Homeopati Nedir?

Homeopati Nedir?

Homeopati alman Dr. Samuel Hahnemann tarafından geliştirilmiş, günümüzde de alternatif bir tıp yöntemi olarak kullanılan tedaviler bütünüdür. Yunanca bir kelime olan “homeopati” benzerin benzerle tedavisi anlamına gelmektedir. Birçok insan bu tedavi yöntemini bitkisel tedavi ile karıştırıyor olsa bile yöntem ve hastalıklara bakış açısı yönünden ikisi birbirinden oldukça farklıdır. Ancak şu da bir gerçektir ki modern tıbbın tedavi edemediği birçok hastalık homeopatik uygulamalar ile tedavi edilebilmektedir. Dolayısıyla da bu konu ile ilgili eğitim ve tedavi hizmeti veren kurumların sayısında son yıllarda dikkate değer bir artış bulunmaktadır.

Benzerin Benzerle Tedavisi

Benzerin benzerle tedavisi terimi aslında iki yönlü bir terimdir. Kavramın birinci anlamı kişiye özel onun özelliklerine göre hazırlanmış tedavi şeklinde tanımlanabilirken, ikinci anlamı hastalık özelliklerine benzer bir madde ile tedavi şeklinde tanımlanabilir. Homeopatik tedavilerde hastanın fizyolojik ve psikolojik yapısı oldukça önemlidir. Öncelikle hasta bu tedaviyi psikolojik olarak benimsemeli, ardından terapist fizyolojik yapıya uygun bir tedavi yötemi geliştirmelidir. Bu yüzden, tedavi öncesi hastayı tanıma seansı (Anamnez) yaklaşık 3 saat sürebilmektedir. Ayrıca, homeopatik tedavide hastalık kavramı sadece belirti gösteren veya hasta organ ile alakalı bir kavram değildir. Bu nedenle, hastanın tüm metabolizması bir bütün olarak değerlendirilerek ona göre tedavi gerçekleştirilir.

Benzerin benzerle tedavi edilmesi olayı ise sağlıklı bir bireye verildiğinde hastalık belirtisinin aynısını gösteren maddelerin tedavi sürecinde kullanılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Örneğin, soğan göz yaşartma özelliğiyle bilinmektedir. Yani sağlıklı hastaya verildiğinde bu belirtileri gösterir. Dolayısıyla, soğanla hazırlanan homeopatik ilaçlar göz yaşarması hastalığını tedavi edebilir. Diğer bir örnek de Dr. Hahnemann tarafından uygulanmış ve üzerinde yapılan araştırmalar ile homeopati bilim dalının ortaya çıkmasına aracılık etmiş olan kınakına otudur. Hahnemann bu otun sıtmaya iyi geldiğini okumuş ve sağlıklı olduğu halde kullanmıştır. Bunun sonucunda vücudu sıtmaya benzer belirtiler göstermiştir. Olay sonucunda da homeopati ortaya çıkmıştır.

Homeopatik İlaçların Özellikleri ve Tedavi Ettiği Hastalıklar

Homeopatik ilaçların tedavi etme mantığı, hastada çok az miktarda simptomlar oluşturarak metabolizmanın bu küçük hastalığı tedavi etmesi sırasında şiddetli hastalığı da ortadan kaldırması ilkesine dayanmaktadır. Bu nedenle de ilaçlar oldukça seyreltilerek kullanılmakta ve ilaç yapımında bitki ve hayvan ürünleri, mineraller, hayvan ve insan hastalıklı dokularının çok fazla seyreltilmiş oranları kullanılmaktadır. Çok seyreltme olayının altında ise maddenin kendisinin değil onun suya geçen ruhunun veya enerjisinin tedavi ettiğine olan inanç yatmaktadır.

Anlatılan homeopati yöntemleriyle günümüze kadar birçok hastalık tedavi edilmiştir. Ancak; migren, astım, alerji, cilt sorunları, romatizma, depresyon, ağır üzüntü, kadın hastalıkları gibi bazı hastalıklarda homeopatik tedavinin başarısı hiç de azımsanacak düzeyde değildir.

Kaynak:
http://www.vitusapotek.no/Resept-og-medisin/Medisin/Homeopati/
http://www.organon-homeopati-dernegi.org/

Captcha işaretlenmemiş.