Lutein Nedir? Luteinin Faydaları Nelerdir?

Lutein Nedir? Luteinin Faydaları Nelerdir?

Karoten ailesinden bir vitamin olan Lutein, içeriğindeki karotenoid sayesinde doğal besinlerde bulunmakta olan bir maddedir. İnsan vücudunda hem yiyecekler yoluyla hem de besin takviyesi olarak ek gıda halinde kullanılabilinir. Karotenoid olarak da adlandırılan bu vitamin, insan sağlığı için çok yararlıdır ve günlük olarak kullanılan lutein, kişinin metabolizması için çok yarar sağlayıcı bir antioksidan olma özelliğini taşımaktadır. Luteinler, karotenlerin ailesinden olduğundan beta karoteinle de bir bağlantısı vardır. Vücuda alınan lutein takviyesi sonrasında vücuda beta karoten de alınmış olunur.

Luteinin faydaları nelerdir?

Luteinin en büyük özelliklerinden biri olan antioksidan etkisi, vücuttayken bünyede bulunan zararlı elementleri yok etmekte etkilidir.

Makula dejenerasyonu dediğimiz, gözlerde oluşan sarı nokta hastalığında gözümüzdeki retinanın tam merkezinde yer alan makula bölgesinin zarar görmesiyle birlikte ortaya çıkar. Bu bölgenin zarar görmesi okumada bir takım zorlanmalara ve gözün net görme yeteneğinin bir miktar kaybolmasına yol açar. Özellikle 65 yaş ve üstündeki kişilerde görülen bu makula dejenerasyonu hastalığı, gözde bahsettiğimiz bu sarı nokta bölgesinde meydana gelir ve bu bölgede makula boyaları yer alır. Bu boyaların oranının eksilmesi sonucunda vücuda alınan lutein maddesigözdeki bu noktaya müdahale ederek makula boyalarının olması gereken seviyeye çıkarılmasını sağlar. Böylece göz hem bu tip hastalıklara daha az oranda yakalanır hem de gözün ışıktan korunmasına yardımcı olmaktadır.

Luteinin içeriğinde bulunan “zeaxathin” maddesi, göz sağlığının korunmasında etkiyi biraz daha arttırmaktadır. Konu üzerine Amerika’da yapılan bir deney doğrultusunda yumurta besininin sarısında yer alan luteinin, göz organında sağlık bozulmasını ve katarakt oluşumunu engellediği belirtilmiştir.

Sıklıkla lutein içeren yiyeceklerle beslenen kişilerde, gözlerle ilgili sağlık sorunlarının daha az görüldüğü gözlemlenmiştir. Lutein az önce de belirttiğimiz gibi gözdeki makula bölgesini koruyarak, göz lensini güneş ışınlarının ve diğer dış kaynaklı etkenlerin zararlarından koruyabilmektedir.

Lutein, göz dışında hem cilt sağlığının daha iyi olmasında etkilidir hem de kardiyovasküler sistemi koruyucu etkilere sahiptir.

Luteinin yan etkileri nelerdir?

Luteinin ek takviye olarak kullanılmaya başlanılmasından önce mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir. Çünkü bu maddenin fazla kullanımı, vücutta zararlı bir şekilde depolanmasına ve bir takım sağlığa zarar verici etki yaratmasına sebep olmaktadır. Şu ana kadar tıbbi olarak ağır ve sürekli denebilecek bir yan etkisi kaydedilmemiş olsa da, sizin vücudunuzun  bu ürüne nasıl bir tepki vereceğinin garantisi bulunmamaktadır. Her durumda luteini kullanıp kullanamayacağınızı ya da ne kadarlık dozlarda kullanacağınızı bir uzman kontrolünde belirlemeniz gerekmektedir.

Lutein içeren besinler nelerdir?

Lutein içeriği, kendisiyle birlikte “zeoksantin” adlı içerikle birlikte bazı besinlerde bulunmaktadırlar. En çok görüldüğü besin maddeleri sebzeler ve meyvelerdir.

Lutein ve zeoksantin içerikleri, vücuda alındığında birlikte tepkimeye girerek sadece zeoksantine dönüşebilmektedirler. İsim olarak sıraladığımızda ıspanak, maydanoz, brokoli, lahana vb yeşil yapraklı sebzelerde; biber, mısır, kabak gibi sebzelerde, sarı renkli sebzeler ve meyvelerde, turuncu renkli sebzeler ve meyvelerde(portakal, mandalina, greyfurt gibi) ve yumurtanın içerisinde (özellikle sarı bölgesinde yüksek miktarda lutein içeriği bulunmaktadır) lutein içeriği bulunmaktadır. Yumurtanın beyazında değil de sarısında lutein bulunması, karoten dediğimiz maddenin yumurtanın ortasındaki sarılığın rengine sahip olmasını sağlayan madde olmasından kaynaklanmaktadır. Tüm bu saydığımız besinlerde bulunan lutein maddesi, beslenme tipinize ve şeklinize göre beslenme düzeninizde yer alması gereken besinlerdir. Ancak hangi oranlarla vücudunuzun yeterli miktarda lutein aldığını ve antioksidan etkisinden yararlandığını belirlemek istiyorsanız mutlaka bir diyetisyenden danışmanlık almanız gerekmektedir.

Captcha işaretlenmemiş.