Klimanın Zararları Nelerdir?

Klimanın Zararları Nelerdir?

Klima sağlığa zararlı mıdır diye baktığınızda bu cihazların aslında herhangi bir olumsuz duruma yol açması tek başına mümkün değildir.

Evlerimizde, ofis ve iş yerlerimizde sıklıkla kullandığımız ve bulunduğumuz ortamlarda ısıtma ve soğutma işlemi yapma özelliğine sahip olan klimalar iklimlendirme cihazı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cihazınızın büyük olması ısının artması anlamına gelmeyecektir. Cihazınızın büyüklüğü sadece etki edeceği ortamın büyüklüğü üzerinde etki edebilmektedir.

Klima Sağlığa Zararlı mı?

İlk olarak dikkat etmeniz gereken husus cihazınızın doğru yere monte edilmesi gerektiğidir. Yanlış yere monte edilmiş olan ya da kapasitesinden daha küçük alanlarda kullanılan cihazların sağlığınız üzerinde olumsuz etki yaratabilmesi söz konusu olduğundan dolayı bu konulara ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir.

Günler çok sıcak değil ancak çok nemli ise klimanızı nem alma modunda çalıştırmanız önemlidir.

Klima Sağlığa Zararları

Sadece uyurken değil gün içerisinde de klimanın üfleme yönünde bulunmanız ve burada fazla vakit geçirmeniz de hastalanmanıza neden olabileceğinden dikkatli olmanız gerekmektedir.

Klimaların Sağlığa Zararları farklı sıcaklık derecelerinde kullanımı mümkün olan klimalarınız için derece seçiminizi 23 derece olarak ayarlamanız daha doğru olacaktır. Hem yaz hem de kış için ideal olan bu sıcaklık seviyesi sayesinde hastalık risklerinizi azaltabilmeniz mümkün olacaktır. Dışarıda bulunan havanın sıcak olması 23 derecede açacağınız klimaların soğutma işlemine etki edeceği gibi dışarıdaki havanın soğuk olması da cihazınızın ısıtma işlemi gerçekleştirmesine etki edeceğinden dolayı ısıtma ya da soğutma ayarlaması yapmanıza gerek kalmamaktadır.

Bilinçsiz Klima Kullanımı

Modern hayatın ve teknolojinin sunmuş olduğu kolaylık olarak karşımıza çıkan klimalar hem soğutma hem de ısıtma ihtiyaçlarımızı karşılayabilmeleri bakımından olduğu kadar daha sağlıklı ve temiz kullanım sunması bakımından da tercih edilmektedir.

Klimaların hayatımızdaki yerine baktığımızda sağladığı konfor sebebiyle vazgeçilemez ısıtma ve soğutma sistemleri arasında yer aldığını söyleyebilmemiz mümkündür. Kullanımı rahat olan ve soba gibi tehlikesi ya da pisliği olmayan elektronik cihaz olarak insanların tercih ettiği klimalar için pek çok kişi bazen klima sağlığa zararlı mıdır gibi düşünce içerisinde olabilmektedir.

Ancak bu sorunun cevabını öncelikle siz verebilecek, cihazınızın bakımına ne kadar sağlıklı özen gösterdiğinizle ilgili olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Bilindiği üzere klimalar ortamda bulunan havanın ısıtılması ve soğutulması işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Bu sebeple de çalışsalar da çalışmasalar da klimaların ortamda bulunan havayla doğrudan ilişkileri bulunmaktadır. İç ünite filtreleri aracılığıyla gerçekleştirilen havadaki toz parçacıklarını uzak tutma işleminin kimi zaman cihazın bakım işlerinin yaptırılmaması sebebiyle hastalığa aracılık etmesi söz konusu olabilmektedir. Havada bulunan parçacıklarla birlikte bakterileri ve mikropları da toplayan bu filtrelerin yıllık bakım işlemi ile düzenli olarak yapılmadığında hastalıklara neden olabilmektedir.

