Mucizevi Kale Sebzesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mucizevi Kale Sebzesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kale, Dünyada çok fazla tüketilmesine karşın, Türkiye’de çok fazla bilinmiyor ve tüketilmiyor. Bu da bizler için büyük bir kayıp.

Son yıllarda tüm dünyada talep gören kara lahananın başka bir türü olan, daha çok kıvırcık lahana olarak da bilinen kale bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Bol vitamin ve mineral içeren kale bitkisinin ünlüler tarafından tüketilmesi de popülerliğini artırdı. Biz de sizler için kale bitkisinin faydalarını derledik. Haberimizin detaylarında kale bitkisinin faydalarının yanında zararlarını da mercek altına aldık.

Lahana ailesinin kalın yapraklı sebzesi olan kale bitkisine talep son zamanlarda oldukça arttı. Gwyneth Paltrow ve Jennifer Aniston'un Kale bitkisini tüketmesi bitkinin popülerliğini iyice artırdı.

Kara lahananın başka bir türü olan kale bitkisinin 100 gramında 30 kalori olması ve hiç yağ içermemesi diyet yapanlarının listesinin ayrılmaz sebzeleri arasında yer alıyor. Vitamin, lif ve protein açısından oldukça zengin olan kale bitkisinin faydaları oldukça çok. Sütten daha çok kalsiyum içerdiğini belirten uzmanlar kale bitkisinin demir yönünden de zengin olduğunun altını çiziyor. Ancak uzmanlar kale bitkisinin faydalarının yanında fazla tüketilmesi halinde zararlı olabileceği uyarısında da bulunuyor. Uzmanlar fazla tüketildiğinde sindirim problemleri yaşanabileceğini, troid ve kalp krizi gibi sağlık sorunları olabileceğini belirtiyor. İşte kale bitkisinin faydaları ve zararları...

Kale bitkisinin faydaları...

 • Güçlü dişler ve kemikler için bol kalsiyum içerir
 • Demir açısından zengindir.
 • Koyu yeşil yapraklarından dolayı yoğun K vitamini içerir
 • Vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur
 • Göz sağlığı için A vitamini içerir
 • Beş kanser türüne karşı etkili olduğu söyleniyor. Mesane, meme, kolon, yumurtalık ve prostat kanseri bunların arasında yer alıyor.
 • Vücudun detoksifikasyon sistemi için kapsamlı destek sağladığı kabul ediliyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Ayrıca, bakır, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor gibi minerallerden zengin bir kaynak. Kalp hızını ve kan basıncını kontrol ediyor.
 • Kolesterol düşürücü ve birçok kronik hastalıkların ana nedeni olan, vücuttaki iltihabı düşürücü etkileri olduğu belirtiliyor.

Kale bitkisi kalp ve böbrek rahatsızlığı olanlar için tehlikeli olabilir. Potasyum açısından da oldukça zengin olan kale bitkisi fazla tüketildiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çok fazla potasyum kalp ve böbrek hastaları için tehlikeli olabilir. Kale bitkisi iyi sindirilmediği takdirde şişliğe de neden olabilir. O yüzden bitkiyi tüketmeden önce doktara danışmakta fayda var.

Kale bitkisi nasıl yetiştirilir?

Kale bitkisinde bulunan reçine safra asidi tutucu görev yaparak yemeğin içindeki yağların emilimini azaltıyor zayıflamada yardımcı oluyor. Ve reçine safra asidini de yapısına bağlayarak kolesterol

sentezini de engelleyip kanda kolesterol yüksekliğini de önlüyor. Besin değeri incelendiğinde 100 gramı yaklaşık 30 kalori kadar. Oldukça düşük karbonhidrat içeriyor ve kan şekerini yükseltmiyor.

Diyet lifi içeriği yüksek ve bitkisel protein açısından da diğer sebzelere göre biraz daha değerli. Çok yüksek antioksidanı içeriyor. Bu değer görme kaybını önleyecek ilaç kadar etkili bir doz.

Salatalara çiğ olarak eklenebiliyor, buharda pişirilerek sebze ya da tahıllarla servis edilebiliyor. Zeytinyağlı yemeği yapılabiliyor.

Kale Sebzesi Tohumunu çimlendirmeden önce bir müddet suda bekletin. Suda beklemeye aldığınız tohumları çıkarıp toprağa bırakın (saksıda yapıyorsanız saksının normal toprak seviyesinin yüzde 90

kadarını elenmiş, tercihen kırmızı toprakla doldurun ve toprağın üzerine bırakın). Daha sonra üzerine ince bir torf atın ve nemlendirin.(Tohumları hareket ettirmeden bir miktar su verin). Her gün nemini kontrol edin.

