HomePod nedir? Ne işe yarar? Özellikleri Nelerdir?

HomePod nedir? Ne işe yarar? Özellikleri Nelerdir?

Apple’ın geçtiğimiz gün tanıttığı HomePod nedir? Bu akıllı hoparlör günlük yaşamımızda bizlere ne gibi kolaylıklar sağlayacak?

Akıllı hoparlör pazarının 2016 ile birlikte ivme kazandığı zaten bilinen bir gerçekti. Amazon’un önderlik ettiği bu sektör, kısa sürede önemli bir hacme kavuşunca diğer teknoloji devlerinin de ilgisini çekmişti. Apple’ın da bu pazara yeni bir ürünle giriş yapacağı son bir kaç aydır kulaktan kulağa dolaşıyordu. Fakat söylentilerde özelliklerinden bahsedilen ile, Apple tarafından geçtiğimiz gün duyurulan HomePod hayli farklı bir yapıya sahip.

Evet, Apple akıllı hoparlörü HomePod’u geçtiğimiz gün WWDC’de resmi olarak tanıttı. Peki HomePod nedir? Ne işe yarar? İşte bu yazımızda Apple’ın yeni akıllı hoparlörünün özelliklerinden ve işlevlerinden bahsetmeye çalışacağız.

Fakat öncelikli olarak şunu bir kez daha hatırlatalım. Akıllı hoparlör pazarının şu andaki hakimi Amazon. Üstelik, Amazon ABD dışında öyle geniş bir pazar hacmine de sahip değil. Dolayısıyla Apple’ın global pazarda yapacağı hamleler, HomePod’un geleceği açısından büyük önem teşkil ediyor.

Nedir bu akıllı hoparlör denilen şey?

Apple’ın yeni ürünü HomePod’a geçmeden önce biraz akıllı hoparlörler konusuna değinelim. Aslında akıllı hoparlör pazarı çok yeni bir alan. Bu pazara öncülük eden isim ise az önce de belirttiğimiz gibi Amazon. Amazon geçtiğimiz yıl sesli asistanı Alexa tarafından desteklenen Echo isimli bir cihazı satışa sunmuştu.Echo, kullanıcılarının sesli komutlarını dinliyor ve onlara temel dinamikler üzerinden cevap verebiliyordu.

Amazon’un bu yeni oyuncağı kısa sürede çok fazla sevildi. Bu durum ilk olarak Google’ın dikkatini çekti. Teknoloji ve yazılım sektörünün dev ismi Echo’dan kısa süre sonra Google Home isimli akıllı hoparlörünü satışa sundu.

Temelinde Amazon Echo ile benzer özelliklere sahip olan Google Home, Android telefonlar ile stabil çalışmasıyla ön plana çıktı. Şu anda Amerika ağırlıklı pazarın yaklaşık olarak yüzde 25’i Google’ın elinde bulunuyor. Geri kalan yüzde 75’lik kısmın hakimi ise Amazon.

Tasarımı Mac Pro’yu andırıyor

Apple’ın geçtiğimiz gün tanıttığı HomePod hakkında son birkaç aydır önemli sızıntılar mevcuttu. Hoparlörün aynı Echo Show gibi bir ekrana sahip olacağı, videolar oynatabileceği, Facetime ile görüntülü konuşmaya olanak sağlayacağı iddia ediliyordu. Fakat bunların hiç biri doğru çıkmadı.

Apple’ın akıllı hoparlörü HomePod, adeta Mac Pro’nun minyatür bir versiyonu olarak karşımıza çıktı. Yani Apple tasarım anlamında kullanıcılara öyle önemli bir yenilik sunmadı.

Peki tasarımıyla piyasadaki diğer akıllı hoparlörleri andıran HomePod’u ayrı kılan özellikleri neler? İşte Apple’ı pazarda yukarılara taşıyacak olan asıl kilit soru bu.

Gücünü A8 yonga setinden alıyor

HomePod’u diğer akıllı hoparlörlerden ayıran en önemli özelliği hiç kuşkusuz iOS desteği ve teknik özellikleri. Apple’ın yeni oyuncağı gücünü Apple A8 yonga setinden alacak. A8 kulağa biraz eski gibi gelebilir. Fakat bu en nihayetinde bir hoparlör. Dolayısıyla yaptıkları ve yapabilecekleri açısından bu işlemcinin fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Yan taraftan bakıldığında ızgaralı bir tasarıma sahip olan hoparlörün üst kısmında ise dokunmatik bir panel bulunuyor. Ayrıca “Hey Siri” diye seslendiğinizde, bu alanda son derece hoş bir Siri animasyonu ile karşılaşıyorsunuz.

Hoparlördeki dokunmatik kontroller ise HomePod’taki bazı basit ayarlamaları yapmanızda sizlere yardımcı oluyor.

Kendini bulunduğu alana göre ayarlıyor

HomePod’un üzerinde 6 adet mikrofon bulunuyor. Çok kanallı eko önleme özelliği ile donatılmış olan bu hoparlörler, sesin daha temiz ve diri çıkmasını sağlıyor. Apple’ın akıllı hoparlörü, bulunduğu konumu hissederek ses dağılımını da buna göre yapıyor.

Yani hoparlörü kullanarak Apple Music ile bir şarkı çalmak istediğinizde, ses odanın içerisinde dengesiz bir şekilde dağılmıyor. Sanki odanın 4 bir yanına hoparlör yerleştirmişsiniz gibi bir müzik deneyimi yaşıyorsunuz.

HomeKit ile uyumlu olan HomePod, akıllı bir eve sahipseniz size birçok nimet sunabilir. Akıllı evinizi HomeKit ile kontrol ediyorsanız, dilediğiniz tüm şeyleri tek bir komut ile HomePod’a yaptırabilirsiniz. Televizyonu aç, kapıları kilitle, ışıkları kapat vs vs.

Kısacası eğer akıllı ürünlerle dolu, akıllı bir eve sahipseniz, HomePod çokça işinize yarayacak bir cihaz diyebiliriz. Aksi takdirde müzik çalan bir hoparlör ile arasında pek de bir fark olmayacaktır.

Son olarak cihazın 349 dolarlık bir etiket fiyatına sahip olduğunu da hatırlatalım. HomePod, Aralık ayında satışa sunulacak.

 

Captcha işaretlenmemiş.