oranlı ve çeşitli vitaminler ve mineraller olduğundan gerektiğinden fazla tüketilmesi bazı durumlarda sağlık problemleri yaratabileceğinden tüketim oranına da mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

Havucun faydaları nelerdir?

Kansere karşı etki gösterir : İçeriğinde zengin miktarda bulunan beta karoten maddesi sayesinde havuç, bünyedeki kanser hastalığıyla mücadele etme yetisi kazanabilmektedir. Konuyla ilgili bilim insanlarının yaptıklar araştırmalar neticesinde havucun kanser türlerinden olan prostat kanserine de ayrıca yüksek etki gösterebildiği kanıtlanmıştır.

Bir başka araştırmaya göreyse, sigara kullanan kişilerin arasında düzenli olarak havuç tüketen bireylerin tüketmeyenlere göre daha az yüzdelerde kanser hastalığına yakalanma risklerinin olduğu gözlenmektedir. Bununla birlikte bağlantılı olarak havucun akciğerde sigaradan kaynaklı hastalıkları da önlediği söylenebilmektedir.

Havucun tüketilme formlarından biri olan havuç ekstresi ise vücudunda lösemi hastalığı bulunan hastaların bu hastalığın yaşadığı hastalıklı hücreleri öldürme özelliği bulunmaktadır. Tüm bu etkileri düşünüldüğünde, pek çok kanser hastalığının doğal tedavi sürecinde havucun ne kadar önemli bir besin olduğu gözler önüne serilmektedir.

Tümör gelişiminin önüne geçer : Havucun içeriğindeki “falcarinol” maddesi, doğal bir madde olan taksin içermektedir ve böylelikle vücutta gelişen tümörlerin önüne geçilebilmektedir. Çünkü bu madde en başta bu tümörlerin oluşmasını sağlayan unsurları yok etmekle yükümlüdür.

Kalp sağlığına yararlıdır : Özellikle Hollanda’da 10 yıl süreyle yapılan bir araştırmanın ortaya koyduğu verilere göre, beslenme düzeninde sarı renkli ve turuncu renkli sebzelere yer veren bireylerin hayatları boyunca kalp hastalığı geçirme oranlarının önemli miktarda azaldığı tespit edilmiştir. Bu veriler oranlama açısından bakıldığında, turuncu ve sarı sebzeleri tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre yüzde 32 daha az kalp hastalığına yakalandıkları ortaya çıkartılmıştır.

Beyin sağlığına yararlıdır : Havucun içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller beynin sağlıklı bir yapıda olabilmesi için önem teşkil etmektedir. Eğer bir şekilde beyinde hasar yaratacak bir durum oluşmuşsa, havuç bu hasarlı beyin hücrelerini korumakla yükümlüdür.

Bunun dışında ilerleyen yaştan kaynaklı ya da herhangi bir darbeden sonra meydana gelebilen unutkanlık durumlarını da önleyerek beyin sağlığını korumak için çalışmaktadır. Kendisi başlı başına beyni sağlıklı tutacak içeriklere sahip olduğundan hem rahatlatıcı hem de diri kalmayı sağlayıcı etkilere sahiptir.

Göz sağlığına yararlıdır : Havucun göz sağlığına olan etkileri hakkında Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma neticesinde bir hafta içerisinde en az iki ya da daha fazla havuç tüketen kadınlarla tek havuç yiyen ya da hiç yemeyen kadınlar karşılaştırıldığında fazla oranda havuç tüketen kadınların “glokom hastalığı”na yakalanma riskleri oldukça düşmektedir.

Glokom denen hastalık esasen göz tansiyonu hastalığıdır ve yaşandığı zaman gözün içerisinde bulunan basıncın sık miktarda yükselmesine sebep olduğundan göz sinirlerinin bozulmasına ve görme yetisinin de azalmasına yol açmaktadır. Bunun dışında hep bahsettiğimiz içeriğindeki A vitamini sayesinde göz yapısının ışığı algılama yeteneği olması gereken seviyede tutulur ve göz nemliliği sağlanmış olur.

Havuç

Bağışıklık sistemine faydalıdır : Vücuttaki pek çok organın bütünlüğünden meydana gelen bağışıklık sisteminin, kendi sağlığını koruyabilmesi adına sebzelerdeki protein içeriklerine ve lipid içeriklerine ihtiyaçları vardır. Bu lipidler ve vitaminler de tabi ki zengin içeriğe sahip olan havuç sebzesinin içerisinde bulunmaktadır.

Demir minerali, çinko minerali, bakır minerali, B vitamini, A vitamini, E vitamini ve C vitamini gibi içerikler havuçta bulunduğu için tüketildiği takdirde tüm bu içeriklerin bağışıklık sistemine pozitif etkiler göstermesi kaçınılmazdır. Aynı zamanda bu içerikler vücudun dirayet seviyesini de yükseltmektedir.

Ağız sağlığını korur : Havucun hem dişler için hem de diş eti sağlığı için büyük faydaları olduğu çoğu kişi tarafından bilinmese de ciddi anlamda ağız bakımına yardımcı bir ürün olduğu bilinmektedir. Hatta bu etkisi sebebiyle sakızların içerisinde havuç içeriği kullanılmaktadır.

Havuçlar çiğ bir şekilde doğal olarak tüketildiğinde dişleri beyazlatma etkisine sahiptir. Ağız bakımı içerisinde bir yandan tükürük bezlerinin de sağlıklı bir şekilde çalışabilmesine katkı sağlar. Dildeki ve yanaklardaki birikmiş zararlı bakterileri ve virüsleri ortadan kaldırır.

Güneşe karşı koruma sağlar : Havucun normal şartlarda barındırdığı antioksidan etki, cilt yapısında koruma kalkanı oluşturarak zararlı radikallerle savaşmaktadır. Düzenli olarak havuç tüketen bir kişinin cildinde yaşlanma etkileri normal bir insana göre daha gecikmeli olarak ortaya çıkar ve bunun dışında havucun cildi zararlı UV ışınlarından koruma etkisi de bulunmaktadır.

Ancak güneşten korunmak için sadece havucun yeterli olmayacağının altını çizmekte fayda var. Güneşten korunmak için yeterli koruyucuları cildinize uyguladıktan sonra ekstra yarar sağlaması adına havuç da tüketebilirsiniz.

Captcha işaretlenmemiş.