Mozzarella Peyniri Nedir?

Mozzarella Peyniri Nedir?

Mozzarella, dünyaca tanınan bir tür peynirdir. Peynir genellikle dilimlenmiş olarak servis edilir. Mozzare sözcüğü, İtalyanca'da "kesmek" anlamına gelmektedir.

Mozzarella Peyniri Hakkında

Mozzarella peyniri, taze olduğu sürece genellikle beyazdır. Ancak, sütünden yararlanılan hayvana veya tazeliğe bağlı olarak sararabilmektedir. Mozzarella peyniri, yüksek yağ oranı nedeniyle yarı-yumuşak bir peynirdir. Bu nedenle özellikle geleneksel olarak günü gününe servisi yapılmaktadır. Ancak salamura olarak 1 haftaya kadar bekletilebilmektedir. Günümüzde vakumlu poşetler yardımıyla bu süre uzatılabilmektedir. Ayrıca az yağlı mozzarella peyniri 1 aya kadar bekletilebilmektedir. Ancak içindeki katkılarla beraber bu süre çok daha uzatılabilmektedir. Az yağlı peynirler de bu bağlamda son kullanma tarihi 6 aya denk gelecek şekilde satılır. Mozzarella peyniri pizza, lazanya gibi yiyeceklere katıldığı gibi, dilimlenmiş domates ve fesleğen ile beraber tüketilebilmektedir.

 Mozzarella Peyniri

Mozzarella çeşitleri nelerdir?

  • Mozzarella di Bufala: Manda sütünden yapılmaktadır. Bu tür mozzarellalar, Avrupa'da "mozzarella di bufala campana" adıyla satılmaktadır.
  • Mozzarella Fior di Latte: Pastörize edilen veya günlük inek sütünden yapılmaktadır.
  • Az yağlı Mozzarella: Özellikle yağı alınmış peynirlerden elde edilmektedir. Bu tür, daha çok hazır yemek sanayisinde kullanılmaktadır.
  • İsli Mozzarella
Mozzarella Peyniri Besin Değeri
 
Enerji 1250 kJ (300 kcal)
Karbonhidrat 2.2 g
 - Şeker 1.0
Yağ 22 g
Protein 22 g
Kalsiyum 500 mg (%50)
Fosfor 350 mg (%50)
Potasyum 76 mg (%2)
Sodyum 630 mg (%27)
Oranlar yetişkinler için alınması önerilen oranlardır.
Captcha işaretlenmemiş.