Li-Fi İnternet Bağlantısı Nedir?

Li-Fi İnternet Bağlantısı Nedir?

Li-Fi (İngilizce: Light Fidelity), henüz geliştirilme aşamasında olan kablosuz bağlantı teknolojisi. Prof. Harald Haas tarafından icat edilmiştir. Görünür ışık iletişimi kullanan Li-Fi ile, Wi-Fi teknolojisinden yaklaşık olarak 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlanabileceği laboratuvar ortamında yapılan testler ile gösterilmiştir. Wi-Fi bağlantısı duvarın ötesine sinyal gönderebilirken, Li-Fi bağlantısında ışık engellendiği zaman iletişim kesilmektedir.

Wi-Fi internete alterantif olarak geliştirilen Li-Fi teknolojisi ile internete LED lambalar üzerinden girebileceğiz, Led ampullerin günümüzde ekonomik olması sebebiyle aydınlatma da yaygınca tercih edilmesinin yanı sıra internet erişimi sağlaması üzerinde çalışma yapan uzmanlar, led ampullerin için yerleştirilecek vericiler sayesinde ışık sayesinde ampüllerin kablosuz model gibi iş yapacağı bir teknoloji üzerinde çalışıyorlar.

Li-Fi teknolojisi ile aydınlatma ve kablosuz intenetin iletimi için 4 yıla yakın zamandır çalışma sürdüren uzmanlar, konu ile ilgili teorik aşamaları aşmış ve kavramsal tasarımlar yapma noktasına gelmiş durumda.

Henüz pratiğe dökülmemiş Li-Fi teknolojisi çok yakında 10 kişilik bir ekip ile teorik aşamaya geçiş ve prototip sistemini hazır hale getirmeyi hedeflemekte. 

Li-Fi internet Wi-Fi internete göre 100 kat daha hızlı çalışacak

Li-Fi teknolojisinin cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlarda henüz bu teknoloji bulunmadığı için yaygınlaşma süresinde bir aparat sayesinde çalıştırılabileceğini söyleyen uzmanlar, 5G internetin daha ötesinde bir hıza erişimenin bu yenilik sayesinde mümkün olacağını belirtiyor.

Maliyeti ciddi anlamda düşürecek bu teknoloji aynı anda iki ihtiyaca cevap verdiği için ve led teknolojjsinin uygun olduğu için ekonomik olarak hesaplı olacağını savunuyor.

2019 yılının sonuna doğru pilot uygulamalara geçilebileceğini ve 2020 yılında yaygınlaşacağını belirtten uzmanlar, Li-Fi teknolojisi maliyetinin 1 dolar ile 2 dolar arasında olacağını ve bunun devrim niteliğinde bir yenilik olacağını düşünüyor.

Çinli bilim adamlarına göre wi-fi bağlantısı olan ampuller hayatımıza bir adım daha yaklaştı. Şanghay Fudan Üniversitesi'nden Profesör Chi Nan "Bu mikroçipli ampullerin ürettiği veri hızları 150 megabit / saniye (Mbps)'e yaklaşabiliyor." diyor. Araştırmacılar, 1 W'lık LED ampul ile 4 bilgisayarın yüksek veri hızında internete bağlanabileceğini söylüyor. Fakat uzmanlar şu an başlangıç aşamasında olduklarını, daha fazla kanıt araştırdıklarını, malesef şu an için bu buluşu destekleyen bir fotoğraf ve videoya sahip olamadıklarını ifade ediyor.

Görünür ışık iletişimi olarak da adlandırılan Li-Fi, ortalama geniş bant bağlantılarına göre daha hızlı ve ucuz olacak. Li-Fi, LED ampullerin şu an için her yerde kullanıldığını düşünecek olursak diğer kablosuz haberleşmelere göre daha enerji tasarruflu olacağa benziyor.

Görünür ışık elektromanyetik sepektrumun bir parçasıdır ve radyo sepektrumundan 10.000 kat daha büyüktür, yani potansiyel olarak sınırsız kapasiteye sahiptir.
 
Fakat malesef her teknolojinin olduğu gibi bunun da kötü tarafları yok değil. Örneğin; ışığı engellediğiniz zaman iletişiminiz kopacak ve sinyal kesilecektir. Ama bu bakış açısı da bir açıdan güvenlik sayılabilir. Çünkü ışık, radyo sinyalleri gibi duvarlara nüfuz edemez. Fakat normal wi-fi sinyallerini yan tarafa geçmesin diye kesmek gibi bir lüksümüz yok...
Captcha işaretlenmemiş.