Keten Tohumu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Keten Tohumu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bitkiler dünyasına dönüşün hız kazandığı son zamanlarda, özellikle göbek eritme konusunda keten tohumunu sık sık duyuyorsunuzdur. Fazlasının zararlı olduğu biliniyor ama dozunda kullanıldığında ise sağlık bakımından tam bir mucize niteliğinde. Keten bitkisinin anavatanı Türkiye’dir. Yani bu çok değerli bitki bakımından şanslı bir ülkeyiz. Ülkemiz dışındaSuriye, Irak ve Mısır gibi ülkelerde doğal olarak yetişmektedir ama genel olarak Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Bitkinin bileşiminde, sabit yağlar, protein, müshil etkisi yaratan maddeler, linamarin bulunur. Elde edilen keten yağının içeriğinde ise beziryağı ve oleum lini asitleribulunur. Keten tohumu şifalı bitkiler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü kanser ve felç gibi önemli hastalıklarda ciddi oranda tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ilıman iklimi seven keten bitkisi, kireçli toprakları sever. Yaz aylarında toplanan meyvelerin tohumlarından elde edilen kısım ise şifa niyetine kullanılmaktadır.

Ketengiller familyasından keten, yaz aylarında sarı ya da mavi yumuşacık çiçekleri olan bir bitkidir. 60 cm civarına kadar büyüyebilir. Bitkinin yetiştirilme amacı tohumunu almak ve lifinden faydalanmaktır. Büyüdükten sonra ise işte sağlık için mucize olan tohumları elde edilir. Bu tohumlar %45 civarında yağ sağlar. İçindeki bu yağ ise Omega 3 diğer bir adıyla balık yağı bakımından oldukça zengindir. Keten tohumu kullanırken bu yağ için kullanılır. Yağı alınmış tohumlar ise hayvanlara yem olarak verilir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumunu, taneler halinde, demlenmiş biçimde ya da elde edilen yağından faydalanarak kullanabilirsiniz. Öğütülmüş keten tohumu 1 ay kadar taze kalabilmektedir.Bu nedenle çok fazla alarak ziyan etmek yerine taze almanız daha yararlı olacaktır. Yağ olarak tüketilecek ise mutlaka güvendiğiniz yerlerden almalısınız.

 • Tane Halinde Keten Tohumu Kullanımı: 1,5 çorba kaşığı keten tohumunu sıcak suyla ıslattıktan sonra yoğurtla beraber tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketildiğinde yoğurdun faydalı prebiyotikleri ile bir araya gelen keten tohumu, sindirim sistemini düzene sokar.
 • Yağ Halinde Keten Tohumu Kullanımı: Aldığınız yağları mutlaka ışıktan, sıcaktan koruyarak muhafaza etmelisiniz. Keten yağı gün içinde 1 tatlı kaşığı içilebilir ama boş olarak tüketmekte zorlanıyorsanız; besinlerle beraber de kullanabilirsiniz.
 • Öğütülmüş Keten Tohumu Kullanımı: Alırken en dikkatli olunması gereken türüdür. Tohumun ne zaman öğütüldüğünden emin değilseniz kesinlikle almamalısınız.
 • Sıvı Halde Kullanımı: Demleme yöntemi ile hazırlanan kullanım şeklidir. Kaynamış suyun içine keten tohumu atılarak fazla beklemeden süzülür. Ardından ılık olarak tüketebilirsiniz. Günlük alınması gereken keten tohumu miktarına göre demleme işlemini yapmalısınız.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Mide ve bağırsaktaki zarın temizlenmesini sağlar. Böylece buralarda oluşabilecek iltihaplanmaların önüne geçer.
 • Şişerek bağırsakları doldurduğundan dolayı, hemoroid rahatsızlığına iyi gelen bir bitkidir.
 • İçeriğindeki Omega 3 yağ asitleri sayesinde cildin kurumasını önler ve cilde doğal bir parlaklık kazandırır.
 • Kan şekerinin ve kan basıncısının düzenlenmesine yardımcı bir maddedir. Tansiyon hastalarının ya da şeker hastalarının düzenli olarak kullanması durumunda etkisini göstermektedir.
 • Beyinsel faaliyetlerde zindelik kazandırır. Özellikle de unutkanlık konusunda çok etkilidir. Çünkü unutkanlığın en temel nedenlerinden B12 vitamini eksikliğini giderebilmektedir. Vejetaryen olan ve et yemeyen kişilerde B12 eksikliği görülme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle bu kişiler keten tohumu tüketebilirler.
 • Zayıflama konusunda oldukça etkilidir. Tohum içeriğindeki sağlıklı yağlar, vücuttaki zararlı yağların yok edilmesi için yardımcı olur. Ayrıca tokluk hissi vererek sürekli yemek yeme ihtiyacını bastırır.
 • İçeriğinde Omega 2 bulunması, hücre yapısındaki akışkanlığa iyi gelmektedir. Bu nedenle iç organların ve derinin etkilendiği hastalıkların hemen hepsine iyi gelir.

Keten Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir?

Keten tohumunu çocuklara kesinlikle kullandırmayınız. Çocukların alerjisi olabileceği durumlar henüz tespit edilmediği için yan etkiler görülebilir. Emziren ve hamile kadınlarda kullanımı ile ilgili detaylı bilgi bulunmadığından, kullanılmaması gereklidir. Kadınların çok fazla keten tohumu tüketmesi selülit gibi cilt bozukluklarına yol açabilir. Dozunda tüketmekte yarar vardır.

Captcha işaretlenmemiş.