Kale Bitkisi Hangi yemeklerde kullanılıyor?

 • Buharda pişmiş lahana formunda patates ile birlikte servis ediliyor.
 • Tavada kavrularak diğer güçlü aromalı maddeler ile kombine ediliyor, özellikle salatalarda içine fıstık, soya sosu kavrulmuş badem, kırmızı pul biber, zeytinyağı ve limon suyu ile servis edilebiliyor.
 • Kıvırcık lahana çeşitleri dünyada genellikle cips için de tercih ediliyor. Cips tuz veya diğer baharatlar ile tatlandırılmış olabilir.
 • Bazen yanına pastırma, kızarmış et ve patates püresi de eklenerek yenir.
 • Toskana bölgesinde çorbası yapılıyor.
 • Doğu Afrika Büyük Göller bölgesinde, yahni yapımında önemli bir katkı maddesi olarak yer alıyor.
 • Güneydoğu Afrika'da Kale aynı zamanda tipik Hindistan cevizi sütü ve yer fıstığı ile kaynatılarak, pirinç ya da haşlanmış mısır unu ile servis ediliyor.

Kale Salatası

Bu mucizevi sebzenin diğer faydaları ise;

Şayet vitaminler paketlenmiş ve etiketlenmiş olsalardı, kale gibi görünürlerdi. Bunun nedeni, az bilinen kale sebzesinin bir ölçeğinin içerdiği vitamin değerinin bir hafta boyunca tüketilen diğer gıdaları geçebilmesidir.; 1 ölçek Kale; günlük K vitamini değerinin %68,4’ünü, günlük önerilen A vitamininin % 20,6 ‘sını ve C vitamininin ise % 13,4’ünü içerir.

Vitamin K…………………..68,4%

Vitamin A…………………..20,6%

1 ölçek ( 67 gr) Kale Vitamin C…………………..13,4%

Günlük Karşılama oranı(RDA) Manganez………………….26%

Kalsiyum ve Potasyum…… 9%

Demir ve Magnezyum………6%

Kale’nin sütten daha fazla kalsiyum, etten daha fazla demir içerdiğini biliyor muydunuz?

Kale, sadece yüksek antioksidan aktivitesi içermesi ile sonuçlanan bir çalışmadan sonra, bir superfood olarak adlandırılabilir. İçeriğindeki Phytonutrient indole-3-carbinol DNA hücre onarımına yardımcı olurken, aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaktadır. Kale Sulforaphane içeriği ile prostat ve kolon kanserlerine karşı korur. Aynı zamanda yapılan çalışmaların gösterdiği özellikler, akciğer tıkanıklığını azaltabilir , mide, karaciğer ve bağışıklık sistemine faydalı olduğu yönündedir. Gözleri maküler dejenerasyona karşı koruyan lutein ve zeaxonthin içerir.

Kuru Kale Bitkisi

Kale, sığır eti ile kıyaslandığında; demir, protein ve kalsiyum açısından daha zengin olduğu ortaya çıkmıştır. Hem bu özelliği, hem de antiinflamatuar özellikleri, özellikle artrit, kalp rahatsızlıkları ve çeşitli otoimmün hastalıkların önlenmesi ve hatta tersine çevrilmesi yönündeki özellikleri, Kale’nin yeşil yapraklı sebzeler arasında rakipsiz olduğunun kanıtıdır.

Vücudumuzun sağlıklı olması için omega-yağ asitleri oldukça önemlidir. Ancak bunu dışarıdan ya yiyeceklerle ya da takviyelerle almamız gerekir. Kale bu sağlıklı yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır.

Bu sağlıklı yağların başlıca faydaları ise;

 • Kan pıhtılaşmasını düzenlemeye yardımcı olmak,
 • Beyinde hücre zarlarının oluşmasına yardımcı olmak,
 • Kalp rahatsızlıklarına ve inmeye karşı korumak,
 • Lupus ve romatoid artrit gibi otoimmün sistem rahatsızlıklarıyla mücadelede yardımcı olmak, v.s.

Bir porsiyon Kale; 121 mg omega-3 yağ asitleri ve 92,4 mg omega-6 yağ asitleri içerir.

Kısacası Kale; sağlığınız için en faydalı sebzelerden biridir……..

Captcha işaretlenmemiş.