Kazım Koyuncu kimdir?

Kazım Koyuncu kimdir?

7 Kasım 1971′de Artvin Hopa’da doğan Kazım Koyuncu, ortaokulda mandolin çalarak müziğe başlamış ve üniversite okumak için İstanbul’a geldiğinde de müzikle ilgilenmeye devam etmiştir. Ancak İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden siyasi nedenlerle ayrılmıştır. 1992 yılında profesyonel müzik hayatına atılmıştır. 2004′ün sonlarında Laz sanatçıya akciğer kanseri teşhisi konulmuş ve kanser tedavisi görmeye başlamıştır. 25 Haziran 2005′te, 33 yaşında, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

26 Haziran 2005′te Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen tören sonrası on binler tarafından Hopa’ya uğurlanmış ve 27 Haziran 2005′te, doğduğu köy olan Pançol’da defnedilmiştir.

Kazım Koyuncu’nun müzik hayatı

1992′de henüz 20 yaşındayken, Ali Elver ile “Dinmeyen” isimli müzik grubunu kurmuş ve profesyonel müzik hayatına atılmıştır. Zamanla Lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrılmışsa da rock müzikten kopamamış ve geleneksel Laz halk müziğini rock tabanlı yorumlamaya başlamıştır. Geleneksel Karadeniz müziği ile Rock’n’Roll (Rock and roll) müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratmıştır.

1993’te Mehmedali Barış Beşli ile birlikte Zuğaşi Berepe (Denizin Çocukları) adlı rock müzik grubunu kurmuştur. Lazca rock yapma iddiası ile yola çıkan ve 1995′te Va Mişkunan (Bilmiyoruz), 1998′de de İgzas (Gidiyor) adlı albümleri yaparak bu iddialarını da gerçekleştiren grup, 130 adet basılmış bir konser albümü (Bruxel Live) çıkardıktan sonra 1999 yılında dağılmıştır.

2001’de Viya! adlı ilk solo albümünü çıkardıktan sonra dönemin popüler dizilerinden Gülbeyaz’ın müziklerini yapmıştır. Böylece ülke çapında tanınmıştır. Koyuncu, 2004 yılında çıkardığı “Hayde” adlı albümüyle daha geniş hayran kitlesine ulaşırken, Laz müziğinin de popülaritesini arttırmıştır. Büyük beğeni toplayan ve kendisinin de öncülük ettiği Hey Gidi Karadeniz konserler dizisinde Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte konserler vermiştir.

Çernobil faciası nedir?

Çernobil reaktör kazası, bir deney sırasında meydana gelen 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazasıdır. Ukrayna’nın Kiev iline bağlı Çernobil kentindeki Nükleer Güç Reaktörünün 4. ünitesinde 26 Nisan 1986 günü erken saatlerde meydana gelen nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salındığı 30 Nisan 1986 günü tüm dünya tarafından öğrenildi.

Nükleer santral patladıktan sonra tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kanser hızla yayıldı. Patlama sonrası radyoaktif bulutların 3 Mayıs 1986 Cumartesi günü Marmara’ya, 4-5 Mayıs günleri Batı Karadeniz’e, 6 Mayıs günü Çankırı üzerinden Sivas’a, 7-9 Mayıs tarihlerinde Trabzon-Hopa’ya ulaştığı, 10 gün sonra da tüm Türkiye’ye radyoaktif parçacıkların yayıldığı belirtilmektedir. Türkiye’nin tamamı bu olaydan etkilendi. Patlama sonrası oluşan radyasyon her yerde etkili oldu. Çernobil nedeniyle en fazla kanser vakası ise Karadeniz’de görülmektedir.

 
Captcha işaretlenmemiş.