Hepatit C Nedir ? Hepatit C'nin Belirtileri Nelerdir ?

Hepatit C Nedir ? Hepatit C'nin Belirtileri Nelerdir ?

Hepatit-C, bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu enfeksiyon, vücutta özellikle karaciğeri etkileyip fonksiyonlarını bozmaktadır. Hepatit-c hastalığına, hastalığın kendi adını taşıyan hepatit-c virüsü sebep olmaktadır. “HCV” adını taşıyan bu virüs, metabolizmada hepatit-c hastalığını yaratmaktadır ancak bu hastalığın belirtilerine dair hiç bir olgu göstermemektedir. Ancak yıllar geçtikten sonra siroz hastalığı gibi ciddi sağlık problemleri yaşandığı müddetçe hepatit-c’nin kesin olarak bir tanı ve teşhisi konulabilir. Bunun dışında bünyede kronik enfeksiyonların meydana gelmesi ve karaciğerde meydana gelen bir takım yaralar, hepatit-c’nin habercisi olabilmektedir. Bu hastalık bir kaç haftalık seyreden bir hastalık sürecine sahip olacağı gibi, hayat boyu da devam edebilecek sıkıntılı bir hastalık olarak da baş gösterebilmektedir.

Hepatit-C Hastalığının Tarihi Geçmişi

Uzmanlar, hepatit-c hastalığıyla ilgili ilk araştırmalarına 1970’li yıllarda başlamışlar ve hastalığını tamamen her şeyiyle tespit etmeleri 1989 yılını bulmuştur. Hayvanlarla bir bağlantısı bulunamayan bu hastalığı, şuan dünya üzerinde 170 milyon kişide var olduğu söylenmektedir.

Hepatit-C Kastalığı Kaça Ayrılır?

Hepatit-C hastalığı, vücutta iki farklı şekilde nüksetmektedir. Bu türlerden ilki akut hepatit-c hastalığı, diğeri kronik hepatit-c hastalığıdır. Akut hepatit-c hastalığında, hepatit-c’ye sebep olacak HCV virüsünün vücuda girmesinden sonraki 6 aylık süreçte hastalık ortaya çıkabilmektedir. Hastaların yüzde elliden yüzde seksene giden bir kısmı iyileşse de, diğer kalan kısımdaki hastaların hepatit-c seyirleri akuttan kroniğe geçiş yapabilmektedir. Kronik hepatit-c hastalığı da çok ciddi bir sağlık problemidir ve hayat boyu hastalık sürekli tekrarlamaktadır. Hatta az önce değindiğimiz gibi siroza ve karaciğer kanserine yol açmaktadır. Bu süreçlerden sonra en son nokta olarak ölüme dahi sebebiyet verebilmektedir. Hepatit-c’nin bugüne kadar geliştirilmiş herhangi bir aşı yöntemi de bulunmamaktadır.

Hepatit-C Hastalığına Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Hepatit-c en çok kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bunun dışında damar içinden ilaç kullanan bireylerde, kan nakli geçiren bireylerde ve steril durumda bulunmayan tıbbi aletlerle tedavi gören bireylerde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çoğu zaman vücutta kronik hale gelmeden anlaşılamayan hepatit-c, çok ileriki seviyelerde siroz hastalığı ve karaciğer hastalıkları dışında midede bulunan damarlarda ve yemek borusunda bulunan damarlarda aşırı şişme yaratarak ölümcül vakaların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. 

Hepatit-C Hastalığının En Çok Görülen Belirtileri Nelerdir?

  • Eklemlerde ağrı
  • Ani ateşlenmeler
  • İştah kesilmesi
  • Karın bölgesinde oluşan ağrılar
  • İdrar renginin koyulaşma hali
  • Ani bulantılar ve kusma durumları
  • Göz yapısında ve ciltte sararmaların görülmesi

Hepatit-C Nasıl Bulaşır?

Hepatit-c virüsünün kişiler arasında en çok bulaşma durumunun yaşandığı olaylar şunlardır;

Hepatit-c virüsü taşıyan ve daha ortaya çıkmamış olan adaylar kadınsa ve hamilelik geçirdiyse, bu virüs doğru yoldan bebeğine de bulaşmaktadır. Bebeği de aynı şekilde hepatit-c hastalığı riski taşır.

Herhangi bir ortamda ortak jilet kullanımı, ortak diş fırçası kullanımı gibi etmenlerin yaşanmasıyla bu iki taraftan birinin hepatit-c virüsü taşıması, diğer tarafa da virüsün bulaşması anlamına gelmektedir.

Özellikle sağlık alanında bir mesleğe sahip olan kişilerin, iş esnasında iğne batması durumuyla karşı karşıya kalmaları halinde hepatit-c’nin bulaşma riski artar.

Keyif verici madde kullananların, aynı şırıngayı bir kaç kişi için ortak kullanıma açmaları hepatit-c’nin bulaşma riskini arttırmaktadır.

En çok merak edilenlerden biri de hepatit-c’nin cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığıdır. Tek eşli bir şekilde normal bir cinsel hayatı olan kişiler arasında hepatit-c’nin bulaşma riski gözükmemektedir. Öpüşmek, ten teması, tükürük teması gibi yollarla da bulaşmayan bu virüs, ancak çok eşli aktif cinsel hayat yaşanması durumunda ya da cinsel yolla bulaşan HIV virüsü gibi virüslerin taşınması sırasında bulaşma işlemi gerçekleşebilir.

Hepatit-C Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hepatit-C hastalığı bulunan kişilerin, hastalığının türünün akuttan kroniğe dönmesi çok kolaydır ve kroniğe dönen hastalık çok daha uzun ve zor tedavi süreçlerini gerektirmektedir. HCV, bu oranı %80’lere kadar çekebilmektedir. Bu hastalığa sahip olan bireylerin kesin ve net bir şekilde alkol kullanımını bırakmaları ve karaciğerde toksik etki bırakan ilaçların kullanımına son vermeleri gerekmektedir. Hepatit-c’nin tetiklediği Hepatit-A ve Hepatit-B hastalıkları için de bağışıklık kazanmak adına aşı olmak gereklidir. Bunun dışında ilaç tedavisine başlanacak seviyede olan hastaların tüm bunlara dikkat etmesinin yanında doktorunun belirleyeceği ilaçları yine doktorunun vereceği 24 haftadan 48 haftaya kadar değişebilen süreçlerde ara vermeden kullanması gerekmektedir. Hepatit-c hastalığının tekrarlamayacağının bir garantisi yoktur.

Captcha işaretlenmemiş.