Johanni Balığı Nedir? Nasıl Beslenmelidir?

Johanni Balığı Nedir? Nasıl Beslenmelidir?

Mavi lacivert görüntüsü ile akvaryum içerisine renk katmaktadır. Mavi üzerine enine lacivert çizgiler ile görüntüsü oldukça narin ve zariftir. Boyutları ise zarif yapılarına uygun 10cm’e kadar boyları uzayabilmektedir. Malawi ciklet balığısınıfına ait olan johanni cichlid balığı, bakımı için tek tür akvaryumlarda bulunmalıdır.

Karma akvaryumlar içinde bakılmaları önerilmez. Bunun nedeni ise üremeleri sonucunda ayni türün devam etmesidir. Karma akvaryum içinde üremeleri genel olarak saf türlerini etkileyerek renk varyasyonlarını bozmaktadır.

Tek tür olarak akvaryum içinde bakılırken mutlaka doğal ortamı akvaryuma yansıtılmalıdır. Bunun içinde 50 litrelik bir akvaryum için 5, 6 johanni ciklet balığı bakılabilir. Akvaryum içinde ise canlı bitkilerin bulunması gerekir.  akvaryum içerisinde suyun sıcaklıkları ise 24 ile 28 dereceler arasında olmalıdır.

Bu sıcaklıklar arasında en ideal sıcaklık ise 26 derecedir. Agresif yapıları gelişimleri sonucu boyları 4cm’e vardığında başlar. Bu boylardan itibaren agresif yapılarını önlemek için beslenmelerini düzenli hale getirip günde 5- 6 kere yemleme yapılabilir.

Johanni ciklet balıkları karma akvaryumlar içerisinde bakıldıklarında ise mutlaka kendi sınıfından olan ciklet balıkları ile bakılmaları önerilir. Zor balıklardan olması nedeni ile karma akvaryum içinde bakıldıklarında akvaristlerin sabırlı ve tecrübeli olması gerekir.Johanni ciklet balıklarının erkeklerinin daha parlak mavi görüntüsü ise akvaryumlar istenmelerine sebep olmaktadır. Fakat erkek johanni ciklet balıkları akvaryum içerisinde bakılırken erkek sayısı bir tane tutulmalı ve dişi sayısı en az iki olmalıdır. Böylece agresif yapıları dizginlenebilir.

Captcha işaretlenmemiş.