Matara Nedir?

Matara Nedir?

Matara, yolculukta ya da askerlikte kullanılan, boyunda ve elde taşınan genellikle aba, deri, metal ya da plastikten üretilen su kabıdır. Genellikle bir omuz askısı ya da kemere bağlantı aparatı ile dış kısmı izole kumaşla kaplanır. İçine su doldurularak evaporatif soğutma sağlanır. Birçok matara çeşidi vardır.

İlkel mataralar, bardak şeklinde tasarlanırdı ve dış kısmı deriden yapılırdı. Sonraları hasır sepetlerin içine cam şişeler konularak ağız kısmı mantarla kapatılarak kullanılmıştır. 1900’lü yılların ortalarında metalden yapılan mataralar kullanılmaya başlanmıştır. Paslanmaz çelik ya da alüminyum malzemelerden üretilen bu mataralar vidalı kapak yardımıyla kullanışlı hale getirilmiştir. Günümüzde metal mataralar kullanılsa da ağırlıklı olarak plastik, polikarbonat ve Polietilen malzemeler tercih edilmektedir. Tercih nedenlerinin başında darbelere dayanıklı olması ve hafif olduğu için daha kolay taşınabilmesidir.

Kalahari’ de yaşayan kabilelerin avcıları, yanlarında su taşımak için deve kuşu yumurtalarını delerek, içlerine su doldurur ve yolculuklarında su ihtiyaçlarını yaptıkları bu mataralarla giderirlermiş. Güney Afrika’da Diepkloof kentinde bir mağarada yapılan kazılarda delinmiş ve matara olarak kullanılmış deve kuşu yumurtaları bulunmuştur. Bu mağarada bulunan eşyaların 60.000 yıl öncesine ait olduğu sanılmaktadır.

Captcha işaretlenmemiş.