Klimalar Hakkında Bilgi

Cihazınızın temizliğine dikkat etmemeniz hastalık yapmasına neden olabilir, sıcak havalarda duş aldıktan sonra klimanın altına geçmek suretiyle tüm soğuğu üzerine çekmeniz hastalığa neden olabilir ya da gece boyunca klimanın altında yatmanız odadaki nemi kurutan klimalar sebebiyle rahatsızlık hissetmenize nende olabilir. Bu sebeple klima kullanılırken hastalanmamak için daha dikkatli olmanız büyük öneme sahiptir. Bunun yanı sıra evinizde odada takılı olan ve çalışan klimanın etkisi ile odalar arası sıcaklık farklarının oluşması da daha hızlı şekilde hastalanmanıza neden olabilmektedir.

Özellikle kışın klimalı odanın sıcak ortamından çıkıp klima olmayan mutfağa gittiğinizde üşümeniz gayet normaldir. Bu da daha kolay hastalığa neden olabilecek ortam yaratır.

Tüm bu bilgiler ışığında klimalarınızın hastalık yapıcı özelliğe sahip olmadığını söyleyebiliriz.

Klima kullanımı sırasında rahatsızlanan kişilerin geneline bakacak olduğumuzda bu kişilerin özellikle kullanım hataları yapan kişiler olduklarını görebilmemiz ve daha çok solunum yolları rahatsızlıkları ile karşılaştıklarını görebiliriz.

Sağlıklı Klima Hangisi?

Klimalarınızın filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesine dikkat edin. Aksi halde filtrelerde biriken toz parçacıklarının hastalıklara etki etmesi söz konusu olabilir.

Klimalarınızın ısı değerlerini çok sıcak ya da çok soğuk olarak ayarlamayın. Pek çok kişi bu şekilde daha hızlı şekilde ortamı soğutacağını ya da ısıtacağını düşünse de tamamen yanlış ve sağlıksız olacaktır.

Klima Hasta Eder mi?

Klimalarınızda biriken toz parçaları ve bakterilerin kullanıma başladığınız zaman hastalık yapmaması bakımından da bakımını kullanmaya başlamadan evvel yapmanız gerekmektedir. Önceki kullanımdan kalan bakterilerin size tekrar hastalık etkeni olarak dönmemesi açısından bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

Klima kullanacağınız zaman ortamın %60-30 oranında neme sahip olması, sıcaklığın ise 20-27 derece aralığında olması gerekir. Bu oranlar sayesinde daha konforlu bölgelere sahip olmanız mümkün olacaktır. Bu oranların dışına çıkmanız ise rahatsız edici olabilmektedir.

Klimaların Sağlığa Zararları

Klimalar hakkında yanlış bilinenler arasında başta klimaların sağlık açısından zararlı olduğu inanışı yer almaktadır. Özellikle hasta kişilerin klimalı ortamlarda bulunmasının yanlış olduğu düşünülse de aslında özellikle yaşlılar, kalp hastaları, şeker hastaları, solunum yolu rahatsızlıkları ve astım hastalığı bulunan kişiler için klimalandırılmış ortamın daha sağlıklı olduğu görülmektedir. 23 derecede ve %45 nem oranında çalıştırılan klimaların insan sağlığına herhangi zararı olmayacaktır.

Klima Gazı Kokar Mı

Klimagazı renksiz ve kokusuzdur. Klimagazı; ateş, alev ve yüksek ısı ile temas etmediği sürece tehlikeli değildir.

Fakat iç ünite, dış ünite veya bağlantı ekipmanlarından kaçak yaparak ortama salınmış klimagazı bunlardan birisiyle ile temas etmesi neticesinde kimyasal tepkime vererek duman halinde yanabilir. Bu duman zehirli değil, boğucu özelliği vardır.

Bu tür durumlarda kapı pencereleri açarak ortamı havalandırınız.

Captcha işaretlenmemiş.